Uczniowie z SP w Kowalach Oleckich poznają historię Gdańska i Gdyni

2018-10-31 14:28:09(ost. akt: 2018-10-31 14:34:50)

Autor zdjęcia: Archiwum SP w Kowalach Oleckich

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Gdyni i Gdańska.
Uczniowie mieli okazję poznać miejsca ważne dla historii wolnej, niepodległej Polski.


Pierwszym punktem wyjazdu było Europejskie Centrum Solidarności, czyli miejsce, gdzie narodziła się Solidarność i dzisiejsza demokracja. Podczas wizyty w muzeum młodzież szczegółowo poznała idee ruchu Solidarności, którymi są: demokracja, społeczeństwo otwarte i solidarne oraz kultura dialogu. Europejskie Centrum Solidarności okazało się być miejscem godnym odwiedzenia, bowiem wizyta ta pozwoliła uświadomić uczniom istotę demokracji.

Następnym punktem wyjazdu był Stadion Energa – arena mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku oraz miejsce rodzącej się historii współczesnego sportu. Obiekt ten uważany jest za jeden z najpiękniejszych w kraju.

Kolejną atrakcją przewidzianą przez organizatorów była wizyta w Barze Mlecznym Stągiewka, gdzie uczniowie mieli okazję poznać i skosztować menu popularnego w latach 70-tych i 80-tych XX wieku, a także zobaczyć typową dla tamtych czasów aranżację wnętrza baru mlecznego.

Następnym punktem wycieczki było Muzeum II Wojny Światowej, miejsce walki o wolną i demokratyczną Polskę. Atrakcje pierwszego dnia wycieczki zakończył spacer ulicami Długa i Długi Targ, czyli tak zwanym Królewskim Traktem.

Drugiego dnia wycieczki młodzież miała szansę poznać historię Gdyni, miasta, które tak, jak Niepodległa, powstało zaledwie sto lat temu. Uczniowie mieli okazję pospacerować modernistycznymi uliczkami polskiego „cudu gospodarczego niepodległej Ojczyzny”. Wrażenie zrobiły na nich nie tylko modernistyczne budynki miasta, ale również nabrzeże portowe i cumujące tam okręty-muzea „Dar Pomorza” i „Błyskawica”. Traf chciał, że uczestnicy wyjazdu byli świadkami promocji adeptów Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni. Kolejnym punktem wyjazdu było Muzeum Emigracji, w którym uczniowie mogli odbyć podróż, w jaką udawali się Polacy szukający swojego miejsca na świecie zarówno w okresie niewoli narodowej, jak i po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W wędrówkę ruszano pieszo, pociągami, na pokładach statków, a później i samolotów. Po opuszczeniu Muzeum Emigracji uczestnicy wycieczki udali się do Escape Roomów, czyli tak zwanych pokojów zagadek, gdzie zmagali się z różnymi historiami w gatunku fantasy, kryminału czy nawet horroru.
SP Kowale Oleckie

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Rodzic #2615356 | 77.113.*.* 2 lis 2018 13:16

    Fajnie. Żeby nie szkoły i przedszkole, to nikt nie wiedziałby, że jest taka gmina.

    odpowiedz na ten komentarz