Quantcast

Czwartek, 21 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Co zrobić, żeby nie stracić prawa do renty?

2018-10-17 10:42:35 (ost. akt: 2018-10-17 11:12:36)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

Studenci pobierający rentę muszą dostarczać zaświadczenia o kontynuowaniu nauki lub powiadomić ZUS o jej zakończeniu. Jeśli tego nie zrobią, będą musieli zwrócić nienależnie pobrane świadczenie wraz z odsetkami.

Studenci mają jeszcze tylko dwa tygodnie żeby dostarczyć zaświadczenie do ZUS i nie stracić prawa do renty.

Świadczenie zostanie wypłacone za okres, na który uczeń złoży zaświadczenie, a po jego dostarczeniu zostanie automatycznie przedłużone. Gdy jednak spóźni się z wnioskiem o cały miesiąc i złoży go dopiero w listopadzie, wtedy straci rentę rodzinną za październik.

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia przez nie 16 roku życia. Starsi również mogą pobierać takie świadczenia, jednak pod warunkiem, że dalej się uczą, lecz nie dłużej niż do 25 roku życia. Chyba, że urodziny te przypadają w trakcie ostatniego roku studiów – wówczas świadczenie przysługuje do końca roku akademickiego. ZUS wypłaca rentę rodzinną studentom na okres roku szkolnego, który obejmuje również wakacje. Świadczenie wypłacane jest, więc do końca września danego roku akademickiego.

Kontynuowanie nauki potwierdzają zaświadczenia wydane przez szkołę lub uczelnię. Może być wystawione na rok lub na cały okres przewidziany programem nauczania. Wówczas ZUS wypłaca rentę przez cały okres nauki nie żądając międzyczasie zaświadczeń. ZUS może w takim przypadku wystąpić do szkoły lub uczelni z zapytaniem, czy nauka jest kontynuowana.

Studenci muszą pamiętać, aby powiadomić Zakład o zmianie miejsca zamieszkania lub rachunku bankowego na który wypłacana jest renta, o wysokości przychodu osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym (do końca lutego bieżącego roku), oraz o pobieraniu renty z innego tytułu lub przyznanej przez inny organ rentowy- mówi Anna Ilukiewicz rzecznik ZUS

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. JONKOWO - TEORETYCZNE PAŃSTWO PRAWA #2604430 | 188.147.*.* 17 paź 2018 19:18

    https://gazetaolsztynska.pl/530793,Gdy-le je-woda-wplywa-nam-do-domu-VIDEO.html

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Niuniek #2604354 | 86.29.*.* 17 paź 2018 17:47

    Ooo ! w chooj, ale doopa

    ! - + odpowiedz na ten komentarz