Są protesty wyborcze w Mrągowie! Dwa w mieście, jeden w powiecie

2018-11-08 13:49:42(ost. akt: 2018-11-08 14:59:34)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Teoretycznie wybory samorządowe za nami. Teoretycznie, ponieważ "w praktyce" może być jeszcze różnie.
W środę 7 listopada do Sądu Okręgowego w Olsztynie I Wydział Cywilny wpłynął protest wyborczy Haliny Skrzypczyk, która podważa ważność wyborów samorządowych do Rady Powiatu w Mrągowie w Okręgu Wyborczym nr 4 (gmina Sorkwity i gmina Mrągowo). Jej zdaniem doszło do naruszenia przepisów kodeksu wyborczego dotyczących głosowania i ustalenia wyników głosowania w Grabowie, Kosewie, Mrągowie, Zalcu, Bożym, Szestnie, Polskiej Wsi, Marcinkowie, Sorkwitach (2 komisje), Warpunach, Rybnie i Choszczewie, a także w Powiatowej Komisji Wyborczej w Mrągowie.

— Wnioskodawczyni wniosła o ponowne przeliczenie głosów w wyborach samorządowych do Rady Powiatu w Mrągowie w Obwodowych Komisjach Wyborczych Okręgu Wyborczego nr 4, wobec uzasadnionego podejrzenia błędnego dopuszczenia kart nieważnych do głosowania, błędnego przeliczenia wydanych kart, ilości głosów ważnych oddanych na poszczególnych kandydatów oraz ilości głosów nieważnych, mających wpływ na ostateczny wynik wyborów do Rady Powiatu w Mrągowie w Okręgu Wyborczym nr 4 — informuje Agnieszka Żegarska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Tego samego dnia do Sądu Okręgowego w Olsztynie I Wydział Cywilny wpłynął także protest wyborczy Zbigniewa Krajczyńskiego. Protest dotyczy stwierdzenia nieważności wyborów do Rady Miejskiej w Mrągowie w Okręgu Wyborczym nr 1. — W uzasadnieniu wskazano, że po ogłoszeniu wyników wyborów w poszczególnych komisjach w dniu 22 października 2018 r. okazało się, że w okręgu nr 1 w komisji wyborczej w obwodzie nr 2 mieszczącej się w Sanepidzie doszło do rażących błędów w podanych wynikach wyborów — informuje Agnieszka Żegarska.

Po ponownym przeliczeniu głosów Mrągowskiej Wspólnoty Samorządowej nastąpiła zmiana wybranego radnego Leona Żbikowskiego (pierwszy podany wynik 86 głosów, po weryfikacji 23 głosy) na korzyść Jakuba Doraczyńskiego. Po ponownym przeliczeniu głosów okazało się też, że na korzyść Wiesława Kamienieckiego zaliczono głos nieważny.

Dzień później 8 listopada do Sądu Okręgowego w Olsztynie I Wydział Cywilny wpłynął protest wyborczy Leona Żbikowskiego. Radny poprzedniej kadencji wnioskował o stwierdzenie nieważności wyborów do Rady Miejskiej w Mrągowie w Obwodzie nr 2. W uzasadnieniu wskazał, że w obwodzie tym głosy były liczone dwukrotnie, zaś wyniki w pierwszym liczeniu znacząco odbiegały od tych ustalonych w drugim liczeniu .Podkreślił, że dotyczyło to nawet kilkudziesięciu głosów na korzyść lub niekorzyść kandydata.

Termin rozpraw nie został jeszcze wyznaczony. Sąd zadecyduje o tym, czy wybory w tym okręgu należy powtórzyć. Sąd Okręgowy rozpoznaje protesty wyborcze w ciągu 30 dni po upływie terminu do wnoszenia protestów.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jasip #2620248 | 37.109.*.* 9 lis 2018 09:35

    Panie Wata, z cały szacunkiem i sympatią do Pana ale co Pan może jeszcze wnieść do tej rady? Tam potrzebna jest świeża i młoda krew , a Pan niech się uda na zasłużoną emeryturę , dobrze to Panu zrobi :)

    odpowiedz na ten komentarz