Uczciliśmy pamięć bohaterów wolności

2018-11-14 09:58:11(ost. akt: 2018-11-14 09:15:13)

Autor zdjęcia: Artur Palke

W piątkowe przedpołudnie, 9 listopada społeczność Zespołu Szkół im. M. Rataja zebrała się w sali gimnastycznej, aby złożyć hołd tym wszystkim, którzy na przestrzeni dziejów naszego państwa walczyli o godność, wolność, wiarę. O zwycięstwo.
Bo chociaż świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę swojego miejsca na mapie Europy, nasza dzisiejsza tożsamość i stan państwowości tworzone były przez ponad tysiąc lat, począwszy od pierwszych plemion słowiańskich, które osiedliły się na naszych terenach. Apel, w którym wzięliśmy udział 9 listopada przypomniał zebranym o tych wszystkich aspektach, które wpłynęły na to, gdzie i jak żyjemy dzisiaj. Narratorki przeszły przez czasy Jagiellonów i zaborów. Przybliżyły kolejno rolę kobiet, polskich chłopów na przestrzeni lat, czy też znaczenie zawodu nauczyciela. Odwołały się do wydarzeń współczesnych: powstania organizacji NSZZ Solidarność, powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego i momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, jako tych, które miały najistotniejszy wpływ na budowanie Polski nowej, wolnej, silnej i pełnej nadziei na zmiany.

Doskonałym dopełnieniem odczytanych treści historii była oprawa muzyczna w wykonaniu chóru dziewcząt pod czujnym okiem Moniki Małolepszej. Uczennice przepięknie odśpiewały m.in. „Pieśń Wojów”, utwór „Żeby Polska” czy „Sen o Warszawie”.

Tuż po uroczystości społeczność szkolna odśpiewała cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”, do której Zespół Szkół przyłączył się wraz z ponad 22 tysiącami szkół z całej Polski. W piątkowe przedpołudnie ponad 5 milionów uczniów w tym samym czasie wzięło udział w projekcie.

Julita Woźniakowska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. e=mc2 #2623279 | 195.136.*.* 14 lis 2018 13:19

    Panie dyrektorze Andrzeju L. niezmiernie szkoda, że rezygnuje Pan z kierowania "Rolkiem" i zdecydował się Pan być radnym powiatowym. Niepowetowana strata.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz