Zwolnienie tylko elektroniczne. Co to oznacza dla pacjentów?

2018-11-14 11:23:44(ost. akt: 2018-11-14 13:56:51)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Od 1 grudnia, czyli za kilkanaście dni, lekarze będą mogli wystawiać zwolnienie wyłącznie w formie elektronicznej. Jakie to ma konsekwencje dla ubezpieczonych?
Jak informuje Anna Ilukiewicz, rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału ZUS, zwolnienia w formie elektronicznej cieszą się coraz większą popularnością. Już ponad 55% wszystkich zaświadczeń lekarskich jest wystawiana w takiej formie.

— Już za kilka dni pacjenci nie otrzymają od lekarza zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy w formie papierowej — przypomina Ilukiewicz. I dodaje: — Jeżeli pracodawca ma założony profil PUE, nie będą musieli również dostarczać zwolnienia do płatnika. Wystarczy grzecznościowy telefon z informacją o niemożności wykonywania pracy.

Tymczasem, jak przypomina rzeczniczka ZUS, nie raz zdarzyło się, że bardzo chora osoba musiała iść na pocztę lub do pracodawcy, a czasami nawet prosić osoby z najbliższego otoczenia, aby dostarczyły zwolnienie lekarskie.

Warto pamiętać, że z dniem 1 grudnia znikają również sankcje za nieterminowe dostarczenie zwolnienia lekarskiego do płatnika. Już nigdy nasz zasiłek nie zostanie obniżony za nieterminowe dostarczenie L-4. Po opuszczeniu gabinetu lekarskiego możemy iść do domu i spokojnie wracać do zdrowia. Zaraz po wystawieniu takiego zaświadczenia płatnik otrzyma informację o czasowej niezdolności do pracy swojego pracownika.

Jedyną formalnością jaką musimy dopełnić jest złożenie wniosku o wypłatę zasiłku chorobowego z ZUS. W przypadku osób, które są pracownikami jest to druk Z-3, który składa pracodawca. Osoby pobierające zasiłek po ustaniu zatrudnienia muszą dostarczyć druk ZAS-53, a osoby prowadzące działalność gospodarczą- Z-3b (jeżeli jest to wniosek pierwszorazowy) lub ZAS-53 (jeżeli jest to kolejne zwolnienie lekarskie w ciągu).

Pomimo tego, iż pacjent otrzymujący e-ZLA jest zobowiązany do złożenia wniosku o wypłatę zasiłku, jest ogromne ułatwienie. Taki wniosek możemy złożyć w czasie późniejszym, nie musimy w ciągu 7 dni dostarczać naszego L-4 do pracodawcy, bo nie ma obniżenia zasiłku za przekroczenie 7-dniowego terminu na dostarczenie.

Źródło: ZUS/Anna Ilukiewicz

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Antini Kosiba #2623748 | 5.173.*.* 15 lis 2018 08:05

    Druki L4 nie obowiązują od kilkunastu lat. Aktualnie wystawiane są druki ZLA.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Hm.. #2623339 | 107.167.*.* 14 lis 2018 14:27

    A co wtedy, gdy ktoś pracuje zagranicą, a zwolnienie lekarskie otrzymuje w Polsce? Mój pracodawca zagraniczny nie ma możliwości odbioru tej informacji o mojej niezdolnosci do pracy. Czy w tej sytuacji lekarz wystawi mi druk L4?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)