Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Młodego Odkrywcy znów wystartował
2018-10-15 14:13:09(ost. akt: 2018-10-15 14:29:17)
Wykłady on-line i wideokonsultacje to stały elemenet procesu edukacyjnego w wielu dziedzinach nauki. Wykorzystując te narzędzia, naukowcy z Wydziału Biologii UWM zainaugurowali drugi rok przedsięwzięcia skierowanego do uczniów wiejskich szkół.
Nie wszystkie szkoły mogłyby dojechać na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, aby wziąć udział w przygotowanych dla nich zajęciach. Większość bez problemu będzie jednak mogła zorganizować w swoich klasach zajęcia on-line. — Kiedy autobusy nie dochodzą, to internet na szczęście dochodzi — mówi prof. Stanisław Czachorowski, kierownik tego projektu. — I w ten sposób możemy pomóc środowiskom, które są najbardziej defaworyzowane w dostępie do wiedzy. Otwieramy się także na dzieci z różnymi formami niepełnosprawności. Bo nie wybieramy najlepszych. Wiedza potrzebna jest każdemu i trzeba dać każdemu taką szansę.
W sobotniej inauguracji wzięły udział dzieci ze szkół podstawowych w Dywitach, Lamkowie, Stawigudzie i Szczytnie. — Może dzięki takim projektom dzieci zaprzyjaźnią się nie tyle z samą szkołą, ile z pasją zdobywania wiedzy — mówi Grażyna Binek, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Dywitach.
— UMO to projekt ministerialny, a my musieliśmy określić naszego odbiorcę i dostosować do niego program kształcenia — wyjaśnia Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM prof. Aleksander Świątecki. — To wyzwanie, bo najtrudniej jest przecież opowiadać o rzeczach trudnych łatwo i przystępnie.
W ramach UMO będą trzy semestry zajęć, dwa festiwale naukowe oraz dwa obozy letnie dla dzieci na terenie naszego Uniwersytetu. Dodatkowo powstanie także sześć kawiarni naukowych w terenie.Chcielibyśmy zaprosić także samorządy do uczestniczenia w tym projekcie podnoszącym jakość przyszłych kadr w terenie. Żeby to samorządy przejęły finansowanie UMO, kiedy nasz uniwersytecki projekt już się zakończy - podsumowuje prof. Czachorowski.
Łukasz Czarnecki-Pacyński
Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Stanisław Czachorowski #2602672 | 79.184.*.* 15 paź 2018 19:34
Małe sprostowanie, projekt jest finansowany z Unii Europejskiej (oraz wkładu własnego UWM), poprzednia edycja była finansowana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Szczegóły na stronie http://uniwersytetmo.blogspot.com/
Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz