Festiwal bibliotekarski

2018-11-15 09:51:41(ost. akt: 2018-11-15 10:08:41)

Autor zdjęcia: Lubomira Tchórz

Jak zachęcać małe dzieci do czytania książek, upowszechniać i promować czytelnictwo ukraińskie wśród dzieci i młodzieży, a tym samym rozwijać zainteresowania i kreatywność uczniów w dobie cyfryzacji i informatyzacji życia codziennego? Taki cel przyświecał dużemu przedsięwzięciu pn. Festiwal bibliotekarski, realizowanemu w Szkole Podstawowej nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach.
Festiwal bibliotekarski – to kolejny efekt współpracy naszej szkoły ze Lwowską Obwodową Biblioteką dla Dzieci, realizowany w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego pod nazwą „My – Ukraińcy. Ja i Ty”.

(Należy przypomnieć, iż w ubiegłym roku szkolnym nauczyciele języka ukraińskiego wraz z uczniami klasy pierwszej i trzeciej oraz przedszkolakami odbyli cykl lekcji on-line poświęconych tematyce ukraińskiej. Bibliotekarki ze Lwowa za pośrednictwem Skype prezentowały najmłodszym uczniom w interesującej formie różnorodność tematyczną dziecięcej literatury, promując tym samym rozwój czytelnictwa ukraińskiego).

Dwudniowe warsztaty prowadzone przez bibliotekarki Katerynę Suchorebską, Lubę Savaryn i Olhę Zabenko pod kierownictwem koordynatorki Oleny Kremniovej wzbudziły wielkie zainteresowanie uczniów, a także nauczycieli.
Przedszkolaki i dzieci z edukacji wczesnoszkolnej aktywnie uczestniczyły w „teatrzyk paluszkowy”.

Za pomocą paluszkowych kukiełek wcielały się w role bohaterów bajkowych, pobudzając fantazję i przejawiając kreatywność. Z wykorzystaniem tablicy interaktywnej najmłodsi poznawali i utrwalali poznane litery za pomocą programu edukacyjnego „Myszeniatkowa abetka” (Alfabet Myszki).

Starsi uczniowie uczestniczyli w „wieczornicach ukraińskich” oraz warsztatach „Wianek ukraiński”, poznając bogactwo i różnorodność ukraińskich tradycji i zwyczajów.

Zainteresowaniem cieszyły się zabawy edukacyjne z wykorzystaniem literatury ukraińskiej, rozwiązywanie krzyżówek literackich i historycznych, prezentacje multimedialne oraz wykonywanie bransoletek patriotycznych.

Realizacja szeregu ciekawych działań w ramach „Festiwalu bibliotekarskiego” stymulowało nie tylko wzrost zainteresowania czytelnictwem ukraińskim, ale i sprzyjało kształtowaniu wielu kompetencji kluczowych w zakresie czytania i porozumiewania się w języku ukraińskim, poznawania nowego słownictwa, współpracy w grupie, wcielania się w rolę aktora i odgrywania różnorodnych ról, a także kompetencji w zakresie świadomości i ukraińskiej ekspresji kulturalnej.
Lubomira Tchórz


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Ukrainki