Rząd dogadał się z mundurowymi

2018-11-08 22:57:05(ost. akt: 2018-11-09 07:27:45)

Autor zdjęcia: KPP NML

W czwartek późnym wieczorem związkowcy reprezentujący służby mundurowe zawarły porozumienie z MSWiA. Od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA dostaną 655 złotych brutto podwyżki. Rok później kolejne 500 złotych.
Pełnopłatne nadgodziny dla wszystkich funkcjonariuszy MSWiA

Kolejny postulat przedstawicieli związków dotyczył rozliczania tzw. nadgodzin. Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby - tzw. nadgodziny, wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W policji, Straży Granicznej i SOP możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny.

Zgodnie z zawartym dziś porozumieniem - od 1 lipca 2019 r. zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Początkowo zastosowany będzie 6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin. Kwestia ustalenia okresu rozliczeniowego na kolejne lata będzie przedmiotem dalszego dialogu.

Rezygnacja z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę

Przypominamy, że 1 stycznia 2013 r. rząd PO-PSL wprowadził nowe regulacje dotyczące emerytur funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 r. Funkcjonariuszom tym miała przysługiwać emerytura mundurowa, gdy w dniu zwolnienia ze służby będą mieli ukończone 55 lat i co najmniej 25 lat służby. Dotychczas musiały być spełnione łącznie te dwa warunki.

Ministerstwo i strona społeczna zgodziły się na rezygnację z wymogu ukończenia 55 lat. Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby. Zmiana wejdzie w życie od 1 lipca 2019 r.

Dodatkowe zachęty do pozostawania w służbie

Zarówno MSWiA jak i stronie związkowej zależy, aby doświadczeni funkcjonariusze jak najdłużej zostawali w służbie. Dlatego MSWiA zaproponowało, że zostaną przygotowane rozwiązania umożliwiające przyznawanie dodatkowych należności pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Dotyczyłoby to osób, które nabyły prawa do emerytury i posiadają co najmniej 25 lat służby.

Pozostałe ustalenia obu stron

Przedstawiciele strony społecznej wezmą czynny udział w opracowaniu nowego wieloletniego programu rozwoju formacji MSWiA na lata 2021-2024 ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby zwiększenia podwyżek uposażeń.

Jak zadeklarowali przedstawiciele strony związkowej zawarte dziś porozumienie kończy akcję protestacyjną, która trwała w służbach od lipca tego roku. Szef MSWiA Joachim Brudziński podkreślił, że wypracowany dziś kompromis musiał pogodzić postulaty funkcjonariuszy i możliwości budżetowe państwa.

Ze strony społecznej porozumienie podpisali: Krzysztof Hetman - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Pożarnictwa, Krzysztof Oleksak - Związek Zawodowy Strażaków „Florian”, Rafał Jankowski - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, Marcin Kolasa - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Krzysztof Andura - Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność".








Komentarze (61) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ballada jak policjanci #2621129 | 5.172.*.* 10 lis 2018 13:07

  wyludzili od podatnikow pol miliarda zlotych a rzad to zaklepal.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. mitex #2620750 | 86.170.*.* 9 lis 2018 20:02

  Oby nie wyszło tak jak Morawiecki dogadał z Orlenem przed wyborami Kubicę po 11-tym z policją może być to samo bo nie ma ustawy tej jeszcze na papierze

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. mitex #2620747 | 86.170.*.* 9 lis 2018 20:01

  Oby nie wyszło tak jak Morawiecki dogadał z Orlenem przed wyborami Kubicę po 11-tym z policją może być to samo bo nie ma ustawy tej jeszcze na papierze

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Zdzichu #2620702 | 77.253.*.* 9 lis 2018 18:25

  Ooo, to coś mnie się zdaje, że jak dzisiaj wszyscy chorzy powracają z L4, to wódeczka się będzie lała szerokim strumieniem na komendach i remizach do białego rana, a żartom i chulankom nie będzie końca. No bo w końcu okazji do opijania jest teraz bez liku - wystarczy wspomnieć choćby wydojenie państwa jak dojnej krowy i cudowne ozdrowienie tysięcy patriotów. Szkoda tylko, że nasz kochany Aleksander Kwaśniewski już ciężkich alkoholi nie pija, bo by pomógł...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. Paparazii #2620663 | 81.190.*.* 9 lis 2018 17:26

  ciekawe co tym razem wymyślą aby przygotować się na kolejne wypłaty, a tu 500+ za dzieci a tam 500+ za policje a tam kolejne 655+ znowu za policje tylko skąd brać? Ano od podatników. Wymyśli się jakiś durny przepis np. opłata za posiadanie samochodu za miesiąc "na szczytne cele" ochrony środowiska i po sprawie. W USA policjanci już bardziej ryzykują życie - mogą nie wrócić z kolejnego dnia pracy do swoich rodzin - tam to można uwierzyć, że należy im się większe wynagrodzenie, szybsza emerytura ale u nas?? U nas gdzie zadaniem tych panów jest wyrabianie normy mandatowej, jeżdżenie/chodzenie po mieście... i gdzie większość wezwań jest w sprawie alkoholików/zakłócania ciszy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (61)