Uczniowie z Żydowa uczcili 100. rocznicę niepodległości w szkole i w domu pomocy społecznej

2018-11-14 07:03:14(ost. akt: 2018-11-14 07:10:37)

Autor zdjęcia: Elżbieta Kubiszewska

Uroczysty apel w szkole a później występ dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Szczurkowie do dwa główne elementy obchodów Święta Niepodległości społeczności szkoły podstawowej w Żydowie.
„Spotykamy się dzisiaj na apelu z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności.11 listopada to wielka data - symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa” - tymi słowami 9 listopada 2018 roku rozpoczął się w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie uroczysty apel poświęcony obchodom wielkiej rocznicy.

Przepiękne biało–czerwone kotyliony podkreśliły charakter uroczystości. O godzinie 11.11 uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz przybyli goście odśpiewali hymn narodowy.

Symbole narodowe i pieśni patriotyczne pomagały naszemu narodowi przetrwać trudne chwile zaborów, wojen i okupacji.

W przygotowanym montażu słowno – muzycznym uczniowie klasy V przedstawili okoliczności wydarzeń, które doprowadziły do utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku.

Myślą przewodnią akademii było ukazanie dążeń niepodległościowych, cierpienia Polaków skazanych na tułaczkę oraz znaczących wydarzeń, które stały się dla naszej historii symbolami.

Wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych, które wzbudzały refleksję nad wartością wolności i niepodległości. Swoją dumę i radość ze stu lat niepodległości Polski uczniowie wyrazili piosenką pt. „Kocham Cię Polsko!”, odśpiewaną wspólnie przez całą społeczność szkolną.

Tego samego dnia na zaproszenie kierownictwa Domu Pomocy Społecznej w Szczurkowie uczniowie zaprezentowali pensjonariuszom przygotowany program artystyczny. Mieszkańcy DPS entuzjastycznie reagowali na występ, nagradzając dzieci brawami.

Również uczniowie byli widzami i słuchaczami przygotowanego przez gospodarzy występu, którzy z wielkim przeżyciem recytowali wiersze, czy odczytywali przygotowane teksty. Następnie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Po występach uczniowie oraz mieszkańcy DPS spotkali się na słodkim poczęstunku.

Wizyta w DPS była prawdziwą lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i podtrzymuje więzi między pokoleniami.

Elżbieta Kubiszewska


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Artykuł internauty