Nie płacimy czynszu, bo myślimy, że... jakoś to przecież będzie

2018-09-28 08:10:20(ost. akt: 2018-09-28 09:11:03)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Warmia i Mazury zajmują trzecie miejsce pod względem zaległości czynszowych. Ale Olsztyn jest jednym z najmniej zadłużonych miast w Polsce. Pytanie, jak długo, skoro coraz rzadziej płacimy za prąd, telefon, internet i kablówkę.
Siedemnastego listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień bez Długów. Większość raczej nie będzie świętowała, bo niemal każdy ma jakieś zaległości. Zdanych BIG InfoMonitor wynika, że coraz sumienniej spłacamy kredyty. Liczba osób z takimi zobowiązaniami spadła w Polsce o 29,4 tys. Niestety pozostałe zobowiązania są nam solą w oku: zadłużenie w tej kwestii rośnie i to dynamicznie. Nie płacimy m.in. za telefon, internet, czynsz, alimenty, czy mandaty. Tylko w II kwartale zaległości z tego tytułu podskoczyły o 3,7 proc., czyli do 58,18 mld zł.

Kredyty płacimy o czasie, bo idą za tym konsekwencje finansowe i nie chcemy sobie psuć historii kredytowej. Ale gdy chodzi o codziennie zobowiązania, niezapłacenie w terminie już tak nie boli.

— Ja płacę rachunki nieregularnie, bo zapominam — przyznaje Nina Gałan, kosmetolog. — To kwestia zabiegania, roztargnienia…
— Jesteśmy zapominalskim narodem — dodaje Patryk Tacik, adwokat kościelny. — Jak się przypomni, to się płaci. W ogóle dzisiaj zauważa się dewaluację wartości moralnych. Nie lubimy, gdy nam ubywa z konta, bo chcielibyśmy mieć coraz więcej pieniędzy. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc nie płacimy… żeby nie stracić.

— Albo nie mamy i nie opłacamy tego, czego nie musimy. I myślimy, że jakoś będzie — zauważa Zofia Kozerska, emerytka. — Wszystko drożeje: masło, jajka, chleb, wędliny. Rachunki też idą w górę, a emerytura wciąż na tym samym poziomie. Z jedzenia i leków nie zrezygnuję, ale za telefon zdarza mi się płacić później, niż powinnam. Czynsz jednak płacę zawsze w pierwszej kolejności! Żeby mnie sąsiedzi nie wytykali palcami.
Rekordzistką w niepłaceniu czynszu jest 37-latka z Podlasia z długiem przekraczającym 928 tys. zł. Na drugim miejscu znalazła się również kobieta, 65-latka z Legnicy. Jej dług sięga 544 tys. zł. Trzecie miejsce należy do 51-letniego mężczyzny z Bydgoszczy, który zgromadził zaległość czynszową na prawie 413 tys. zł.

Na Warmii i Mazurach największe zaległości ma 76-letni mężczyzna — 187 tys. zł. W Olsztynie jednak nie jest źle — dług wszystkich niepłacących to 50 tys. zł. W tej kwestii idziemy łeb w łeb z Toruniem. Lepiej płacą tylko lublinianie — ich zaległości to zaledwie 10 tys. zł. Ale i tak nie ma się co cieszyć, bo nasze województwo zajmuje trzecie miejsce wśród województw zalegających z płatnościami — za Mazowieckiem i Kujawsko-Pomorskiem.

A co z innymi zobowiązaniami? W skali kraju alimentów nie płaci 300 tys. osób i ich zadłużenie wynosi prawie 11 mld zł. W Olsztynie niepłacący są zadłużeni na kwotę ponad 66 mln zł. Rekordzista zalega 200 tys. zł. Zarejestrowanych dłużników, którzy w ogóle nie płacą, jest ponad 2700.

Nie płacimy też za telefon. W Krajowym Rejestrze Długów widnieje ponad 354 tys. osób, które mają blisko 488 tys. zł niezapłaconych rachunków telefonicznych. Ich łączna wartość to ponad 822 mln zł. Największe zaległości mają mieszkańcy miasteczek i wsi. Na szczęście nasz region jest pośrodku tej skali — zalegamy na ok. 35 mln zł. Ale czy to jest powód do radości?
— Nie płacimy rachunków, bo myślimy: przecież i tak nic się nie stanie. Z mieszkania nie wyrzucą, prądu też nie odetną. Nawet jak doliczą odsetki w wysokości 1,50 zł, to przecież bólu nie będzie — zauważa dr Waldemar Kozłowski, ekonomista z UWM.

I dodaje: — Mamy poczucie bezpieczeństwa, bo takie rachunki nie są pilne. Druga kwestia: ludzie nie potrafią zarządzać budżetem. Mają niską wiedzę na temat zarządzania pieniędzy, ale chętnie idą w inwestycje. Przykładowo: kupują akcje, a nie mają o nich zielonego pojęcia. Pieniądze uciekają i pod koniec miesiąca z jakichś opłat trzeba zrezygnować. W ogóle nauczyliśmy się żyć na kredyt. Jesteśmy jednym z najbardziej zadłużonych narodów w Europie. Tak nam jest wygodnie. Dlatego chętnie bierzemy karty kredytowe, pożyczki, a później wpadamy w spiralę zadłużenia. Niektóre zobowiązania okazują się ważniejsze od innych.

Wśród zadłużonych Polaków problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań finansowych najczęściej mają mężczyźni. Stanowią oni ok. 65 proc. osób zadłużonych w Polsce (ok. 1,1 mln). Kobiety zalegają ze spłatami w 35 proc. przypadków (ok. 600 tys.). Najniższe rachunki mają do zapłaty Polacy po 65. roku życia. Średnio ich sumiennie regulowane opłaty wynoszą 529 zł, podczas gdy osoby w wieku 31-46 lat średnio opłacają rachunki i inne zobowiązania finansowe na kwotę ok. 1,4 tys. zł.

ar

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kinia #2621543 | 89.64.*.* 11 lis 2018 10:46

  No nie płaci się a potem jest kicha.. albo ktoś zaskakuje telefonem z windykacji, tak jak mnie, i nie wiadomo co z tym zrobić..

  odpowiedz na ten komentarz

 2. tele #2613484 | 212.7.*.* 30 paź 2018 15:40

  gdzie jakeis warsztaty w tym roku?

  odpowiedz na ten komentarz

 3. amant #2609939 | 185.244.*.* 26 paź 2018 09:31

  A w związku z tym dniem bez dlugow to bedzie sie cos dzialo edukacyjnie? bo w zeszlym roku chyba jakies firmy robily warsztaty rozne czy inne pikniki

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Możliwości usług finansowych. #2603754 | 192.119.*.* 17 paź 2018 02:21

   Aby poprawić warunki życia ludzi i przeciwdziałać brakowi bezpieczeństwa w systemie finansowym, oferujemy obecnie niezawodne wsparcie w wysokości od 100 000 do 1 000 000 CZK. Roczna stopa oprocentowania wynosi 2,5%. Gwarantujemy pewność prawną i zadowolenie klienta. Warunki są bardzo korzystne i równe dla wszystkich, niezależnie od bilansu. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami: Email: martin.moravova@gmail.com WhatsApp: +420 704 546 731

   odpowiedz na ten komentarz

  2. Pięciorak #2594693 | 37.235.*.* 5 paź 2018 06:16

   bcześć, jestem z Pięciorak, właśnie przyszedłem na stronę, aby powiedzieć ludziom, którzy potrzebują pożyczki, że jest po prostu sposób na pożyczkę i jest zaufana firma o nazwie Stella Rene, po prostu spienięszczę moją pożyczkę w wysokości 5.000.000,00, aby szybko ustalić moja firma transportowa tutaj w Polsce, chcę skorzystać z tego medium, aby powiedzieć wszystkim moim krajom z Polski, że kiedykolwiek potrzebuje pożyczki, powinni połączyć się z {mrsstellareneloan1@gmail.com} ona jest przetestowana i bezpieczna dla nas wszystkich, a dziś raportuję codziennie raz, jak zarabiam moją kwotę pożyczki i to w gazecie, a także w wiadomościach telewizyjnych, gdziekolwiek jesteś w słowach, skontaktuj się z tą firmą Stella Rene i pozwól, że wszystkie twoje problemy się skończyły i zakończyły z kryzysem finansowym i dziękuję Bogu to. Pięciorak

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (28)