Dziś się dowiemy, ile osób chce powalczyć o bycie radnym

2018-09-17 14:03:46(ost. akt: 2018-09-17 15:20:57)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

O północy mija termin zgłaszania komisjom wyborczym kandydatów na radnych wszystkich szczebli. W wyjątkowych sytuacjach będzie na to jeszcze pięć dni.
Niedługo dowiemy się, jak duże jest zainteresowanie wyborami. Do północy można zgłaszać komisjom wyborczym kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin, powiatów i sejmików. Cztery lata temu o mandaty w sejmiku województwa ubiegało się aż 377 kandydatów, to oznaczało 12 chętnych na mandat. Jak będzie teraz? Do rana zgłoszono do sejmiku 259 kandydatów, ale tradycyjnie już wiele komitetów czeka z rejestracją list niemal do ostatniej chwili. Co w przypadku, gdy nie będzie chętnych na radnych albo będzie ich mniej, niż wynosi liczba mandatów w okręgu?

— W takich sytuacjach komisje zobowiązane są do sporządzenia obwieszczenia i podania go do publicznej wiadomości. A termin rejestracji kandydatów wydłuża się o pięć dni — mówi Piotr Sarnacki, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie.
Czy będzie to konieczne, tego dowiemy się dziś już po zamknięciu rejestracji kandydatów.

Kolejnym terminem w kalendarzu wyborczym jest 26 września. Do tego dnia można zgłaszać kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów.
Nadal w niektórych gminach komisje wyborcze pracują w minimalnym 5-osobowym składzie, bo z powodu braku kandydatów nie udało się ich powołać w pełnym 9-osobowym składzie. Dodatkowo sytuację komplikuje to, że niektórzy członkowie komisji składają rezygnację, choćby z powodu startu w wyborach. Dlatego są wolne miejsce w komisjach, a gdzie jeszcze szukają kandydatów, tego można dowiedzieć się w delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie.
Członkowie komisji mogą liczyć na spore diety. I tak przewodniczący terytorialnej komisji wyborczej otrzyma 650 zł, jego zastępca 600 zł, a członkowie komisji po 550 zł. Natomiast przewodniczący obwodowej komisji wyborczej dostanie 380 zł, jego zastępca 330 zł, a członkowie po 300 zł.

Jednak w przypadku komisji obwodowych na ich skompletowanie jest jeszcze nieco czasu. Zgłoszenia kandydatów na ich członków będą przyjmowane do 21 września, a powołani zostaną przez komisarzy wyborczych do 30 września. Kandydat nie musi mieszkać na terenie danej gminy, ale musi być z danego województwa. Jednak do obsługi tegorocznych wyborów będzie potrzeba armia ludzi, bo około pół miliona osób. Bo od tych wyborów są dwie komisje obwodowe. Jedna do przeprowadzenia głosowania, a druga do liczenia głosów i ustalenia wyniku wyborów.

am

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olsztynianin #2582645 | 217.147.*.* 17 wrz 2018 22:10

  co za zjeb*** gazeta, moderacja kur...wa ślepa czy wali sobie pod stołem? Zrobicie wreszcie porządek z 79.184 DONPEDRO czy nie bo to wasz fafik, a może daje wam pupy czy co tam ? Pogrążacie się coraz bardziej zostawiając takich trolli. Schodźcie dalej na dno.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. stara baba #2582343 | 82.139.*.* 17 wrz 2018 16:40

  Tytuł wprowadza w błąd. Dzisiaj się niczego nie dowiemy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. JONKOWO-TERO MY.BIERNI,MIERNI ALE WIERNI #2582322 | 188.146.*.* 17 wrz 2018 16:05

   https://gazetaolsztynska.pl/530618,Batali a-mieszkancow-Jonkowa-Gdy-leje-woda-wply wa-im-do-domu-VIDEO.html

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz