W strefie będą roszady?

2018-11-05 08:17:43(ost. akt: 2018-11-05 09:55:44)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Czy dojdzie do zmiany zarządu w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej? Dziś w trybie pilnym ma się zebrać rada nadzorcza spółki. Ta informacja wywołała spore zdziwienie, bo nasza strefa rozwija się bardzo dynamicznie.
O zmianach w zarządzie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jako pierwszy napisał „Puls Biznesu”. Portal podał, że 5 listopada odbędzie się zwołane nieoczekiwanie posiedzenie rady nadzorczej WMSSE. Z informacji „PB” wynika, że zostanie odwołany zarząd spółki: prezes Grzegorz Smoliński i jego zastępczyni Małgorzata Sobieska zu Schwarzenberg.

Na p.o. prezesa ma zostać powołany Piotr Tychek, przewodniczący RN i przedstawiciel Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Rada ma też ogłosić konkurs na członków zarządu strefy.

Według portalu, o stanowisko prezesa ma się ubiegać Michał Wypij z Porozumienia, który był kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Olsztyna. O wsparcie dla niego apelowała minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, wiceprezes Porozumienia. Zapytaliśmy Michała Wypija, czy ubiega się o to stanowisko. Odpowiedział, że nie.

Z kolei obecny zarząd strefy jest zaskoczony całą sytuacją. Prezes Grzegorz Smoliński nie chciał komentować tej sprawy.

Przypomnijmy, że udziałowcami WMSSE są samorządy i skarb państwa, który ma głos decydujący — dysponuje 61,39 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Z ramienia skarbu państwa nadzór nad strefami sprawuje minister przedsiębiorczości, a przedstawiciel Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii jest przewodniczącym rady nadzorczej. Zgodnie ze statutem strefy członków zarządu odwołuje i powołuje rada nadzorcza.

Obecny zarząd został powołany na początku 2016 r. W tym czasie WMSSE wydała 60 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy. Inwestorzy zadeklarowali nakłady inwestycyjne w wysokości minimum 2 mld 46 mln zł z i zatrudnienie co najmniej 1903 nowych pracowników. Dla porównania, średnia roczna wartość deklarowanych nakładów inwestycyjnych w WMSSE w latach 1997-2015 wyniosła 234,4 mln zł.

AM