Alkomat odmówił współpracy czy kierowca źle dmuchał?

2018-11-12 07:22:00(ost. akt: 2018-11-12 08:07:21)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Alkomaty na komisariatach ratują wielu kierowców. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy możemy już wsiąść za kierownicę, wystarczy przyjść się na komendę.
Dlatego w Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie od grudnia 2017 roku można skorzystać ze stacjonarnego alkomatu, o wiele wygodniejszego od tradycyjnego. Założenie było proste. Całodobowa możliwość sprawdzenia stanu swojej trzeźwości. Zyskać mieli zarówno kierowcy, jak i policjanci, którzy wcześniej musieli się odrywać od obowiązków służbowych, gdy tylko ktoś chciał sprawdzić, czy może już prowadzić.

Zadzwonił do nas jednak pan Piotr, który z alkomatu skorzystać nie mógł, bo ten — jak twierdzi — się zepsuł.

— Od dyżurnego usłyszałem, że mam w tej sprawie dzwonić na infolinię podaną na automacie — mówi pan Piotr. — Zadzwoniłem i powiedzieli mi, że mam wyciągnąć wtyczkę z gniazdka i włożyć ją z powrotem. To nie pomogło. Poczułem się potraktowany jak powietrze. W końcu nie pojechałem tam, gdzie chciałem, bo bałem się, że wciąż nie mogę prowadzić. Na moje pytanie, czy nie mają jakiegoś zapasowego alkomatu, usłyszałem, że owszem jest, ale służy tylko do czynności procesowych.

To dosyć dziwne, bo jeszcze w grudniu policja zapewniała nas, że na wypadek awarii w okienku jest zapasowy tester lub alkomat... — Alkomat działa. Gdyby nie działał, to byśmy wiedzieli, bo od razu zgłaszamy taki fakt do serwisu — zapewnił nas Rafał Prokopczyk z KMP w Olsztynie. — I faktycznie, mogę potwierdzić, że u dyżurnych jest zapasowy alkomat. Do tej pory nie spotkaliśmy się ze skargami, a odkąd zamontowaliśmy urządzenie, to pierwszy tego typu sygnał. Jeżeli taka sytuacja miała miejsce, to bardzo przepraszamy za niedogodności.

Prokopczyk podkreśla jednak, że nie każdy radzi sobie z obsługą stacjonarnego alkomatu. — Jego obsługa jest bardzo prosta, ale często przychodzą do nas np. osoby starsze lub ci, którzy nie są aż tak zaawansowani technologicznie i wtedy jest problem. Pomagamy im wówczas przy obsłudze alkomatu. Z tym nie ma problemu, wystarczy poprosić.
Skąd więc informacja o alkomacie do czynności procesowych? Rafał Prokopczyk potwierdza, że zapasowy alkomat faktycznie do nich służy, ale...

— Nie ma problemu, żeby go użyć jako zamiennika, gdyby nie działał alkomat stacjonarny — zapewnił.

Przypomnijmy, że badanie stanu trzeźwości na komisariatach nie jest obowiązkowe. To jedynie zalecenie Komendy Głównej Policji. Mimo to olsztyńska policja przekonuje, że drzwi komendy są zawsze otwarte dla kierowców, którzy chcą się przebadać.

pj

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. marek #2622898 | 83.6.*.* 13 lis 2018 19:31

  Pijakom to już się w doopach. A policja jeszcze przeprasza. Świat schodzi na psy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Granatowy Kler #2622686 | 188.146.*.* 13 lis 2018 14:36

  hahaha hahaha

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 3. Wincenty #2622644 | 213.73.*.* 13 lis 2018 12:55

  Pewnie że powinni zamawiać im taksówki i za nie płacić, dostali przecież podwyżki. Wielu którzy mieli wątpliwą przyjemności kontaktu z tym pseudo zawodem zaufania publicznego, wie jak mijają się z prawdą i manipulują :) Bywają też uczciwi i honorowi, dla nich szacun.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. bod #2622484 | 188.146.*.* 13 lis 2018 09:33

  Przestań pić kolego bo już Ci się w głowie pomieszało

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 5. Mondry #2622464 | 81.190.*.* 13 lis 2018 09:00

  Alkohol prosta rozrywka dla prostych ludzi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (20)