Orzeł Biały idzie do korekty

2018-10-31 07:15:00 (ost. akt: 2018-10-30 23:17:24)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Orlidom.pl

Aleksander Bąk, twórca grafiki użytkowej z Poznania, ma stworzyć załączniki graficzne do ustawy o symbolach państwowych. Czy to oznacza, że będziemy mieli nowe godło? Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zajmie się również hymnem.
Według resortu kultury, nowe załączniki mają dostosować wzory symboli (godła i barw) do aktualnych technologii. W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się opis powstającego w ministerstwie projektu ustawy o symbolach państwowych RP. Według resortu ma zastąpić obecną ustawę, rodem z PRL. Wrócić ma np. chorągiew Rzeczypospolitej. Przed rozbiorami wzór chorągwi zmieniał się w zależności od króla elekcyjnego. Powrócono do niej w II RP. Prawo do używania symbolu zyskał naczelnik państwa, a potem prezydent. Flaga wskazywała po prostu miejsce jego pobytu. Obecnie prezydent dysponuje proporcem, który ma wzór identyczny z chorągwią z 1927 roku, jednak jego stosowanie jest ograniczone do uroczystości wojskowych. W efekcie: „Jesteśmy jedynym krajem europejskim, w którym głowa państwa nie posiada własnego weksylium” (czyli znaku rozpoznawczego) — mówi „Rzeczpospolitej” Krzysztof J. Guzek, członek elitarnego Szkockiego Towarzystwa Heraldycznego.

Również inne zmiany, które chce wprowadzić ministerstwo, są odpowiedzią na postulaty zgłaszane od lat przez ekspertów. Chodzi np. o zmianę liczbowych współrzędnych barw narodowych. Załącznik do obecnej ustawy podaje je w tzw. przestrzeni barw CIELUV, co sprawia większości grafików problemy w przełożeniu ich na współczesne systemy. Efekt? Producenci flag przedstawiają czerwień w różnych odcieniach.

Ministerstwo planuje stworzyć wizerunki Orła Białego w kilku wersjach. Oprócz podstawowej powstanie płaska (bez cieniowania charakterystycznego dla rysunku) oraz czarno-biała obrysowa. Załączniki będą miały formę cyfrową, a dzięki zastosowaniu grafiki wektorowej będzie można łatwo ich użyć w dowolnej wielkości.

Orła czeka też lifting. W koronie pojawią się prześwity, których brak heraldycy uznają za błąd rysunkowy. Skrzydła orła, które teraz nie są identyczne, mają być lustrzanymi odbiciami, a nogi zostaną „uszlachetnione”, bo złote mają stać się aż do kolan, a do tej pory złote są tylko szpony.

Ale nie tylko godło czekają zmiany, bo ministerstwo chce też przedstawić nowe partytury i nagrania Mazurka Dąbrowskiego. W obecnej ustawie są tylko zapisy na głos, fortepian i głos z fortepianem. Mogą się jednak pojawić partytury na orkiestrę. Obecna tonacja F-dur jest też za wysoka do śpiewania dla ludzi, więc może i tutaj czekają nas zmiany.
Wracając do godła, pojawiają się nawet głosy, że to... błędne nazewnictwo, bo tak naprawdę mamy do czynienia z herbem. Godłem jest sam Orzeł Biały w koronie.
Gdy jednak ministerstwo zabrało się za odświeżenie jednego z naszych symboli narodowych, w niedzielę dotarła również informacja o tym, że orzeł biały może być... plagiatem.

Informacja o takiej możliwości pojawiła się już w 2017 roku w książce „Średniowieczny i współczesny Orzeł Biały – godło państwa polskiego w państwowej i terytorialnej heraldyce” autorstwa kieleckiego heraldyka dr. Jerzego Michty. Powodem jej rosnącej wśród specjalistów popularności jest to, że pojawia się tam teza, jakoby prof. Zygmunt Kamiński, autor używanego do dziś godła z 1927 r., przerysował je z wydanego trzy lata wcześniej medalu Elizy Beetz-Charpentier, francuskiej rzeźbiarki. Medal powstał ku czci Ignacego Jana Paderewskiego, a wizerunek pianisty znajdziemy na awersie wraz z datą „1924". Podobieństwa między dwoma orłami są faktycznie uderzające.

Projekt zmian orła zaplanowanych przez MKiDN bazuje oczywiście na pracy prof. Kamińskiego. Swoje propozycje dotyczące zmian w godle i hymnie możemy przesyłać do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do 9 listopada.

PJ

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Olsztynianin #2616259 | 88.156.*.* 5 lis 2018 06:16

  Ja uważam że na obecna chwilę są ważniejsze sprawy do załatwienia a chociażby dojenia Narodu poprzez narzucenie wysokich cen paliwa. Jak wynika z tego artykuł to można się domyślać iluż ludzi jest zaangażowanych w ten problem. Co mnie akurat obchodzi czy na wizerunku orła na koronie będą prześwity czy będzie miał on nogi złote jak trzeba wiązać koniec z końcem. Orzeł jeść nie da. Państwo angażuje się w załatwianie spraw mało ważnych a nawet zbędnych.Tam gdzie trzeba to się nie usprawnia i nie naprawia Państwa jak to dobra zmiana mowi. Pierwsze to należy się zająć wprowadzeniem pełnej odpowiedzialności za błędne decyzje urzędników , sędziów i prokuratorów a potem reformować przepisy prawa . można wymieniać i wymieniać.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. uad #2614595 | 83.9.*.* 1 lis 2018 08:26

  Ale jaja z tym plagiatem :-D

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Wiktor #2614259 | 89.228.*.* 31 paź 2018 16:34

  Niedługo pis zmieni nam nazwę państwa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. Pytam poważnie #2614252 | 81.190.*.* 31 paź 2018 16:30

  Czy mają zamiar zapytać się Nas obywateli o zgodę? Może niech powstanie głosowanie .

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 5. daro #2614247 | 89.228.*.* 31 paź 2018 16:22

  orzeł ma być biały i z koroną po co ten pajac Zgliński chce poprawiać naszego orła czemu te pajace robią zawsze by była zadyma CO ZA PARANOJA, a może teraz godłem będzie kaczka z jabłkiem na złotej paterze czemu ta ma służyć i po co zmieniać symbole

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (23)