PiS chce dyskusji o obowiązkowych szczepieniach

2018-10-03 22:39:25 (ost. akt: 2018-10-03 23:30:33)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wygląda na to, że obywatelski projekt likwidacja obowiązku szczepień trafi do prac w komisjach. Choć negatywnie ocenił go rząd, to posłowie PiS chcą aby projektu nie odrzucać w pierwszym czytaniu.
Do Sejmu trafił obywatelski projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zapisano w nim likwidację obowiązku szczepień ochronnych. Szczepienia miałyby być dobrowolne. Wyjątkiem byłyby obowiązkowe szczepienia w razie zagrożenia epidemią.

Z taką inicjatywą wystapiło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach. Pod projektem podpisało się 122 tys. osób.

Przeciwko projektowi wypowiedział się minister zdrowia, który powiedział, że rząd ocenia nowelizację negatywnie. W tami samym duchu wypowiedział się Jarosław Pinkas, szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego. - To, że w tej chwili debatujemy i mamy wątpliwości, co do bezpieczeństwa szczepień to wynik błędu komunikacji ze społeczeństwem. Ten problem należy rozwiązać w sposób jednoznaczny przez program edukacyjny - powiedział.

- Przyjęcie zasady dobrowolności poddawania się szczepieniom przeciw niektórym chorobom zakaźnym zwiększy liczbę osób chorujących na choroby zakaźne i ryzyko wystąpienia epidemii - ostrzegło z kolei Biuro Analiz Sejmowych.

Mimo tego posłowie PiS najprawdopodobniej opowiedzą się za przekazaniem projektu do prac w komisjach. Tak zapowiedział poseł Krzysztof Ostrowski z PiS. - To będzie dobra okazja do dyskusji nad szczepionkami. Chcę podkreślić, że nie jestem przeciwnikiem szczepień - mówił.

Przeciwko skierowaniu noweli do dalszych prac opowiedzieli się również parlamentarzyści PO, Nowoczesnej oraz PSL. - Dożyliśmy czasu w Polsce..kiedy z mównicy Sejmu mówi się o tym, żeby znieść obowiązkowe szczepienia, że szczepienia szkodzą, że dzieci umierają po szczepieniach. Z tym, że pani [słowa te poseł Bartosz Arłukowicz (PO) skierował do przedstawicielki antyszczepionkowców, która w Sejmie przedstawiała projekt nowelizacji] przedstawicielka te głupoty medyczne opowiada można sobie poradzić, ale to, że największy klub rządzący dzisiaj w Polsce, klub PiS, mówi wprost – jesteśmy za tym, żeby tę ustawę procedować dalej, żeby znieść obowiązkowe szczepienia dla naszych dzieci. Wiecie co? To jest skandal – mówił poseł Arłukowicz.

Decyzję w sprawie dalszych losów noweli posłowie podejmą w bloku głosowań w czwartek (4.10.2018)

Czy posłowie powinni odrzucić od razy projekt czy tez powinni odesłać go do komisji sejmowych
Nie żyjemy w średniowieczu, posłowie powinni go od razu odrzucić
12.65%
Powinni go odesłać do komisji, ale potem odrzucić
1.79%
Szczepionki są szkodliwe, posłowie powinni odesłać projekt do komisji a potem go poprzeć
85.56%


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. az #2594898 | 213.76.*.* 5 paź 2018 11:26

  Nie od dziś wiadomo, że partię rządzącą INTERESUJĄ tylko dzieci nienarodzone !!!!! Resztę mają gdzieś.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. olo #2594109 | 185.16.*.* 4 paź 2018 09:04

  Projekt trzeba przedyskutować choćby po to, aby przeciwnicy tego projektu mogli przekonać jego autorów o jego wadliwości, zwłaszcza że projekt jest obywatelski. Dziwię się PO, że chce głosować za odrzuceniem, wszak to partia nazywająca siebie "obywatelską", tym bardziej że projekt nie zakłada wprowadzenia zakazu szczepień, a jedynie dobrowolność.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. podatnik #2594065 | 213.73.*.* 4 paź 2018 07:49

  Widać rząd PiS chce rozwiązać problem niskich emerytur w bardzo innowacyjny sposób. Polacy po prostu nie będą tej emerytury dożywać!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Ja #2594039 | 88.156.*.* 4 paź 2018 06:25

  , CHYBA TE MATKI WARIATKI JUŻ DO KOŃCA POJE*ALO!!! CHCĄ WE WSZYSTKIM MIEĆ WYBÓR, ALE SORRY JAK KTOŚ JEST PO PROSTU DEBILEM TO TRZEBA TRZYMAĆ NAD NIM RĘKĘ. SPÓJRZCIE SOBIE ILE KIEDYŚ LUDZI UMIERALO PRZEZ GŁUPIA CHOĆBY OSPE. LUDZIE SUE TRUDZILI, ŻEBY W KOŃCU ZAKOŃCZYĆ TA PLAGE ZGONÓW (CHOĆBY WEŹCIE POD UWAGĘ DZUME) A TERAZ ONE CHCXA MIEĆ WYBÓR! NIE CHCE ŻEBY NIESZCZEPIONE DZIECKO CHODZIŁO DO PUBLICZNEGO ŻŁOBKA ITP. WSADZIĆ TE DZIECI RAZEM I PÓŹNIEJ MATKI NIECH BECZA " O MATKO JAKI MÓJ BRAJANEK JEST CHORY".... POPIE*DOLILO SIĘ LUDZIOM

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. co za sugestywna sonda #2594022 | 195.136.*.* 4 paź 2018 00:37

   Dwie odpowiedzi za odrzuceniem, druga sugerująca, że jak jesteś za nowelizacją, to jesteś całkowicie przeciwny szczepieniom. Ja osobiście szczepieniom nie jestem przeciwna, ale chciałabym mieć wybór na co szczepię swoje dzieci (aktualnie szczepię je w Niemczech, na konkretne, wybrane choroby). Ta sonda nie zawiera odpowiedzi, której mogłabym udzielić. Jawnie autor jest bucem i baranem, uważającym wszystkich z STOP NOP za antyszczepionkowców i płaskoziemców. PRZEKUPNE MANIPULATORSKIE BARANY!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz