Róże – najważniejsze informacje

2018-11-13 15:38:56(ost. akt: 2018-11-14 09:13:10)   Artykuł sponsorowany
Róże to jedna z najbardziej pożądanych w każdym ogrodzie krzewów. Swoją popularność zawdzięczają przepięknym kwiatom, które w zależności od odmiany różnią się nie tylko kolorami, ale także kształtami. Ich uprawa nie jest szczególnie trudna, warto jednak poznać kilka jej zasad, aby nasze róże były bujne i obficie rosły.
Jakie stanowisko wybrać dla róży i jak przygotować dla niej podłoże?
Stanowisko dla róż powinno być ciepłe, słoneczne i przewiewne. Nie należy jednak sadzić ich w miejscach, gdzie jest przeciąg, ani pod ścianą południową budynku, gdzie narażone będą na palące słońce. Niektóre odmiany pnące, parkowe i krzewiaste tolerują także półcień. Róże dobrze rosną w podłożu żyznym, łatwo przepuszczającym wodę, najlepiej piaszczysto-gliniastym o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna. Przed posadzeniem krzewów, należy dobrze spulchnić ziemię i usunąć z niej wszystkie chwasty. Warto także wzbogacić podłoże próchnicą lub kompostem. Pod uprawę róż nie stosujemy świeżego obornika, ponieważ go nie tolerują.

Kiedy i jak sadzić różę w ogrodzie?
Najlepszą porą na sadzenie róż jest późna jesień, w okresie od połowy października do połowy listopada lub do kiedy nie nastaną pierwsze mrozy. Drugim terminem, w którym możemy z powodzeniem sadzić róże, jest wczesna wiosna, najlepiej robić to w kwietniu. Przed umieszczeniem sadzonki róży w gruncie należy usunąć uszkodzone korzenie, a zdrowe skrócić do długości 20-25 cm. Dobrze jest także wymoczyć sadzonkę przez cały dzień w wodzie z dodatkiem preparatu grzybobójczego. Umieszczając ją następnie w gruncie, trzeba zwrócić uwagę na to, aby miejsce szczepienia znajdowało się na poziomie ziemi. Sadząc róże jesienią, powinniśmy zabezpieczyć przed przemarznięciem jej korzenie, usypując około 20 cm kopczyk ziemi.
Jak przycinać róże?

Wczesną wiosną, kiedy mamy już pewność, że duże spadki temperatury są już za nami, zdejmujemy z róż osłony zimowe i rozgarniamy ziemię usypaną w kopce, aby przystąpić do zabiegu cięcia. Szczególnie ważne jest to, aby przyciąć róże wielkokwiatowe i bukietowe. Wszystkie ich pędy skracamy na wysokości 3 lub 4 oczka. Dzięki tak niskiemu cięciu, krzewy dobrze się rozgałęzioną i zagęszczą, osiągając ładny kształt. Tniemy także róże pnące i rabatowe, z tym że w ich przypadku wystarczy nieco je prześwietlić oraz usunąć chore i przemarznięte pędy. Poza cięciem wiosennym, przez cały okres wegetacji, należy usuwać pojawiające się dzikie pędy, wyrastające z podkładki, zabezpieczając przy tym powstałe rany maścią ogrodnicza lub farbą emulsyjną.
Jak często zasilać i podlewać róże?

Róże nie lubią podmokłego podłoża, źle czują się także na zbyt suchym stanowisku, dlatego należy utrzymywać stałą wilgotność gleby. Najlepiej podlewać je zatem wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Należy przy tym kierować strumień wody bezpośrednio do podłoża, unikając moczenia liści i kwiatów, ponieważ sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych. Znacznie lepsze efekty przynosi rzadsze i bardziej obfite podlewanie niż częste, lecz płytko nawadniające. Prawidłową wilgotność gleby wokół róż pomaga utrzymać ściółkowanie. Krzewy róż wymagają systematycznego zasilania wieloskładnikowymi preparatami zawierającymi azot i potas. Najlepsze efekty dają te przeznaczone specjalnie dla róż, ponieważ ich skład jest dopasowany dokładnie do ich potrzeb. Należy pamiętać jednak o tym, aby około połowy sierpnia przestać stosować nawozy o dużej zawartości azotu, ponieważ hamuje on drewnienie pędów, przez co wzrasta ryzyko ich przemarznięcia zimą. Dobre sadzonki róż można kupić w https://hurtownia-ogrodnicza.eu