Od 1 października pojedziemy bez polisy i dowodu rejestracyjnego

2018-09-30 11:36:57(ost. akt: 2018-09-30 12:03:48)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W poniedziałek 1 października dowód rejestracyjny i polisę OC możemy zostawić w domu. Od jutra za brak przy sobie tych dokumentów - nie dostaniemy mandatu.
Marek Zagórski, minister cyfryzacji, podpisał komunikat, dzięki któremu od 1 października (3 miesiące od ogłoszenia komunikatu — red.) kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC.

Czekaliśmy dość długo, bo prezydent podpisał ustawę 15 maja, a w życie weszła 4 czerwca.
Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się też ze zmianą dotyczącą zatrzymywania dokumentów. Do tej pory było to zatrzymanie fizyczne.

Od jutra uprawniony do zatrzymania organ (np. policja) odnotuje ten fakt w systemie informatycznym, np. jeśli pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, czy zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Kierowca otrzyma pokwitowanie.

Kierowcy nadal będą musieli mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty. W okresie przejściowym — co raczej dziwi — można się spodziewać pytań o to, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny auta. Będzie on nam zresztą nadal potrzebny w przypadku załatwiania formalności, m.in. na Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe za granicę.

Policja, Inspekcja Transportu Drogowego czy choćby straż miejska może w Centralnej Ewidencji Pojazdów sprawdzić dane dotyczące pojazdu i wydanego dokumentu, w tym również polisy i badania technicznego. Podobne możliwości dostanie obywatel, który w bazie CEPiK może sprawdzić liczbę punktów karnych, dane swojego samochodu lub choćby stan techniczny autobusu, np. przed wycieczką szkolną.
pj

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kB #2593043 | 89.228.*.* 2 paź 2018 16:57

  A od 1 stycznia 2019 pojedziemy drożej o 10 gr na litrze, bo chłopaki z wiejskiej klepnęli podatek na elektromobilność... kto ma samochód elektryczny? i czy ktoś wie ile takie cudeńko kosztuje i kogo stać na taką zabawkę (oprócz czeskich killerów dróg)?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Piotr #2592404 | 88.156.*.* 1 paź 2018 20:03

  A jak teraz spisać notatki o zdarzeniu drogowym, jak zgłaszać to u ubezpieczyciela?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Chodzi o kase #2592192 | 83.6.*.* 1 paź 2018 14:47

  Po to wszyscy mamy nie mieć dokumentów przy sobie aby nabić kasę przy każdej drobnej kolizji. Wizyta policji=mandacik. Po cóż oświadczenie jest sprawcy które przyspiesza odzyskiwanie odszkodowania?! Uaktualnienia prawa mają być czymś polepszającym a nie wkur..... i przeszkadzaniem w codziennym funkcjonowaniu. Porażka

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. EWA #2592123 | 83.9.*.* 1 paź 2018 12:41

  Kolejny durny pomysł - do każdej stłuczki trzeba będzie wzywać policję. Myśleli, myśleli i wymyślili.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. jak to będzie? #2592118 | 89.228.*.* 1 paź 2018 12:37

  ha ha ha ha ale się popisali ależ wielkie ułatwienie w życiu obywatelom dali ha ha ha już nie muszę nosić ciężkiego dowodu rejestracyjnego i kwitu oc który waży 2 dekagramy ,,,och jak mi lekko teraz żyć będzie bez noszenia ciężarów tym bardziej że mam dyskopatię. Dziękuję wam rządzący ale job żeż waszu mać czy to nie będzie utrudnienie zamiast ułatwienie bo jak mnie ktoś stuknie to jak od niego załóżmy chama jakiegoś wymusić numer polisy OC i nazwę firmy.Czy do byle drobnej kolizji z małą rysą wzywać trzeba policję która przyjedzie po godzinie czekania...?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (25)