Nauka? Najlepsza w trzecim wieku

2018-10-06 12:00:00(ost. akt: 2018-10-11 14:27:41)
studenckie spotkanie pokoleń

studenckie spotkanie pokoleń

Autor zdjęcia: archiwum UTW

Studenci uniwersytetów trzeciego wieku po wakacjach wracają do zajęć. Inauguracje zaczynają się w tym tygodniu. Uczelnie cieszą się dużą popularnością. I to dzięki nim nie trzeba siedzieć w domu, tylko można wciąż się uczyć i zwiedzać świat.
Jutro słuchacze Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaczynają kolejny rok akademicki. Instytucja od lat skupia osoby aktywne, które ciągle chcą poznawać nowych ludzi i uczyć się nowych rzeczy.
— Najczęściej naszymi słuchaczami zostają osoby po przejściu na emeryturę czy rentę. Wtedy zaczynają mieć więcej czasu, a ie chcą spędzać go w samotności, siedząc tylko w domu — mówi Danuta Krzywosz, prezes Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Olsztynie. — Kiedy przestają pracować, zwyczajnie zaczyna im brakować zajęć. U nas nikomu nie będzie się nudziło.
Słuchacze dwa razy w tygodniu, w środy i czwartki, mają wykłady. Tematyka jest przeróżna. Są wykłady na temat turystyki, zdrowia, ekonomii czy prawa, są też z wszelkich innych dziedzin nauki.

— Zapraszamy ludzi, którzy mogą nam coś ciekawego przekazać. To są praktycy świetnie znający się na swoich branżach — mówi prezes Danuta Krzywosz. — Mamy także lektoraty języków angielskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego i rosyjskiego. Grupy są podzielone w zależności od poziomu znajomości języka, od grupy dla początkujących, przez średnio zaawansowanych po zaawansowanych. Podobny podział jest na zajęciach komputerowych. Poza tym mamy chór, zespół recytatorsko-teatralny, organizujemy spacery z kijkami. To są także spacery wokół Olsztyna. Ściśle współpracujemy także z PTTK. Dzięki temu często organizujemy wycieczki, zarówno jedno-, jak i kilkudniowe.
Jak mówi Danuta Krzywosz, w Europie byli już wszędzie. Jeżdżą jednak także dalej i dużo dalej. Byli w Meksyku, na Kubie czy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Za parę dni jadą do Japonii, a w styczniu do Singapuru i Malezji.
— Wszyscy oczywiście płacimy sami za siebie. Uniwersytet utrzymuje się ze składek członkowskich, a koszty są duże. Dlatego nie możemy opłacić słuchaczom wycieczek — dodaje. Jednak biura podróży, z którymi współpracują władze uniwersytetu, oferują uczestnikom wycieczek atrakcyjne warunki. Dlatego na wyjazdy mogą sobie pozwolić także osoby, których emerytury nie należą do wysokich.

— Poza tym, jak ktoś odchodzi z pracy, to dostaje odprawę. Niektórzy mają też jakieś oszczędności, które teraz chcą wykorzystywać. W końcu pomagają także dzieci. Kiedyś to my pomagaliśmy dzieciom, teraz one pomagają nam, rodzicom. Sama często się śmieję, że jeździmy na koszt spadkobierców — żartuje Danuta Krzywosz.
Jak mówi szefowa uniwersytetu, ponad połowa słuchaczy to osoby z wyższym wykształceniem.
— U nich świadomość robienia czegoś także po przejściu na emeryturę jest wyższa niż u osób słabiej wykształconych. Osoby z najniższym wykształceniem mówią często, że one już się w życiu napracowały. Moim zdaniem, to zależy między innymi od tego, czy ktoś w swojej pracy zawodowej był aktywny, lubił tę pracę. Jeśli chciało mu się wtedy pracować, to dalej chce mu się być aktywnym. A jeśli ktoś pracował tylko dlatego, że musiał, to takiego człowieka do aktywności nikt nie zmusi — uważa prezes Krzywosz.
Zdecydowana większość, bo ponad siedemdziesiąt procent słuchaczy, to kobiety.
— Mężczyznom chyba rzadziej się chce, to kobiety są bardziej aktywne — mówi.

Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Trzeciego Wieku ma dla słuchaczy także inne pomysły. Wśród nich — kółko malarskie. Uczestnicy odnoszą niemałe sukcesy. Wystawiają prace w różnych miejscach na terenie Olsztyna i poza miastem.
— Robią przepiękne rzeczy. Piszą ikony, niedawno zrobili zestaw haftowanych orłów. Tak się spodobały, że ustawia się kolejka instytucji, które chciałyby gościć tę wystawę u siebie — chwali Danuta Krzywosz.
Słuchacze biorą także udział w zajęciach sportowych. Cztery razy w tygodniu mają gimnastykę, także zajęcia na basenie. Chodzą na kręgle. I biorą udział w przeróżnych innych aktywnościach.

MK

UTW na Ukrainie