Nowa wystawa w Muzeum Mikołaja Kopernika

2018-10-01 13:47:18 (ost. akt: 2018-10-01 13:54:13)
We wrześniu w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku została oficjalnie otwarta wystawa „Zwiastowanie dla oczu – sztuka ewangelicka w ikonosferze kościołów na Warmii i Mazurach".
Wystawa prezentuje w bogatym kontekście sztukę ewangelicką wyróżniając trzy sfery tematyczne nazwane: „Trójdźwięk krwi, wody i Ducha”, „Obraz” i „Człowiek” ukształtowane za pomocą różnorodnych form i technik (obrazy, rzeźby, wyroby rzemiosła artystycznego, witraże i starodruki. Obiekty tworzące ekspozycję zostały wypożyczone z kościołów ewangelicko-augsburskich, ewangelicko-metodystycznych, rzymskokatolickich. Część eksponatów stanowi dziś zbiory Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Pomnika Historii "Frombork Zespół Katedralny", Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Muzeum Mazurskiego w Szczytnie oraz Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach. Niektóre przedmioty trafiły na wystawę z kolekcji prywatnych.

Wystawa ukazuje dziedzictwo ewangelickie zachowane na terenie województwa warmińsko-mazurskiego po drugiej wojnie światowej, relacjonuje trudne dzieje powojenne i ekumeniczny dialog wyrażony w trosce o zachowanie ewangelickiej sztuki sakralnej.

Pomysłodawcą prezentacji sztuki ewangelickiej i jednym z kuratorów wystawy jest ks. dr Jacek Wojtkowski – proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii pw. Wniebowzięcia NMP we Fromborku i dyrektor Muzeum Pomnika Historii „Frombork Zespół Katedralny”. Kuratorami wystawy są także dr Jowita Jagla i Weronika Wojnowska z Muzeum Mikołaja Kopernika, a obecna ekspozycja jest już szóstą z kolei wspólną inicjatywą wymienionych instytucji opowiadającą o historii naszego regionu. Zgromadzonych licznie gości powitał dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika Henryk Szkop. W uroczystości otwarcia wystawy uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa, zarówno księża pastorzy, jak i księża katoliccy. Dzięki życzliwości ich wszystkich udało się zgromadzić eksponaty na wystawę. Zaproszenie organizatorów przyjęli biskupi. Kościół Ewangelicko-Augsburski reprezentował Biskup Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiej Paweł Hause, a Kościół Rzymskokatolicki Biskup Jacek Jezierski, członek Rady do spraw Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych: Przewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jan Bobek oraz Burmistrz Miasta Fromborka Małgorzata Wrońska.

Wystawa mieści się na II piętrze nowego pałacu biskupiego w Zespole Katedralnym we Fromborku. Można ją oglądać do lipca 2019 roku w godz. 9:00-17:00 we wszystkie dni tygodnia.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. xxii #2757005 | 89.228.*.* 3 lip 2019 17:11

    Impreza dla zakonnic

    odpowiedz na ten komentarz

  2. smutna ela #2596052 | 83.21.*.* 6 paź 2018 22:39

    zas trzeba będzie pilnować eksponatów ,poplotkowac nie dadzą

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz