Korzystanie z telefonu w kościele, jest złe? Niekoniecznie

2018-11-04 08:16:50(ost. akt: 2018-11-04 11:50:46)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Korzystanie z telefonu w kościele nie wygląda może pobożnie, ale zanim kogoś pochopnie ocenimy, warto się zastanowić, czy osoba wpatrująca się w ekran nie zajmuje się właśnie... modlitwą. Przygotowaliśmy krótką listę aplikacji przydatnych katolikom.
Nowa ewangelizacja ma na celu wykorzystywanie nowych środków do tego, by przekazywać wiarę. I choć termin ten pojawił się już w nauce Pawła VI, to jego założenia rozwinął w czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II. Dziś tych nowych narzędzi dostarcza cyfryzacja. W Polsce żyje mniej niż 40 milionów osób. Ponad 60 proc. z nich korzysta ze smartfonów. Co to oznacza dla osób związanych z Kościołem? Tylko (albo: aż) tyle, że trzeba trzymać rękę na pulsie... nowych technologii. Bo dzisiejszy katolik raczej nie chodzi z Biblią pod pachą, a zamiast różańca w torbie czy plecaku nosi smartfon. Nie trzeba jednak bić na alarm. Bo telefon czy tablet też mogą pomagać w modlitwie. Wystarczy mieć specjalne aplikacje.

Przygotowaliśmy dla naszych czytelników subiektywny wybór aplikacji dostępnych na urządzenia mobilne. Przedstawiamy ich dokładnie tyle, ile jest dni tygodnia.

1. Modlić się można wszędzie — z takiego założenia wyszli twórcy aplikacji Modlitwa w Drodze. Korzystając z niej, codziennie mamy możliwość zapoznać się z rozważaniem modlitewnym, dla którego punkt wyjścia stanowi fragment Ewangelii. Pomysłodawcy nie zapomnieli także o muzyce. Jej dźwięki mają nam pomóc lepiej skupić się na modlitwie. Użytkownicy chwalą aplikację m.in. za profesjonalnych lektorów.

2. Książeczka do nabożeństwa to nieodłączny element wyposażenia dziecka, które przygotowuje się do pierwszej komunii świętej. Po uroczystości zwykle o niej trochę zapominamy, bo bazujemy na swoich ulubionych modlitwach. A przecież słów, którymi można zwracać się do Boga, jest nieskończenie wiele. Ci, którzy chcą mieć pod ręką nie tylko modlitwy, ale i kolędy, mogą zainstalować na swoich smartfonach Modlitewnik. Warto docenić intuicyjny interfejs i fakt, że w zasobach aplikacji są modlitwy po łacinie.

3. SMS można dostać nawet... z nieba. Albo przynajmniej z aplikacji, która do nieba ma nas przybliżać. Użytkownicy mogą wybrać, jakie zagadnienia interesują ich najbardziej, a wtedy na smartfonie regularnie będzie się pojawiać treść dopasowana do ich potrzeb. Można więc dostać fragment Pisma Świętego, powiadomienia o wydarzeniach chrześcijańskich czy informacje o wartościowych filmach i książkach. A to dopiero początek ofert, jakie znajdziemy w aplikacji SMS z Nieba!

4. Jednym z podstawowych dokumentów dla katolików jest, poza Pismem Świętym, Katechizm Kościoła Katolickiego. To w nim można szukać odpowiedzi na pytania związane z doktryną Kościoła. Aplikacja nazwana dokładnie tak samo jak dokument, umożliwia przeszukiwanie KKK za pomocą haseł tematycznych.

5. Ci, którzy prawdy wiary chcą poznać w nieco bardziej uproszczonej wersji, mogą zainstalować aplikację Trzyminutowy Katechizm (3MC). To seria ręcznie rysowanych filmów animowanych. Każdy z nich trwa zaledwie 3-4 minuty. Twórcy aplikacji chcą, by służyła ona wszystkim grupom wiekowym i polecają ją szkolnym katechetom oraz osobom odpowiedzialnym za przygotowanie wiernych do sakramentów.

6. Tweetując z Bogiem to aplikacja nie tylko dla tych, którzy znają odpowiedzi na najważniejsze z pytań dotyczących wiary, ale i tych, którzy ich dopiero poszukują. Narzędzie to jest jednym z elementów projektu, w skład którego wchodzą także książka i strona internetowa. Użytkownicy doceniają Tweetując z Bogiem za wielojęzyczne modlitwy i msze święte , dzięki którym nawet przebywając w innym kraju, można pełniej uczestniczyć w przeżywaniu Słowa Bożego.

7. Msza Online to z kolei aplikacja umożliwiająca udział w nabożeństwie za pośrednictwem ekranu. Powstała ona przede wszystkim z myślą o osobach chorych, które nie mogą opuścić domu czy szpitala, żeby pójść do kościoła. Msza na tablecie czy smartfonie to świetne rozwiązanie dla ludzi, którzy są, na przykład, w podróży albo przebywają w miejscu, w którym nie ma kościoła.

dbp

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gota Gelo #2657594 | 95.160.*.* 7 sty 2019 22:07

  Artykul z duza doza ironii, poniwaz klechy nigdy nie dopuszcza do uzywania smartfonow w Kosciolach, ostojach ciemnoty I zacofania.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. do czego to prowadzi ? #2617444 | 83.31.*.* 6 lis 2018 07:04

  Katolicki obłęd , aż się nie dobrze od tego robi . Czarna flegma zalewa wszystko . Masz swoją religie , masz swego boga ? i swoje modły ? to się módl i uprawiaj ten swój zabobon , a od normalnych ludzi się odczep .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. lena #2617423 | 88.156.*.* 6 lis 2018 00:33

  Treść artykułu ok, ale tytuł całkiem durnowaty. W kościele nie modlimy się z komórki, autorze.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. JONKOWO-GDZIE JEST PANSTWO PRAWA? #2616397 | 188.146.*.* 5 lis 2018 08:03

  https://gazetaolsztynska.pl/530618,Batali a-mieszkancow-Jonkowa-Gdy-leje-woda-wply wa-im-do-domu-VIDEO.html

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz