O przemyśle porozmawiamy na nowo

2018-09-28 12:54:04 (ost. akt: 2018-10-02 08:56:00)

Autor zdjęcia: -

Pierwsza konferencja „Automatyzacja i Robotyzacja Przemysłu” odbędzie się już 11 października w Stawigudzie pod Olsztynem. To spotkanie z najlepszymi dostawcami podzespołów i przedstawicielami kilkudziesięciu firm z potencjałem automatyzacyjnym.
Organizatorem wydarzenia są spółki: Grupa Alnea oraz Grupa WM, wraz z grupą prężnie działających partnerów. Pierwsza edycja wydarzenia jest bezpłatna dla gości, a na zgłoszenia pozostało już tylko kilka dni. O wydarzeniu opowiedzieli nam Krzysztof Kamiński, prezes Grupy Alnea i Jarosław Tokarczyk, prezes Grupy WM.

— Skąd pomysł na takie wydarzenie w naszym regionie?

Krzysztof Kamiński: — Nie przypominam sobie, aby w naszym regionie odbyła się konferencja na ten temat. Często, rozmawiając z firmami sprzedającymi podzespoły do automatyzacji i robotyzacji, słyszę, że generalnie rejon Polski północno-wschodniej to dla nich biała plama, co doskonale kontrastuje z przemysłowym Śląskiem, gdzie klienci ustawiają się w kolejkach do dostawców technologii. Oczywiście ważnym wydarzeniem jest Kongres Przyszłości organizowany przez Grupę WM, jednak temat Przemysłu 4.0 był na razie tylko delikatnie poruszony. Razem z prezesem Jarosławem Tokarczykiem doszliśmy do wniosku, że w kolejnych edycjach warto rozszerzyć tematykę Kongresu o automatyzację i robotyzację.

Jarosław Tokarczyk: — Na II Kongresie Przyszłości odbył się panel poświęcony technologiom. Promocja nowoczesnych technologii to zatem jeden z naszych celów. Chcemy dotrzeć do firm produkcyjnych z województwa warmińsko-mazurskiego oraz województw ościennych i przybliżyć im możliwości wynikające z robotyzacji procesów, aby rozwijały się z duchem czasu, zwiększały produkcję i własną konkurencyjność oraz obniżały koszty.
Pragniemy, aby tego typu wydarzenia odbywały się właśnie u nas, na północy Polski. Ponadto uczestnicy na pewno poczują klimat robotyzacji, bo wydarzenie odbędzie się na hali produkcyjnej, gdzie będzie można realnie przetestować możliwość współpracy np. z Cobotem firm Rethink Robotics, czy KUKA.

— Czyli walczymy o rozwój przemysłu na naszym terenie? Jak to się ma do hasła „zielonych płuc Polski” i zagłębia turystycznego?

Jarosław Tokarczyk.: — Podlasie do niedawna słynęło z rolnictwa, a dzisiaj powstaje tam wspaniały polski przemysł, z takimi firmami jak Promotech, Samasz, Biazet, SMP i wieloma innymi. To firmy maszynowe, produkujące kosiarki, profesjonalne elektronarzędzia, czy ekspresy do kawy. Da się więc oderwać od schematu, ale wymaga to odwagi, wizjonerstwa i wiedzy. I jak się okazuje, rozwój przemysłu ciężkiego, maszynowego wcale nie oznacza utraty potencjału w rolnictwie. Wręcz przeciwnie. Firmy z branży przetwórstwa mlecznego rozwijają się na dużą skalę. Czemu zatem nie chcieć tego samego w naszym województwie? Konferencja ma za zadanie oswajać firmy produkcyjne z nowymi technologiami, ale ma też promować rozwój przemysłu, jako przeciwwagę dla turystyki. Tym bardziej, że nowoczesny, zautomatyzowany i zrobotyzowany przemysł nie niszczy zasobów naturalnych, jest po prostu ekologiczny. A przy okazji tworzy nowe, wysokopłatne miejsca pracy. Jest więc o co walczyć.

— Kto pojawi się wśród prelegentów i jaką tematykę poruszy?

Krzysztof Kamiński.: — Dzięki długoletniej współpracy z największymi dostawcami na konferencji pojawią się przedstawiciele takich firm jak KUKA, FANUC, Rethink Robotics, Siemens, Mitsubishi Electric. Ponadto będziemy gościć prezesa Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i dyrektora Regionu Warmińsko-Mazurskiego Banku Gospodarstwa Krajowego.
Przygotowaliśmy szereg seminariów i wykładów, które usystematyzują najważniejsze informacje dotyczące automatyzacji i robotyzacji przemysłu, narzędzi wyliczania stopy zwrotu inwestycji, norm prawnych regulujących rynek inwestycji czy kanałów pozyskiwania środków finansowych.
Ponadto w trakcie konferencji odbędą się pokazy robotów i stanowisk automatycznych, a zaproszeni goście będą także mieli możliwość uczestnictwa w debacie specjalistycznej z szeregiem pytań od publiczności. Po części oficjalnej od godziny 19.00 odbędzie się bankiet.
To niezwykła okazja do indywidualnych spotkań i konsultacji z doświadczonymi firmami dostarczającymi najnowsze światowe rozwiązania związane z robotyzacją przemysłu.
Będzie też mowa o nowej ustawie o wspieraniu nowych inwestycji, czyli o tzw. jednej wielkiej strefie ekonomicznej.

— Do kogo skierowana jest ta konferencja?

Jarosław Tokarczyk.: — Na wstępie warto podkreślić, że pierwsza edycja konferencji jest bezpłatna dla naszych gości. Wydarzenie kierujemy do osób związanych z procesami produkcji przemysłowej: inżynierów, właścicieli, prezesów, dyrektorów firm, członków zarządu i kadry kierowniczej wyższego szczebla (dyrektor operacyjny, dyrektor rozwoju, dyrektor produkcji, dyrektor techniczny). Zapraszamy przedstawicieli firm produkcyjnych, ale też firm, które chcą zmienić swoją strategię i przejść np. z branży usługowej do branży produkcyjnej. Na konferencji będzie można porozmawiać z praktykami, ludźmi, którzy o produkcji wiedzą wszystko. Będzie więc także miejsce do wymiany doświadczeń, kontaktów i wiedzy. Tego typu rozmowy przewidzieliśmy na bankiecie, który odbędzie się po konferencji.

— Do kiedy można zgłosić się na konferencję?

Krzysztof Kamiński: — Rejestracja trwa do 8 października 2018 r. i wystarczy przesłać do nas maila na adres: konferencje@alnea.pl z danymi kontaktowymi przedstawicieli firmy. Do 9 października skontaktujemy się mailowo z zatwierdzonymi firmami. Więcej informacji można odnaleźć na oficjalnej stronie internetowej www.alnea.pl. Konferencja odbędzie się już 11 października, dlatego warto zgłosić się, jak najszybciej, bo liczba wolnych miejsc bardzo szybko topnieje.

pj