Plakaty podzieliły mieszkańców

2018-10-17 17:43:24 (ost. akt: 2018-10-17 19:15:25)

Autor zdjęcia: FB/Dziewuchy Dziewuchom Węgorzewo

Po 800 zł grzywny i odszkodowanie mają zapłacić działacze fundacji antyaborcyjnej mieszkańcom Węgorza. Sąd uznał, że publikując zdjęcia rozszarpanych płodów, doprowadzili do zgorszenia. Wyrok nie jest prawomocny.
Billboardy pojawiły się na terenie parafii w Węgorzewie w połowie marca tego roku. Były na nich obrazy pokazujące zakrwawione części ciała z informacją, że pokazane są na nich ofiary aborcji.

Niektórzy mieszkańcy Węgorzewa zaczęli zgłaszać się na policję, domagając się reakcji i usunięcia plakatów. Mówili, że w tym miejscu chodzą nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci. I że nie chcą, aby były one narażone na oglądanie drastycznych obrazów. Policja wszczęła postępowanie, które skończyło się skierowaniem do sądu wniosku o ukaranie. Jako obwinionych policjanci wskazali dwóch mężczyzn, działaczy jednej z fundacji walczących z prawem do przerwania ciąży.

Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Bartoszycach. Mężczyźni odpowiadali m.in. za wywołanie zgorszenia w miejscu publicznym.

— Wspólnie rozwiesili nieprzyzwoite obrazy w postaci billboardów przedstawiających rozszarpane i zakrwawione płody ludzkie — podkreślił sędzia Krzysztof Branecki. Każdy z obwinionych został za to skazany na zapłacenie po 800 zł grzywny. Nakazał im także pokryć koszty postępowania. Mają też zapłacić po 1275 zł każdemu z dwójki oskarżycieli posiłkowych.

Jedną z nich jest Eliza Brzozowska-Płońska, działaczka grupy Dziewuchy Węgorzewo. — Szczątki płodów ludzkich oglądali przechodnie, dzieci idące do przedszkola, do bierzmowania. Ekspozycja stanęła na terenie jednej z tutejszych parafii. Policję wezwałyśmy my, sprawę zgłaszali też wstrząśnięci węgorzewianie — czytamy na ich profilu na Facebooku.

— Pojawialiśmy się w przestrzeni publicznej i będziemy pojawiać się dalej, przyczyna jest niezmienna, jest nią ponad tysiąc abortowanych w majestacie prawa dzieci każdego roku — mówił w marcu „Węgorzewskiemu Tygodniowi” jeden ze skazanych właśnie mężczyzn. — Jesteśmy głosem tych, o których zapomnieli wszyscy, w tym polskie państwo. I jesteśmy wszędzie. Mogę natomiast obiecać, kiedy pikiety i wystawy znikną z ulic. Stanie się to wtedy, kiedy prawo zacznie chronić wszystkie nienarodzone dzieci, bez względu na ich stan zdrowia czy to w jaki sposób zostały poczęte.
Nie udało nam się z nim skontaktować.

Eliza Brzozowska-Płońska: — Nie zgadzamy się ze stwierdzeniem obwinionego, że to dobrze, że dzieci te plakaty oglądają, bo dzięki temu nie dokonają aborcji. Nie wolno dzieci narażać na takie widoki.

Wyrok nie jest prawomocny. Nie jest wykluczone, że obie strony odwołają się od niego.

To niejedyna tego typu sprawa w Węgorzewie. W grudniu ubiegłego roku policja skierowała wniosek o ukaranie mężczyzny, który plakatami antyaborcyjnymi okleił skrzynię samochodu. Wtedy węgorzewski sąd odmówił wszczęcia postępowania. Uznał, że mężczyzna nie popełnił wykroczenia i że „realizował on prawo do prezentowania własnych poglądów mocnym przekazem w przestrzeni publicznej. Z kolei zdjęcia płodów nie mogą uchodzić za bezwstydne czy nieprzyzwoite, a kwestia estetyki tych obrazów jest poza oceną prawa wykroczeń”.

mk

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mario #2605717 | 185.103.*.* 19 paź 2018 12:03

  Węgorz? to w naszym województwie ? :D

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Uwaga #2605431 | 37.47.*.* 19 paź 2018 05:10

  Niech Urzad Skarbowy sie zajmie Kierowniczka z Opieki Społecznej z Wegorzewa za lewe interesy z Ludzi pieniedz ze płaca na swoje Konto ma ich kilka kont i na słupow

  odpowiedz na ten komentarz

 3. docho #2605364 | 83.9.*.* 18 paź 2018 21:59

  Jak czytam mieszkaniec Węgorza to rece opadajom.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Janusz Pisiewicz #2604878 | 213.184.*.* 18 paź 2018 12:09

  No dobrze, ale dlaczego sąd nie skonsultował się w sprawie wyroku, z narodowymi skarbami i autorytetami: rodziną Elbanowskich oraz Kają Godek?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. dry #2604769 | 188.146.*.* 18 paź 2018 09:40

  ...a plakatów o pedofilii nie wywiesili???

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (16)