Zaraz wybory, ale są problemy z obstawieniem komisji

2018-10-16 14:34:08 (ost. akt: 2018-10-16 21:07:32)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Tylko dni dzielą nas do wyborów, a tymczasem w niektórych miastach i gminach są wakaty w komisjach wyborczych. Można zarobić trochę pieniędzy.
Dawano już nie było takiej sytuacji, jak podczas tegorocznych wyborów samorządowych. Polacy pójdą do urn już kilka dni, natomiast w niektórych miastach i gminach są kłopoty ze skompletowaniem komisji wyborczych.

— Do kilku komisji terytorialnych brakuje ludzi — mówi Piotr Sarnacki, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie. — Problemem jest zapis Państwowej Komisji Wyborczej, który mówi, że jeżeli z członkostwa w komisji rezygnuje osoba wskazana przez komitet, to ten ma prawo wskazania kolejnej osoby na to miejsce. I nie wiadomo, kiedy komitet wskaże swojego kandydata, ale my nie możemy powołać w to miejsce innej osoby — tłumaczy Piotr Sarnacki.

Obecnie brakuje dwóch osób do powiatowej komisji wyborczej w Kętrzynie i trzech osób do powiatowej komisji w Szczytnie, a także po jednej osobie do gminnej komisji wyborczej w Mrągowie oraz w Rozogach. Są ponadto kłopoty z pełną obsadą obwodowych komisji wyborczych. Dodajmy, że tylko w okręgu olsztyńskim jest aż 659 obwodów do głosowania. W każdym będą dwie komisje — jedna do przeprowadzenia wyborów, druga do liczenia głosów i ustalenia wyniku wyborów.

Jednak z powodu braku chętnych wiele komisji obwodowych, które powinny liczyć dziewięć osób, zostało powołanych w minimalnym składzie — pięcioosobowym. — Jednak cały czas napływają zgłoszenia o rezygnacji, co powoduje, że trzeba powoływać nowych członków — tłumaczy dyrektor Piotr Sarnacki. — A powody rezygnacji są różne, od wyjazdu za granicę po pobyt w sanatorium. Niektórzy rezygnują tuż po szkoleniu, kiedy dowiadują się, co mają robić.

Członkowie komisji wyborczych otrzymują diety, których wysokość zależy od szczebla komisji i zajmowanej w niej funkcji. I tak przewodniczący terytorialnej komisji wyborczej otrzyma 650 złotych, jego zastępca 600 złotych, a członkowie komisji po 550 złotych. Natomiast przewodniczący obwodowej komisji wyborczej dostanie 380 złotych, jego zastępca — 330 złotych, z kolei członkowie komisji — po 300 złotych.

Przypomnijmy, że wybory samorządowe odbędą w najbliższą niedzielę 21 października. Druga tura, w której będziemy wybierać prezydentów i burmistrzów miast oraz wójtów odbędzie się w niedzielę 4 listopada.
am

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OBSERWATOR #2606066 | 88.156.*.* 19 paź 2018 17:14

  CZESIEK JERZY MAŁKOWSKI POPOSREDNICY MUSIELI SIE POZBYC CIEBIE NIEUDACZNIKU , PRZESZKADZAŁES W OKRADANIU OLSZTYNA I SPOŁECZNOSCI

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. ulala #2605407 | 89.228.*.* 18 paź 2018 23:19

  Głosujcie na PO , PSL , SLD, i inne TOTALNE złogi .... a zamiast 500+ na polskie dzieci, wprowadzą wam zaraz migiem 6000+ na islamskiego arabskiego imigranta sprowadzanego tysiącami żeby ubogacać jak ubogacają już całą europą własnymi ZONAMI wyjętymi spod prawa UE :) Zakłamane unijne machery i ich marionetki z PO-PSL na grzędach takim finał wam szykują rodacy , wy będziecie tułać się po świecie za kawałkiem chleba , będziecie wyrobnikami unijnych wielmożnych panów którzy będą hojne zasiłki wypłacać swoimi arabskim imigrantom podbijającym całą Europę

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. :) #2605402 | 89.228.*.* 18 paź 2018 23:11

   Cwane machery z PO, PSL i złogów wszelakich w panice przed utratą ostatnich ich bastionów w samorządach gdzie jeszcze ta sitwa od lat oplatająca ten kraj niczym ośmiornica trzyma się mocno , walcząc o przetrwanie straszą ciemny lud tym Jarem niczym przed laty zaćmieniem słońca ... jak widać wieki minęły ale metody cwanych szamanów nic się nie zmieniły :) Ostatnie samorządowe koryto dla macherów z PO, PSL i TOTALNYCH złogów wszelakich zagrożone to wszyscy razem zgodnym chórem pieją ... śmiech na sali

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. ty anna #2605401 | 89.228.*.* 18 paź 2018 23:07

   Ty zaKODowana Aniu odstaw cokolwiek tam pijesz palisz czy w inny sposób przyswajasz a już obowiązkowo wyłącz pasek w TVN bo na oko widać że zryło ci już beret do granic obłędu , idź na spacer do lasu ochłoń sobie , daj odpocząć twojemu zmaltretowanemu propagandą rozumkowi zanim popadniesz w obłęd od tej agitacji twoich idoli z PO, PSL, Nowoczesnej i innych złogów totalnych które ciemnemu ludowi takiemu jak ty zaraz wmówią że jak ich na grzędzie nie będzie to koniec świata nastąpi :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Marlena #2604373 | 88.156.*.* 17 paź 2018 18:17

    Gdzie w Szczytnie można się zgłosić aby zostać członkiem komisji?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (25)
    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

    Unia Europejska

    GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.