Trzeba robić to, co się lubi

2018-10-26 10:20:00(ost. akt: 2018-11-05 10:21:33)
NASZA AKCJA\\\ Odznacza się pokorą i skromnością. Jest zawsze uśmiechnięty i każdemu poda pomocną dłoń. Ksiądz Stanisław Grzywacz z Lidzbarka jest kandydatem do tytułu Proboszcz i Parafia 2018. Czy go zdobędzie? O tym zadecydują nasi czytelnicy.
Nasza akcja Proboszcz i Parafia 2018 ucieszyła wiernych z parafii św. Wojciecha w Lidzbarku.

— Cieszymy się, że możemy zgłosić kandydaturę księdza, który w naszym odczuciu jest cudownym duszpasterzem — piszą w e-mailu do redakcji parafianie.

O kim mowa? O proboszczu Stanisławie Grzywaczu, który od 2009 roku zarządza parafią. Jak mówią jego wierni, proboszcz pełni dodatkowo wiele innych funkcji, między innymi jest wicedziekanem dekanatu lidzbarskiego, kanonikiem honorowym Kapituły Nowomiejskiej, zastępcą Diecezjalnego Duszpasterza Rolników w Diecezji Toruńskiej, opiekunem duchowym Bractwa św. Izydora, kapelanem Ochotniczych Straży Pożarnych Miasta i Gminy Lidzbark.

Od kiedy proboszcz trafił do Lidzbarka, parafia zaczęła tętnić życiem. Powstało wiele wspólnot np.: Wspólnota Neokatechumenalna, Krąg biblijny, Krąg, Domowego Kościoła, a od kwietnia 2015 roku rozpoczęła się Wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu w bocznej kaplicy kościoła.
Parafianie w swoim e-mailu piszą z podziwem, że proboszcz bardzo wiele zrobił dla parafii.

Jego zasługą są m.in. remont zakrystii i wymiana mebli, remont dachu i wieży, remont elewacji zewnętrznej, pomalowanie świątyni wewnątrz, przygotowanie kaplicy bocznej na potrzeby Kaplicy Wieczystej Adoracji, odnowienie obrazów w ołtarzach bocznych i na chórze, renowacja feretronów, zakup szat liturgicznych, kielichów, monstrancji, remont plebanii, wymiana pieca i instalacji c.o., remont dachu na starej plebanii, remont kaplicy przedpogrzebowej. Jego zasługą ma być też powiększenie i rekultywacja cmentarza parafialnego, ogrodzenie cmentarza i wiele innych.

Jakimi cechami odznacza się ks. Grzywacz? — Jest kapłanem niezwykle wrażliwym na ludzką krzywdę, nieszczęścia, choroby, samotność — wymieniają jednym tchem parafianie.

Ksiądz Stanisław organizuje też wiele akcji charytatywnych.
— Często niesie pomoc po kryjomu, bez rozgłosu. Proboszcz przed Bożym Narodzeniem robi paczki dla dzieci, bierze udział w akcji Szlachetna Paczka. Kolejną akcją charytatywną jest zbiórka wspólnie z Caritasem w Działdowie żywności dla potrzebujących. Ksiądz Stanisław jest też współzałożycielem — obok Caritasu — Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów — piszą parafianie w uzasadnieniu zgłoszenia.

Ksiądz Stanisław jest inicjatorem, koordynatorem, uczestnikiem i opiekunem duchowym wielu pielgrzymek i wyjazdów integracyjnych.

— Księdza Stanisława charakteryzuje jakże niebywała we współczesnym świecie pokora i skromność. Na jego twarzy zawsze gości uśmiech albo niesamowite skupienie podczas sprawowania mszy. Jest ciepłym, życzliwym i pomocnym kapłanem, z którym można porozmawiać na każdy temat, który nie potępi człowieka, a podniesie na duchu, doda odwagi i gorliwości. Proboszcz potrafi rozmawiać zarówno z ludźmi starszymi, jak i młodymi, którzy na tym świecie często czują się zagubieni, niezrozumiani i samotni — piszą parafianie.
Co na te słowa sam kandydat?

— To dla mnie wielkie zaskoczenie i ogromna niespodzianka — tak ks. Stanisław Grzywacz zareagował na wieść o tym, że bierze udział w naszej akcji. — Nikt nie powiedział ani słowa, że zostało wysłane zgłoszenie mojej kandydatury.

Nasz kandydat do tytułu Proboszcz i Parafia 2018 przyznaje, że bycie proboszczem nie jest dla niego trudną sprawą. — Jakoś sobie radzę — mówi skromnie. — Jak się robi to, co się lubi, to jest naprawdę pozytywnie!

Jakie cechy — zdaniem ks. Stanisława Grzywacza — powinien mieć proboszcz?

— Przede wszystkim powinien być życzliwy, punktualny, sumienny, otwarty na drugiego człowieka. I trochę pobożny — odpowiada.

I dodaje, że stara się spełniać oczekiwania parafian. — To mój główny obowiązek — podkreśla.

Do ks. Stanisława przychodzą wierni z różnymi problemami. Radzą się, zwierzają, liczą na pomoc w trudnościach.

— Jestem małomówny, więc za wiele nie poradzę — żartuje proboszcz. — Ale jakoś ze wszystkimi się dogaduję. I z młodszymi, i starszymi.
TA

Czy mają państwo w swoich parafiach proboszczów zasługujących na wyróżnienie tytułem Proboszcz i Parafia 2018? Których warto docenić? Czekamy na Państwa zgłoszenia. Należy je przesyłać na adres: wydawca@gazetaolsztynska.pl. Uzasadnienia kandydatur mile widziane.