Zatańczyli, by uczcić rocznicę Niepodległej [ZDJĘCIA]

2018-11-11 07:33:24(ost. akt: 2018-11-11 11:37:05)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Takie bale w II Rzeczpospolitej były sposobem na uczczenie ważnych świąt państwowych. 10 listopada w Eranova odbył się bal niepodległości. Był polonez, ale i pieśni patriotyczne.
— Za nami wiele wydarzeń — wystaw, koncertów. Dzisiejszy bal jest wyjątkowym sposobem obchodów Święta Niepodległości, który nawiązuje do polskiej tradycji organizowania balów z okazji ważnych świąt państwowych — mówił Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski w czasie wydarzenia.

Organizatorem balu był Domowy Kościół — Gałąź Rodzinna Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Warmińskiej.

— Chcemy, żeby to wspaniałe przedsięwzięcie propagowało patriotyzm. Są z nami ludzie, którzy są dumni z tego, że są Polakami — podkreślali organizatorzy.
Bal poprowadził znany olsztyński wodzirej Szymon Puławski. Wydarzenie rozpoczęło się polonezem, a wszystkie pary tego dnia wybrały stroje wieczorowe. Ale atrakcji było znacznie więcej. Uczestnicy poznali również inne polskie tańce narodowe, które zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Warmia.

Grupa reprezentacyjna starszego zespołu zatańczyła mistrzowsko tańce warszawskie, które wzbudziły aplauz wśród publiczności. Grupa seniorów przedstawiła m.in. zapomniane, ale wracające właśnie do tradycji karo mazurowe. To nieco zapomniana już forma mazura salonowego. To właśnie tańczyło się w czasie uroczystych balów II Rzeczpospolitej. Nie zabrakło też wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.