Nie będzie zmian w zarządzie strefy ekonomicznej

2018-11-05 17:51:23(ost. akt: 2018-11-05 18:34:38)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Nie potwierdziły się informacje o zmianach w zarządzie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej. Prezes i jego zastępczyni pozostaną na stanowiskach.
W poniedziałek co prawda odbyło się pilne posiedzenie rady nadzorczej Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Prawdą jest również to, że rada zajmowała się wnioskiem o odwołanie obecnego zarządu spółki, jednak roszad nie będzie.

Głosami 4:1 nie zgodzono się na odwołanie prezesa WMSSE Grzegorza Smolińskiego i jego zastępczyni Małgorzaty Sobieskiej zu Schwarzenberg.
— Cieszymy się, że dalej możemy pracować w tym składzie — powiedział nam po posiedzeniu Grzegorz Smoliński, prezes WMSSE.

Smoliński nie chciał jednak komentować tej sprawy. Przypomnijmy, że zarząd miał zostać odwołany z powodów politycznych. Z nieoficjalnych informacji wynikało również, że p.o. prezesa miał zostać Piotr Tychek, przewodniczący rady nadzorczej WMSSE oraz przedstawiciel Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Natomiast o stanowisko prezesa miał się ubiegać Michał Wypij z Porozumienia, który był kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Olsztyna. Jednak jeszcze przed posiedzeniem rady nadzorczej Michał Wypij w rozmowie z nami zdementował te informacje.

Przypomnijmy, że udziałowcami WMSSE są samorządy i skarb państwa, który ma głos decydujący — dysponuje 61,39 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Z ramienia skarbu państwa nadzór nad strefami sprawuje minister przedsiębiorczości, a przedstawiciel Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii jest przewodniczącym rady nadzorczej. Zgodnie ze statutem strefy członków zarządu odwołuje i powołuje rada nadzorcza.

Obecny zarząd został powołany na początku 2016 r. W tym czasie WMSSE wydała 60 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy. Inwestorzy zadeklarowali nakłady inwestycyjne w wysokości minimum 2 mld 46 mln zł z i zatrudnienie co najmniej 1903 nowych pracowników. Dla porównania, średnia roczna wartość deklarowanych nakładów inwestycyjnych w WMSSE w latach 1997-2015 wyniosła 234,4 mln zł.

Nasza strefa jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych jeśli chodzi o liczbę decyzji o wsparciu wydanych na bazie Ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji.

am