Bez kolejek na bramkach. Powstanie nowy Krajowy System Poboru Opłat

2018-11-14 12:47:34(ost. akt: 2018-11-14 19:31:27)

Autor zdjęcia: Ministerstwo Cyfryzacji

Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęły prace nad unowocześnieniem poboru opłat na drogach krajowych. Nowy krajowy system ma zastąpić rozwiązanie funkcjonujące od 2011 roku.
Na początku listopada Główny Inspektor Transportu Drogowego przejął pobór opłat drogowych od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i działających w jego imieniu wykonawców. Równocześnie rozpoczęto prace nad stworzeniem i uruchomieniem całkowicie nowego Krajowego Systemu Poboru Opłat. Obsługę istniejącej infrastruktury i opracowanie koncepcji nowego rozwiązania powierzono Instytutowi Łączności, nadzorowanemu przez Ministerstwo Cyfryzacji.

— Nowy polski system powstanie w oparciu o nowocześniejsze niż dotychczas rozwiązania, zbliżone do stosowanych obecnie na świecie. Będzie miał otwartą architekturę, pozwalającą na dalszą rozbudowę — powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Priorytetem strony publicznej jest, aby nowy system:

— powstał w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania, stosowane obecnie na świecie, z wykorzystaniem technologii GNSS, transmisji danych w systemach komórkowych (LTE/5G) i Big Data,
— był otwarty na nowe funkcjonalności poprzez rozbudowę o kolejne moduły,
przechowywał wrażliwe dane na terenie Polski i udostępniał je służbom nadzorującym przestrzeganie prawa bez pośrednictwa prywatnych firm,
— korzystał z istniejącej infrastruktury związanej z poborem opłat,
— współpracował z systemami funkcjonującymi w innych krajach Unii Europejskiej.

Minister Marek Zagórski wyjaśnia, że Narodowy System Poboru Opłat zapewni nowocześniejsze, tańsze i bezpieczniejsze pobieranie opłat, i niezakłócony wpływ środków do Krajowego Funduszu Drogowego. — Nowy system będzie też wygodniejszy w obsłudze dla kierowców i umożliwi bardziej płynne podróżowanie oraz transport towarów — dodaje minister Zagórski.

W przyszłości projektowane rozwiązania powinny pozwolić na rozwiązanie problemu kolejek na bramkach ręcznego poboru opłat.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zhivago #2623542 | 94.254.*.* 14 lis 2018 19:45

    No super: właśnie wynaleźli koło! My kierowcy czekamy z niecierpliwością na dalsze wynalazki.

    odpowiedz na ten komentarz