Trzy dni oko w oko z nauką

2018-09-24 21:36:16(ost. akt: 2018-09-24 21:42:48)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Janusz Pająk

Już 26 września rozpocznie się w Kortowie tradycyjna, trzydniowa impreza, popularyzująca naukę. Program 16. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki organizowanych przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski wspólnie z partnerami, zapowiada się bardzo ciekawie.
Na trzy dni zaplanowano niemal 400 różnego rodzaju wydarzeń o charakterze edukacyjnym i artystycznym: pokazy i prezentacje, konkursy, wykłady, wystawy, zajęcia praktyczne, warsztaty i konsultacje skierowane do różnych grup wiekowych: od dzieci do dorosłych.
Jak informuje Biuro ds. Nauki UWM, Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki dają możliwość zupełnie innego postrzegania nauki, naukowców i sztuki. Podczas tych trzech dni mieszkańcy Olsztyna i regionu będą mieli wyjątkową okazję do spotkania oko w oko z prawdziwą nauką, poznania miejsc na co dzień niedostępnych — laboratoriów, pracowni i warsztatów, prac naukowców i artystów.
Po wejściu na stronę internetową imprezy znajdziemy ikonki siedmiu paneli tematycznych: “Od-kryj przyrodę”, “Pokochaj sztukę”, “Poznaj społeczeństwo”, “Spotkaj się z ekonomią”, “Zbadaj medycynę”, “Zostań humanistą” oraz “Uściślij umysł”. Po kliknięciu w każdą z nich otwierają się możliwości zapisania się na udział w kolejnych wydarzeniach, takich jak: konkursy, warsztaty, prezentacje czy wystawy. Wstęp na niektóre z nich, takie jak warsztaty w rodzaju “Grzyby w żywności — wróg, czy przyjaciel” albo “Jak zobaczyć świat wirtualny” jest ograniczony limitami liczby uczestników z uwagi na “laboratoryjny” charakter tego spotkania. Inne z kolei, takie, jak “Warmińska łąka” — wystawa malowanych dachówek z motywami warmińskiej przyrody, albo “Różne oblicza chwastów” — ekspozycja chwastów w formie zdjęć oraz żywych okazów przyjmą każdą liczbę uczestników.

— Oczywiście bez przesady, ale znając zainteresowanie olsztyńskiej publiczności tego rodzaju wydarzeniami, mogliśmy spokojnie założyć, że sale, którymi dysponujemy będą tutaj wystarczające — informuje Biuro ds. Nauki UWM, organizującego 16 ODNiS.
Limit zapisów na niektóre z tych wydarzeń, jak na przykład “Jak sprawny jest nasz zmysł smaku” czy “Familia Romana, czyli słów kilka o rodzinie po... łacinie” wyczerpano już na kilka dni temu, chętni wciąż jednak mogą znaleźć tutaj coś dla siebie. Miejsc na różne wydarzenia zostało jeszcze sporo.
Organizatorzy festiwalu spodziewają się, że bezpośredni udział w imprezie weźmie ponad 25 tys. mieszkańców Olsztyna i regionu. A przewidywania są takie, że informacja o wydarzeniu dotrze do około 600 tys. osób w regionie Warmii i Mazur, a także w Polsce.

Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki mają popularyzować wiedzę na temat odkryć naukowych w życiu codziennym, obalać mity na temat rzekomej nudy pracy naukowca, a także zbliżać środowisko akademickie do mieszkańców Olsztyna i regionu. Jednym z ważnych założeń organizacyjnych jest zwiększenie możliwości przystosowania się mieszkańców Warmii i Mazur do wymogów współczesnego życia, dzięki umiejętności samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na polu nauki, a nie tylko ograniczania się do korzystania z gotowych rozwiązań. W związku z organizacją tej imprezy olsztyński uniwersytet już trzykrotnie znalazł się w pierwszej trójce finalistów konkursu „Popularyzator Nauki”, organizowanego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, otrzymując wyróżnienie w kategorii „instytucje naukowe”.
Dni Nauki i Sztuki mają dwudziestu partnerów organizacyjnych. Patronat honorowy ma Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To z jego inspiracji wyższe uczelnie w całym kraju organizują Dni Nauki od 2003 roku.
Impreza odbędzie się w dniach 26-28 września na UWM w Kortowie.

łcp


Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci