Jestem zakochana w Łynie! 


2018-10-08 10:14:32 (ost. akt: 2018-10-08 10:18:07)   Artykuł sponsorowany
Wioletta Śląska-Zyśk, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, mówi o sobie, że jest lokalną patriotką. Chce wykorzystać gospodarczy i turystyczny potencjał regionu poprzez przygotowanie sieci wodnych szlaków. Sama bardzo lubi pływać kajakiem, a oprócz tego jest pasjonatką tańca i gotowania.
― Jak czuje się pani w tak męskim świecie jak świat polityki? Nie czuje się pani dyskryminowana?

— Jestem menedżerem, ekonomistą i coachem, a od ponad 20 lat samorządowcem, który jest blisko ludzi i ich potrzeb. Mieszkańcy regionu od lat obdarzają mnie zaufaniem. To oznacza, że rzetelnie wykonuję swoją misję, bo tak traktuję działalność publiczną. W merytorycznej pracy i profesjonalnym podejściu do obowiązków nie spotykam się z przejawami dyskryminacji. Co więcej, mam wrażenie, że kobiety — może dzięki miękkim cechom charakteru — czasem są bardziej skuteczne w polityce niż bardziej skłonni do impulsywnych postaw mężczyźni (śmiech).― Kobiety zajmujące się biznesem mówiły mi, że mężczyźni najważniejsze sprawy załatwiają po oficjalnych rozmowach, przy winie. Stąd moje pytanie. 

— To raczej rozpalający emocje stereotyp znany z mediów. W mojej pracy takie mechanizmy nie występują. Ważne sprawy załatwiam zawsze tam, gdzie jestem. Obojętnie czy jest to urząd, instytucja, spotkanie u przedsiębiorcy, czy z mieszkańcami w wiejskiej świetlicy. Lubię pracować „w terenie”, bo tam dowiaduję się najwięcej o prawdziwych, a nie wyimaginowanych potrzebach mieszkańców.― I czego im potrzeba? Bo choć Polska nie jest w ruinie, nie wszędzie zrobiono już wszystko. 

― Nasze województwo jest bardzo zróżnicowane, dlatego trudno odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem. Oczekiwania mieszkańców są inne w Olsztynie, inne w gminie Purda czy Kolno, a jeszcze inne w Dobrym Mieście. Te potrzeby czasem bardzo się różnią, choć dostrzegam pewien pakiet wspólnych potrzeb. Są to przyjazna komunikacja (ta infrastrukturalna i międzyludzka), chęć zdrowego życia, poczucie bezpieczeństwa i dumy z miejsca, w którym się mieszka.― Czy największym problemem takich małych miejscowości nie jest wykluczenie komunikacyjne? 

― Otóż nie wszędzie, choć remonty lub budowa nowych dróg są potrzebą najczęściej artykułowaną przez mieszkańców. Wbrew pozorom, ludzie bardzo potrzebują miękkich atrybutów rzeczywistości, np. dostępu do kultury, poczucia realnego współudziału w decyzjach zmieniających ich bezpośrednie otoczenie, organizowania się i integrowania na poziomie sołectwa, gminy, ale i grup zawodowych czy hobbystycznych. ― Na swoim blogu nazywa pani siebie lokalną patriotką. Ale z tego, co pani mówi wynika, że mieszkańcy regionu też są takimi patriotami.

― W Europie panuje moda na regionalny patriotyzm. To zjawisko staje się powszechne również i u nas — to przejaw rosnącej dojrzałości społecznej. Ludziom chce się zrobić coś nie tylko w granicach własnej zagrody. Powstają cenne, oddolne inicjatywy, za którymi stoją mieszkańcy w formalnych bądź nieformalnych grupach. Rośnie rola budżetów obywatelskich na poziomie miast, ale i sołectw. Jestem też wielką orędowniczką patriotyzmu lokalnego polegającego na wspieraniu lokalnego biznesu, czyli kupowaniu regionalnych produktów. Mamy świetne musztardy z Olsztynka, nabiał z Olecka, cukierki z Dobrego Miasta, majonez z Kętrzyna czy maślankę z Mrągowa. Sery kozie, miody, chleby, ryby, meble... Moim celem jest, by jak najwięcej tych produktów trafiało do naszych sklepów i domów. Moim marzeniem są bazarki z produktami z Warmii i Mazur. Kupując regionalne produkty, wspieramy regionalną gospodarkę, czym pośrednio poprawiamy poziom naszego życia. Państwa zachodnie osiągnęły mistrzostwo w promowaniu filozofii "buy local". My jesteśmy na początku tej drogi.― Chciałam zapytać panią o Łynę. Wiem, że jest pani jej entuzjastką.

― To niesamowita i jakże dziewicza rzeka! Jestem zakochana w Łynie. Wszystkich moich gości spoza regionu zapraszam na obowiązkowy spływ Łyną i wyprawy rowerowe w jej okolicach. Cudownie jest zwłaszcza u schyłku lata, kiedy kwitną nenufary. Dlatego jednym z moich planów jest to, by symbolem Olsztyna stał się kajak miejski: jako ciekawostka komunikacyjna, produkt turystyczny i bodziec rozwojowy dla małego biznesu. Natura obdarzyła nas potencjałem, którego grzech nie wykorzystać. Zwłaszcza, że mamy w regionie setki kilometrów szlaków kajakowych. A przed nami kolejna unijna perspektywa finansowa, czyli źródło sfinansowania takiego projektu. Chodzi mi o stworzenie sieci wodnych szlaków, jakiej nie ma chyba na świecie. Olsztyn w Polsce nie kojarzy się z rzeką, ani — o paradoksie — nawet z jeziorami.


― Nie?! 

― Otóż nie. Choć nam, mieszkańcom wydaje się, że to oczywistość. Dopiero, gdy ktoś przyjeżdża, ze zdziwieniem dostrzega, że mamy kilkanaście jezior. I wtedy jest ten efekt: „WOW!”. Budujmy więc markę miasta i powiatu w oparciu o potencjał naturalny, ale zagospodarowany i przyjazny w praktycznym użytkowaniu. Musimy skutecznie konkurować na rynku miast i regionów, a do tego potrzeba przewag konkurencyjnych. Taką przewagą jest układ wodny, który aż prosi się o kompleksowe zagospodarowanie, aby korzystali z niego mieszkańcy i turyści. Olsztyn Wenecją wschodu? A dlaczego nie. Nie boję się odważnych i wizjonerskich projektów. Tym bardziej, że mam duże doświadczenie w inwestycjach wodnych na Mazurach. Nasza przyroda z atmosferą miasteczek w sieci Cittaslow wespół z trasami kajakowymi i atrakcjami historycznymi plus wyborna kuchnia skazuje ten region na sukces, tylko trzeba do tego umiejętnie doprowadzić.― Pochodzi pani z Pisza. Dawno mieszka pani w Olsztynie? 

― Od czterech lat. Tutaj kupiłam dom, tu znalazłam swoje miejsce na ziemi i… „Olsztyn kocham!”. Mieszka mi się tu cudownie, to moja przystań na całe życie.― Ale Pisz też ma swoje piękne jezioro Roś, które łączy się ze Śniardwami. 

― Tak i ja to w pełni wykorzystałam. Jako zastępca burmistrza wraz z zespołem opracowałam „Strategię dla Wielkich Jezior Mazurskich”. To wielki sukces, bo dziś gminy z tego obszaru korzystają z kilkusetmilionowego wsparcia unijnego. Zagospodarowywane 
są nadbrzeża jezior i rzek, powstał most w Mikołajkach, będzie nowa śluza Guzianka II. Ogromna ilość środków przeznaczona jest też na promocję gospodarczą tego terenu. Chcę moje doświadczenie, kompetencje i umiejętność pozyskiwania środków na śmiałe projekty wykorzystać teraz w Olsztynie i powiecie olsztyńskim. Dość skojarzeń Mazur z dziką polaną i namiotami. Dziś towarem jest spokój i niematerialny komfort w wymiarze naturalnym, ale z zaawansowaną infrastrukturą turystyczną na poziomie europejskim w tle.― Kajaki, rower, co jeszcze pani lubi? 

― Moją pasją i receptą na wypoczynek jest taniec towarzyski. W wolnych chwilach uwielbiam też gotować. I choć mam słabość do tradycyjnej polskiej kuchni, nie waham się eksperymentować z fuzją europejskich smaków. Może kiedyś zrealizuję swoje marzenie i gdzieś przy stacji kajaka miejskiego założę regionalną restaurację? (śmiech)


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.