Niebieski ekran nie daje im spać

2018-09-29 10:22:15 (ost. akt: 2018-09-29 10:36:13)

Autor zdjęcia: Pixabay

Budzą się w nocy, żeby sprawdzić powiadomienia na Facebooku. Zamiast baranów liczą lajki na portalach społecznościowych. Fear of missing out, czyli lęk przed tym, że coś nas ominie dotarł do Polski. Dzieci zamiast snu, wybierają ekran.
Sen to zdrowie. Powinno się przed nim wyciszyć i odprężyć. Ale jak się zrelaksować, kiedy w smartfonie cały czas coś pika? Kiedy co chwilę przychodzą powiadomienia? Szczególnie młodzi ludzie chcą być cały czas w kontakcie ze swoimi rówieśnikami. Wrzucają zdjęcia i liczą na lajki. Więc jak tu zasnąć, skoro w sieci tyle się dzieje?

Jak podaje biznes.newseria.pl, z badań Fundacji Orange wynika, że dwie trzecie dzieci w wieku szkolnym ma własnego smartfona z dostępem do internetu. Z wiekiem ten odsetek wzrasta i z urządzeń podłączonych do internetu korzysta prawie 100 proc. 15-latków. Ubiegłoroczne badanie „Bezpieczny smartfon dla dziecka”, przeprowadzonego przez F-Secure i Polkomtel, pokazało natomiast, że głównym zajęciem najmłodszych jest oglądanie filmów w serwisie YouTube, a 25 proc. internautów przed 9 rokiem życia ma własne konta na Facebooku. A zgodnie z regulaminem. minimalny wiek pozwalający na korzystanie z portalu to 13 lat...

Więc przed snem jeszcze jeden śmieszny filmik na Youtube, jeszcze jedno spojrzenie na Inst i... sen wcale nie nadchodzi.

A to bardzo źle, bo według amerykańskiej organizacji National Sleep Foundation dzieci w wieku wczesnoszkolnym powinny spać co najmniej 11 godzin, a nastolatki 8-10 godzin. A jak jest w rzeczywistości? Aż jedna trzecia z tysiąca przebadanych dzieciaków przyznała, że sen zajmuje im zaledwie 4-7 godzin. Do tego 25 proc. co najmniej raz w tygodniu zasypia przed ekranem komputera, komórki czy telewizora. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez brytyjski Instytut Snu.

Jaki tego efekt? Brak koncentracji na lekcjach w szkole, otyłość, nadciśnienie i cukrzyca!

— Niebieskie światło negatywnie wpływa na poziom hormonu, melatoniny, wywołującej senność— wyjaśniają eksperci z Amerykańskiego Towarzystwa Naukowego.— Ludzie mają niski poziom melatoniny w ciągu dnia, a produkcja tego hormonu podnosi się w godzinach wieczornych, do maksimum w środku nocy.

Ekrany smartfonów nie wspomagają więc higieny snu. Wręcz przeciwnie — wpływają negatywnie na procesy przed zaśnięciem. A do zaburzenia cyklu dobowego już tylko jeden krok...


Weronika Krauze, uczennica III klasy zawodówki przekonuje, że przed snem nie korzysta w ogóle ze smartfona. — Odkładam telefon i śpię bardzo dobrze — podkreśla. — W szkole wszyscy korzystamy z komórek. Ale nikt nie skarżył się, żeby przez telefon nie mógł spać.

Weronika Krauze: — Przed snem zawsze odkładam telefon!

Weronika Krauze: — Przed snem zawsze odkładam telefon!


Rafał Czepan, terapeuta manualny podpowiada, że w nowoczesnych smartfonach jest funkcja pozwalająca na wyłączenie niebieskiego światła i przełączenie się na tryb nocny. — To jest widocznie odpowiedź producentów na potrzeby rynku — odpowiada. — Oczywiście, że lepiej tego trybu byłoby nie używać.

Mężczyzna przyznaje, że smartfon ułatwia mu kwestie organizacyjne. — Wieczorem ustawiam budzik, sprawdzam, ile następnego dnia mam pacjentów... Smartfon właściwie zastąpił mi komputer — mówi.

Pan Rafał przekonuje, że niebieskie światło świetnie sprawdza się przy terapii osób, które mają problem z przebudzeniem porannym. — Są specjalne lampy, stosowane przy tego rodzaju terapii — tłumaczy.

Swoją córkę od elektroniki chroni. — Póki co, jest na tyle mała, że telefon najchętniej by... zjadła — śmieje się. A co będzie potem, gdy dorośnie? — Idealnie byłoby wychowywać dzieci bez elektroniki, ale to byłoby już krzywdzenie dziecka. Elektronika w dzisiejszych czasach jest nam niezbędna — uważa.

Z kolei Marta Kwiatkowska, masażystka z okolic Olsztyna uzależnienia od smartfonu zupełnie nie rozumie. — Telefon służy do tego, żeby zadzwonić i wysłać sms — uważa.

Jednak z badań Fundacji „Dbam o mój zasięg” wynika, że wiele młodych osób korzysta ze smartfonów 4 godziny dziennie. Aż 15 procent badanych korzysta z telefonów przez cały czas.

Dlaczego światło ze smartfona tak niekorzystnie wpływa na nasz sen? — Barwa światła emitowana przez ekran urządzenia mobilnego jest łudząco podobna do barwy wschodzącego słońca. Więc jeżeli człowiek zacznie korzystać ze smartfonów w ciemnym pomieszczeniu i robi to kilka godzin, to po prostu mu się nie chce spać — tłumaczy w rozmowie z nami dr Maciej Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacji „Dbam o mój zasięg”.

AT

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. fejsbuk to prywatna firma #2591117 | 5.172.*.* 29 wrz 2018 12:47

  nie widze potrzeby powierzania swoich danych firmie,ktora miesci sie przy ulicy hakera.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Jest wolnosc #2591115 | 84.62.*.* 29 wrz 2018 12:43

  Nikt nie musi sie zadnemu cepowi tlumaczyc z tego co robi, kiedy i gdzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Marcin #2591088 | 31.0.*.* 29 wrz 2018 11:30

  Urodziłem się w 1989 roku.Nie mam facebook'a. Znajomi powiadają,że jakiś dziwny jestem.Taki odmieniec.Bo przecież jak nie masz facebooka to nie istniejesz.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

  1. Doktor #2591078 | 213.76.*.* 29 wrz 2018 11:13

   Niestety hodujemy chore psychicznie społeczeństwo !!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Jakub #2591077 | 176.221.*.* 29 wrz 2018 11:11

    Kiedyś widziałem młodych na randce, którzy nie mieli czasu oderwać się od smartfonów. Siedzieli na ławce wpatrzeni w nie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (10)