Upadłość Polaków: w sumie 2 mld długu

2018-09-22 05:00:00(ost. akt: 2018-09-22 10:08:16)

Autor zdjęcia: Pixabay

Pieniądze///Kim jest statystyczny polski bankrut? 55% osób które ogłosiły upadłość konsumencką to kobiety. Jeśli chodzi o wiek, to niemal co czwarty bankrut ma między 36 a 45 lat. Rekordzistka ma do oddania ponad 8 mln zł.
Co to jest upadłość konsumencka? Najogólniej rzecz biorąc to redukcja lub umorzenie zobowiązań osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej w przypadku, kiedy nie jest ona winna swojej niewypłacalności. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać ci, którzy nie mają pieniędzy na bieżące rachunki, zakup artykułów codziennego użytku oraz spłatę kredytów czy pożyczek, a w kłopoty wpadły ze względów losowych.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej oznacza utratę wszystkiego, co się posiada. Prawo przewiduje jedynie wydzielenie ogłaszającemu bankructwo kwoty na wynajem mieszkania na okres od 12 do 24 miesięcy. O ogłoszeniu upadłości decyduje sąd.

Ogłaszanie upadłość staje się wśród Polaków coraz popularniejsze. Przez 8 miesięcy tego roku zrobiło to ponad 4 tysiące osób, w całym 2017 nieco ponad 5 tysięcy. – W naszych statystykach wyraźnie widać, że u podstaw trudnej sytuacji większości osób leży zadłużenie związane z konsumpcją.

Jedynie co dziewiąta osoba, która ogłasza upadłość ma kredyty mieszkaniowe, ale i wśród nich większość spłacała nie tylko kredyty hipoteczne, ale również konsumpcyjne – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Kim jest statystyczny polski bankrut? To w 55% kobieta. Jeśli chodzi o wiek, to niemal co czwarty bankrut ma między 36 a 45 lat. Niewiele mniejsza jest reprezentacja osób od 56 do 65 roku życia. Upadłość ogłasza też coraz więcej seniorów, najstarszy z nich ma 92 lata. Cztery lata temu udział osób między 66 a 75 rokiem życia wynosił niecałe 9 proc., a dziś dochodzi do 14 proc.

Upadłości według wieku

źródło: BIG InfoMonitor, BIK, dane z MSiG

Wkrótce ogłoszenie upadłości stanie się prostsze. Zakończyły się już konsultacje projektu ustawy, która pozwala skorzystać z upadłości każdemu, bez względu na to czy wpadł w problemy finansowe z powodów losowych czy podejmowania złych decyzji. Zmiany mają m.in. przyspieszyć procedurę upadłości i odciążyć sądy.

- Zgodnie z projektem, sąd na wstępnym etapie rozpoznawania wniosku o upadłość nie będzie już badał przyczyn niewypłacalności pod kątem umyślnej winy dłużnika, co ma miejsce w obecnym stanie prawnym. Po uchwaleniu proponowanych zmian, do ogłoszenia upadłości wystarczy już samo ustalenie stanu niewypłacalności – tłumaczy radca prawny Joanna Podczaszy, doktor Uniwersytetu Wrocławskiego zajmująca się tematem upadłości konsumenckiej. Nie będzie miało znaczenia czy niewypłacalność jest wynikiem wyjątkowych, niezawinionych okoliczności czy też zaniedbania lub umyślnych zachowań. Dodatkowo z upadłości konsumenckiej będą mogły również skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą

oprac. IH, źródło: BIG InfoMonitor, BIK



Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. GO #2585977 | 185.138.*.* 22 wrz 2018 08:08

    Chyba znowu nikt tego nie przeczytał przed publikacją. "jeżeli obie się nie zmieszczą to dajemy tą z wojewodztwami"

    odpowiedz na ten komentarz

  2. ja #2585971 | 37.47.*.* 22 wrz 2018 08:00

    znam takich. wszystko super na pokaz, a tyłek obsrany. dzieci pgrowców będziecie płakać i spłacać kredyty

    odpowiedz na ten komentarz