W Sejmie projekt zniesienia obowiązkowych szczepień. A sanepid przypomina, że odra jest ciągle groźna

2018-10-03 15:51:18(ost. akt: 2018-10-03 16:49:53)

Autor zdjęcia: Archiwum gazety

Dzisiaj późnym popołudniem w Sejmie ma się odbyć pierwsze czytanie obywatelskiego projektu znoszącego obowiązek szczepień. Odpowiedzią na ten projekt jest inna inicjatywa - zwolennicy szczepionek zbierają podpisy pod pomysłem, by nieszczepione dzieci nie mogły chodzić do przedszkoli i żłobków.
Przeciwnikiem zmian w ustawie proponowanych przez "Stop NOP" jest m.in. minister zdrowia, Łukasz Szumowski, który mówi wprost: dobrowolność szczepień jest groźna. Minister zaznacza, że taką samą opinię ma rząd.

Krajowy Konsultant w dziedzinie Zdrowia Publicznego przedstawił swoje stanowisko w sprawie zmian w ustawie: — Należy pamiętać, że odmowa zaszczepienia dziecka jest decyzją skutkującą nie tylko na zdrowie tego dziecka, ale także na odporność całej populacji. Spadek wszczepialności poniżej 90% spowoduje nawrót epidemii chorób u nas niewystępujących lub pojawiających się rzadko.

Jednocześnie dr hab. n. med. Jarosław Pinkas zaznacza: — Jeśli spadek liczby zaszczepionych w populacji będzie się pogłębiał do poziomu 80-85%, dojdzie do powrotu chorób, które dotychczas były skutecznie zwalczane a nawet istniała nadzieja na ich wyeliminowanie. W pierwszej kolejności będzie to odra, najbardziej zaraźliwa choroba infekcyjna spośród nich, na drugim miejscu krztusiec, następnie niezwykle groźne powodujące bezpośrednie zagrożenie dla życia: tężec, błonica i polio. Już dziś odnotowuje się wzrost zachorowań na odrę, czy krztusiec.

Szczegółowa analiza postulowanych zmian w ustawie przez "Stop NOP":
*) Zniesienie obowiązku na rzecz dobrowolności – kluczowa zmiana systemu szczepień, która spowoduje spadek liczby zaszczepionych osób.
*) Wprowadzenie w razie potrzeby konsultacji specjalistycznych w trakcie badań kwalifikujących do szczepień – taka możliwość istnieje.
*) Wprowadzenie dla lekarzy obowiązku udzielania informacji na piśmie o wszystkich możliwych NOP i metodach postępowania w razie ich wystąpienia, jako warunku wyrażenia zgody na szczepienie dziecka – w ulotce szczepionki i CHPL informacje te są dostępne.
*) Możliwość zgłoszenia NOP przez osobę zaszczepioną lub opiekuna do PSSE bez weryfikacji zasadności rozpoznania NOP przez lekarza – dziś takie zgłoszenie (do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych jest możliwe, zgodnie z przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne.
*) Państwowa Inspekcja Sanitarna w drodze decyzji administracyjnej będzie rozstrzygać w kwestii wpisu do rejestru NOP – obecnie zgłoszenie NOP w wyniku jego klinicznego rozpoznania przez lekarza skutkuje wpisem do rejestru NOP.


Kraje Unii Europejskiej wracają do idei szczepień obowiązkowych. Nie tak dawno media obiegła informacja z Włoch o tym, że tamtejszy rząd wprowadził obowiązek 12 szczepień dla dzieci, między innymi przeciwko odrze, różyczce, ospie, tężcowi, polio i WZWB. Cel tych działań to nie tylko zapobieganie epidemii, ale również aktywna walka z pseudonaukowymi twierdzeniami ruchów antyszczepionkowych i wspieranie pozytywnego obrazu szczepień w społeczeństwie.

Krajowy Konsultant w dziedzinie Zdrowia Publicznego:

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Polak #2594150 | 37.47.*.* 4 paź 2018 10:30

  Uwaga niech sie zajmie urzad Skarbowy kerowniczka Monika P z Opieki Spolecznej z Wegorzewa za lewe pszekrenty i meka ludzi i zasztraza .Kierownicza mocno jest agresywna i mocno lubi Alkochol pilnie potrzebuje isc na odwyk .Kierowniczka na swojch kocie ma pieniocze lewe

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. polak #2593986 | 176.221.*.* 3 paź 2018 22:30

  szczepionki to wyrok smierci , nawet lekarze o tym trąbia, tylko durnie nie chcą słuchać !!! nie szczepcie swoich dzieci Polacy miejcie litośc dla swoich dzieci i was samych !!!!!!!!!!!

  odpowiedz na ten komentarz

 3. prof. Maria Dorota Majewska #2593963 | 88.156.*.* 3 paź 2018 22:01

  "Szczepienna bomba zegarowa" - prof. Maria Dorota Majewska -... https://www.youtube.com/watch?v=h0 av5xmPebQ

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Prof. zw. dr hab. Stanisław Wiąckowski #2593958 | 88.156.*.* 3 paź 2018 21:55

  Prof. zw. dr hab. Stanisław Wiąckowski : "Szczepionki - jedną z form depopulacji" - https://www.youtube.com/watch?v=H_pz vPljZRs

  odpowiedz na ten komentarz

 5. dla inteligentnych #2593956 | 83.9.*.* 3 paź 2018 21:54

  dr Czerniak: "Nie bądźmy mądrzejsi od natury"

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (22)