Będą kolejne zmiany w dowodach osobistych

2018-09-25 10:22:21(ost. akt: 2018-09-25 16:14:54)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wiosną 2019 roku ma się zmienić wygląd dowodu osobistego. Wprowadzone będą także zmiany dotyczące dowodów osobistych wydawanych dzieciom.
Na nowych dowodach osobistych z warstwą elektroniczną zmianie ulegnie m.in. umiejscowienie danych zawartych na dowodzie – poinformowało Ministerstwo Administracji i Spraw Wewnętrznych. Tak zakłada projekt rozporządzenia przygotowany przez MSWiA.

Na awersie nowego dowodu osobistego znajdą się imię, nazwisko, data urodzenia, płeć i obywatelstwo jego posiadacza.

Oprócz tego widnieć będzie na nim numer dowodu osobistego, termin ważności i numer CAN (który zapewnia nawiązanie bezpiecznego połączenia pomiędzy warstwą elektroniczną dowodu osobistego a urządzeniem lub systemem teleinformatycznym, za pośrednictwem czytnika kart).

Rewers dokumentu będzie zawierał numer PESEL, miejsce urodzenia i nazwisko rodowe posiadacza, a także imiona jego rodziców. Zamieszczona zostanie też data wydania dokumentu, organ wydający i numer dowodu.

„Zmiana rozmieszczenia pól stałych w warstwie graficznej ma na celu dostosowanie dokumentu do norm określonych w dokumencie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) nr 9303. Zalecenia ICAO określają między innymi zasady rozmieszczenia na dokumentach danych osobowych i danych dokumentu” – wyjaśnia MSWiA. „Obecnie trwają prace nad unijnym rozporządzeniem dotyczącym bezpieczeństwa dokumentów tożsamości obywateli UE – ustala ono, że dokumenty będą musiały być zgodne właśnie z zaleceniami ICAO. Oznacza to, że polskie dowody osobiste będą w tym zakresie dostosowane do przyszłego prawa unijnego” – podkreśla resort.

Rozporządzenie, które MSWiA skierowało do konsultacji międzyresortowych, wprowadza także zmiany dotyczące dowodów osobistych wydawanych dzieciom.

Zgodnie z propozycją, dzieci do piątego roku życia, na zdjęciach zamieszczonych w dowodzie, będą mogły mieć zamknięte oczy, inny niż naturalny wyraz twarzy i otwarte usta. Dowód osobisty dzieci będzie mógł też odebrać każdy z rodziców – obecnie może zrobić to tylko ten, który wnioskował o wydanie dokumentu.

Nowe dowody będą wydawane od marca 2019 r., ale dotychczas posiadane dokumenty zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych.

Źródło: Kurier.pap

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tao #2590176 | 89.228.*.* 28 wrz 2018 01:52

  Czy komuś i przyszło na myśl , że co co roku wymyśla się absurd z tymi dowodami - cyt Zgodnie z propozycją, dzieci do piątego roku życia, na zdjęciach zamieszczonych w dowodzie, będą mogły mieć zamknięte oczy, inny niż naturalny wyraz twarzy i otwarte usta. :))) to jakiś żart ? inny wyraz twarzy otwarte usta zamknięte oczy - to po czym je identyfikują ? to jest pytanie

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Adam #2590138 | 5.60.*.* 27 wrz 2018 22:54

  zabrakło o tym że powinna też być umiejscowiona grupa krwi. czemu tego nie ma ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. rom #2590099 | 5.172.*.* 27 wrz 2018 21:46

  Zamiast meldunku wpisać przynależność partyjną.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. xxx #2589227 | 89.229.*.* 26 wrz 2018 13:15

  Chip GPS w nowych dowodach ,przymus posiadania dowodu przy sobie .Wtedy bardzo łatwo takiego delikwenta znaleźć ,aleeeeeeeee mało, można prześledzić ostatni rok gdzie był i kogo odwiedził dla służb specjalnych wręcz wymarzona rzecz do szpiegowania i posiadania informacji wrażliwych ( kompromitujących ) na temat każdego .Przyszła totalna inwigilacja Orwelowska

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. a ja się pytam.. #2588833 | 79.124.*.* 25 wrz 2018 18:23

   po co komu potrzebny jest taki dokument w którym nie ma adresu zameldowania bez którego żaden bank nie udzieli kredytu i trzeba będzie lecieć do urzędu miasta po wystawienie takiego zaświadczenia , za które trzeba będzie zapłacić

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (8)