UOKiK wziął się za PZU. Koniec z podwójnym OC

2018-11-13 10:00:00(ost. akt: 2018-11-13 09:59:42)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Postępowanie przeciwko Powszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń zostało wszczęte we wrześniu 2017 r. po zawiadomieniu Rzecznika Finansowego. UOKiK zakwestionował działania niekorzystne dla kierowców.
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego posiadacza samochodu. Umowa zawierana jest na rok. Ubezpieczyciele przed końcem umowy pisemnie informują o ubezpieczeniu na następne 12 miesięcy. Jeżeli konsument nie wypowie umowy najpóźniej na jeden dzień przed jej końcem, umowa przedłużana jest automatycznie na kolejny rok. Taką uumowę można wypowiedzieć, jeżeli w tym samym czasie kierowca posiada OC w innym zakładzie ubezpieczeń. W ten sposób może uniknąć posiadania podwójnego ubezpieczenia OC.

Natomiast w PZU kierowcy, którym kończyła się umowa ubezpieczenia OC , dostawali pisma z informacją o warunkach ubezpieczenia na kolejny okres. Gdy skontaktowali się z infolinią, agentem lub oddziałem, PZU uznawał, że zawierana jest nowa umowa. Tymczasem skoro konsument nie wypowiedział dotychczasowej umowy, ubezpieczyciel powinien uznać ją za automatycznie przedłużoną. W konsekwencji PZU twierdził, że kierowcy nie mogą wypowiadać takich kontraktów, pomimo że posiadali w tym samym czasie ubezpieczenie OC w innej firmie. Konsumenci musieli więc płacić składki za dwa ubezpieczenia.

UOKiK uznał, że praktyka PZU może ograniczać prawo konsumenta do wypowiedzenia automatycznie przedłużonej umowy.

Jednak Powszechny Zakład Ubezpieczeń uniknął kary finansowej, ponieważ zobowiązał się do zmiany zakwestionowanej praktyki. Oznacza to, że PZU:

-uzna wypowiedzenia umów przez konsumentów aż do trzech lat wstecz, jeżeli konsumenci nadal będą chcieli wypowiedzieć umowy,
-odda proporcjonalną część składki pobranej wtedy, gdy konsument miał podwójne ubezpieczenie OC. Aby z tego skorzystać, należy wysłać PZU pismo z numerem rachunku do przelewu,
-będzie umożliwiać konsumentom wypowiadanie przez nich umów, które zostały automatycznie przedłużone, gdy będą posiadali w tym samym czasie OC u innego ubezpieczyciela.


źródło: UOKiK

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Katarzyna #2623324 | 81.190.*.* 14 lis 2018 14:12

  Warto pamiętać, że jeżeli nie zapłaci się wszystkich rat za poprzednie OC, to nie przedłuży się ono automatycznie na kolejny rok. Niekiedy kierowcy o tym zapominają i potem dostają karę za brak ubezpieczenia. Katarzyna ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Samarama #2622966 | 178.235.*.* 13 lis 2018 21:03

  W ogóle powinni zrobić porządek z tym automatycznym przedłużeniem ubezpieczenia. To furtka do nadużyć, robienia w konia ubezpieczanych. Pomyłki, zapomniane przez agentów wypowiedzenia, to ciągle działająca metoda na „podwójne OC”.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. olo #2622532 | 213.73.*.* 13 lis 2018 11:03

  W sumie to nie rozumiem tego tekstu: klient dostaje warunki przedłużenia umowy miesiąc przed jej końcem. Sprawdza jakie są warunki u innych ubezpieczycieli, zawiera umowę z innym (ale przed końcem obowiązywania starej) i wysyła wypowiedzenie starej. Gdzie tu "podwójne" OC? A jak klient nie wypowiedział to jest automatycznie przedłużona. Co to w tym nagannego? Takie mamy prawo: OC jest obowiązkowe, OC niewypowiedziane jest automatycznie przedłużane.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. oskubany #2622519 | 88.156.*.* 13 lis 2018 10:37

   PZU,to bliźniacza firma ZUS-u,ze sztandarowym hasłem"DUŻO BRAC,MAŁO DAC"!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz