Dekalog dla Polski i regionu, czyli ekologia i solidarność

2018-09-24 21:13:31(ost. akt: 2018-09-24 21:34:25)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.pl

Ekologia, solidarność społeczna i zrównoważony rozwój to hasła konferencji, która wczoraj odbyła się na UWM. Gościem był m.in. Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości to cykl 10 spotkań naukowych zorganizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jednym z nich była konferencja „Ekologia — Solidarność społeczna — Zrównoważony rozwój”, która odbyła się na UWM. Jej gośćmi byli m.in. wicepremier Jarosław Gowin — minister nauki i szkolnictwa wyższego, abp. Józef Górzyński — metropolita warmiński, Mariusz Orzechowski — dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, Piotr Woźny — pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze i Ewa Błaszczyk — współzałożycielka i prezes Fundacji Akogo?.

Prof. Ryszard Górecki, rektor UWM, przedstawił osiągnięcia uczelni, podkreślając znaczenie kształcenia dualnego, powiązania nauki z biznesem, realizacji wielu projektów i patentów. — Wyjątkowe w Polsce jest nasze Centrum Biznesu — mówił. — Naszym zadaniem jest zdiagnozowanie sytuacji i wypracowanie postulatów, które umożliwią zrównoważony rozwój.

Jak powiedział nam prof. Górecki, dzisiaj Senat UWM ma podjąć uchwałę w sprawie utworzenia Centrum Monitoringu i Bezpieczeństwa Środowiska.

Ks. abp Józef Górzyński przypomniał proces wodza jednego z indiańskich plemion, którego postawiono przed sądem w 1873 r. W swojej mowie obrończej oskarżył białych o rabunkową gospodarkę zasobami — o wybijanie kolejnych zwierząt i wycinanie lasów. — Dzisiaj jest czas, by człowiek opanował siebie, by nie dewastował przyrody i by był odpowiedzialny za ten świat — mówił metropolita.

Minister Gowin zastanawiał się, w jaki sposób powinniśmy uczcić stulecie odzyskania niepodległości. Jego zdaniem powinna to być refleksja nad głównymi problemami współczesności z perspektywy katolickiej nauki społecznej. Chodzi o to, żeby w ten sposób powstał dekalog życia społecznego.
Minister Gowin powołał się na orędzie papieża Jana Pawła II z 1990 r., który podkreślił, że przyczyną degradacji środowiska naturalnego jest niski poziom etyczny. — Pojawiają się jednak dylematy — mówił. — Starsi, niezamożni ludzie mają piece. A węgiel jest naszym narodowym bogactwem. Zrównoważony rozwój nie jest możliwy bez rozwiązania kwestii ubóstwa, które u nas dotyka znaczną część społeczeństwa, nawet w zamożnym Krakowie. Potrzebna jest społeczna solidarność. Społeczeństwo musi zweryfikować hedonizm i konsumpcjonizm — dodał.

Mister wezwał do prawdziwego nawrócenia w sposobie myślenia. — Postępuje degradacja środowiska przyrodniczego, społecznego i osobowo-egzystencjalnego — wyliczał. — A my powinniśmy odsuwać podziały. I to jest przesłanie tych 10 konferencji. Chodzi przecież o to, byśmy w stulecie niepodległości byli wspólnotą, narodem, a nie wrogimi plemionami.

Wykład inauguracyjny pod hasłem „Zrównoważony rozwój jako postulat porozumienia pokoleń” wygłosił prof. Wojciech Maksymowicz, prorektor ds. Collegium Medicum UWM. Odwołał się do dokumentów unijnych, takich jak Strategia Lizbońska i Europa 2020. Cytował Adama Mickiewicza, Adama Asnyka i swojego ulubionego, jak podkreślił, filozofa Gabriela Marcela, przedstawiciela chrześcijańskiego egzystencjalizmu.
Prof. Maksymowicz w zdjęciowo-filmowej prezentacji pokazał osiągnięcia kliniki Budzik, działającej w szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie, gdzie rehabilitują się osoby wybudzone ze śpiączki. Zdaniem profesora Olsztyn powinien wykorzystać warunki naturalne i potencjał naukowy, by stać się miastem uzdrowiskowym, świadczącym usługi sanatoryjne i lecznicze.
Pamiątką wczorajszego spotkania jest posadzony przy Centrum Konferencyjnym dąb. Takich dębów Lasy Państwowe dostarczyły sto. Każdy uczestnik konferencji mógł wziąć jedną z sadzonek.

em


Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci