Płacą dobrze, ale chętnych nie ma

2018-09-13 09:18:43 (ost. akt: 2018-09-13 09:28:31)

Autor zdjęcia: GO

Nie ma zbyt wielu chętnych do komisji wyborczych. Wprawdzie wszystkie zostały powołane, ale część jeszcze w okrojonym składzie. Powodem jest niezgłoszenie kandydatów przez część komitetów wyborczych.

Przy październikowych wyborach ok. pół miliona osób będzie mogło dorobić sobie, zasiadając w obwodowych komisjach wyborczych. To dwa razy więcej niż cztery lata temu, ale też komisji jest dwa razy więcej. Bo po zmianie prawa wyborczego, jedna komisja zajmie się przeprowadzeniem głosowania, a druga liczeniem głosów. Na razie jednak jest problem ze skompletowaniem składów terytorialnych komisji wyborczych: gminnych, miejskich czy powiatowych, gdzie można zarobić zdecydowanie więcej niż pracując w komisji obwodowej. Członkowie komisji wyborczych mogą liczyć na diety, których wysokość zależy od szczebla komisji i zajmowanej w niej funkcji.
I tak przewodniczący terytorialnej komisji wyborczej otrzyma 650 zł, jego zastępca 600 zł, a członkowie komisji — 550 zł. Natomiast przewodniczący obwodowej komisji wyborczej dostanie 380 zł, jego zastępca — 330 zł, a członkowie komisji — po 300 zł.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, termin zgłaszania komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych upłynął 6 września. I przedwczoraj komisje zostały powołane, ale wiele z nich w niepełnym 9-osobowym składzie z powodu braku kandydatów, ale ich obsada powinna zostać jak najszybciej uzupełniona do 9 osób.

Wczoraj przed południem brakowało jeszcze od jednego do nawet czterech członków w 19 komisjach terytorialnych w okręgu olsztyńskim. Jednak dwa dni temu sytuacja była jeszcze o wiele trudniejsza, bo w niektórych miejscowościach brakowało aż 7 członków komisji. Tak było choćby w Starych Juchach.

— Komisja została uzupełniona przez komisarza o osoby z rejestru wyborców, oczywiście za ich zgodą — mówi Krystian Krawczuk z Urzędu Gminy w Starych Juchach. — Nie ma więc już problemu.

Dlaczego w ogóle był? — Pracy w komisji jest dużo, odpowiedzialność też duża, stąd może to mniejsze zainteresowanie — dodaje urzędnik.

— Co do zasady, to kandydatów do komisji powinny zgłaszać komitety wyborcze, ale te nie zgłosiły, stąd problem— mówi Piotr Sarnacki, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie.
Dlatego można się jeszcze zgłaszać, bo są wakaty w niektórych w komisjach. Jak to zrobić, jakie trzeba spełnić warunki, żeby zasiadać w terytorialnej komisji wyborczej?

— Do terytorialnej komisji zgłoszenia przyjmuje komisarz, zatem należy się zgłosić do delegatury KBW w Olsztynie — wyjaśnia dyrektor Sarnacki. — A w przypadku obwodowych komisji zgłosić się do urzędu gminy lub miasta. Kandydat nie musi zamieszkiwać na terenie danej gminy, ale musi być z danego województwa.

Informację, gdzie są braki w komisjach można znaleźć na stronie internetowej KBW w Olsztynie.
Na kompletowanie komisji obwodowych jest jeszcze trochę czasu. W przypadku komisji obwodowych zgłoszenia kandydatów na ich członków będą przyjmowane do 21 września, a powołani zostaną przez komisarzy wyborczych do 30 września.

Tu raczej nie powinno być problemów ze składem, bo trzeba zauważyć, że członkowie komisji będą mieli po prostu dwa razy mniej pracy niż przy poprzednich wyborach samorządowych. Będą bowiem dwie komisje. Jedna do przeprowadzenia wyborów, druga do liczenia głosów i ustalenia wyniku wyborów. Cztery lat temu wszytko to robiła jedna komisja za tę sama dietę, co teraz otrzymają członkowie komisji.

am

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 300 zł #2580946 | 37.47.*.* 15 wrz 2018 15:56

  Tyle to ja mam za 8h w wolną sobotę, a nie za 14h w niedzielę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. ? #2580123 | 213.122.*.* 14 wrz 2018 11:24

  Dlaczego GO promuje tylko Grzymowicza?tylko On startuje w tych wyborach?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. bart #2580112 | 37.47.*.* 14 wrz 2018 11:07

  bo malo kto orientuje się w jaki sposob dostać się do takiej komisji. na stronach kbw tez wszystko tak opisane ze nic nie mozna zrozumiec

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Janusz Pisiewicz #2580092 | 88.156.*.* 14 wrz 2018 10:45

  Dobra Zmiana dała przykład jak zwyciężać mamy: trzeba z liścia a szybko znajdą się chętni...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. tak obrzydzili ludziom słowo patriotyzm...... #2580014 | 193.46.*.* 14 wrz 2018 08:14

  tak obrzydzili ludziom słowo patriotyzm..........

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (15)