Zapowiada się gorąca walka o każdy wyborczy głos

2018-09-07 12:56:48(ost. akt: 2018-09-09 09:03:16)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Wygląda na to, że bój będzie do ostatniego dnia kampanii. Sondaże pokazują, że w październikowych wyborach do naszego sejmiku województwa będzie pat.
Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS „Jaka Polska po wyborach”, przedstawionego na Forum Ekonomicznym w Krynicy, czekają nas wielkie zmiany na mapie samorządowej Polski. Z sondażu wynika, że PiS samodzielnie lub w koalicji rządziłby w siedmiu sejmikach: wielkopolskim, mazowieckim, łódzkim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim. Natomiast koalicje z udziałem Koalicji Obywatelskiej wygrałyby w sześciu regionach. Nierozstrzygnięty wynik wyborów przewidywany jest województwach: dolnośląskim, opolskim i warmińsko-mazurskim.

Według sondażu, Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na Warmii i Mazurach na 15 mandatów, Platforma i Nowoczesna na 11, a PSL na 4. Patrząc przez pryzmat obecnej koalicji w sejmiku (PO i PSL), w przyszłym sejmiku mielibyśmy pat. Opozycja miałaby bowiem tyle samo mandatów co PiS. To oczywiście sondaż, który niekoniecznie musi się ziścić, ale żadnej ze stron nie odpowiada taki obrót sprawy. Jedni i drudzy chcą wygrać.

— Zrobimy wszystko, żeby przejąć władzę. Wierzymy, że zdobędziemy szesnaście mandatów, a jeżeli tak się nie stanie, zrobimy wszystko, aby zmienić obecne rządy w sejmiku na rządy PiS, na lepsze rządy — stwierdza Wojciech Kossakowski, poseł PiS.

Podkupując na przykład radnych z innych partii? — dopytujemy.
— To jest korupcja, my czegoś takiego robić nie będziemy — odpowiada Kossakowski. — Ale jeśli ktoś się do nas przekonana, to jesteśmy otwarci, przyjmiemy z otwartymi ramionami.

Czy w te ramiona może się rzucić na przykład ktoś z ludowców?
— Nie przypominam sobie, żeby na Warmii i Mazurach jakikolwiek ludowiec dał się kupić. Wykluczam więc taką sytuację — odpowiada Urszula Pasławska, posłanka PSL, i dodaje: — W ciągu ostatnich 20 lat nie było takiego sondażu, który wskazywałby rzeczywiste poparcie dla PSL, zawsze wynik był niedoszacowany i ten nasz wynik będzie lepszy, niż pokazuje ten sondaż. Jednak historia zna przypadek, kiedy nie można było się porozumieć co do wyboru zarządu województwa — tak było w 2007 roku na Podlasiu, gdzie trzeba było przeprowadzić przedterminowe wybory.

Jak ostatni sondaż komentuje Platforma Obywatelska?
— Jestem spokojny o to, że wraz z PSL osiągniemy wystarczający wynik, który pozwoli nam zbudować koalicję rządzącą — mówi Jacek Potas, poseł PO. — Te wybory są specyficzne. Myślę, że ten sondaż nie do końca odzwierciedla rzeczywistość.

AM

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. adas z czerskiej #2576800 | 176.221.*.* 10 wrz 2018 08:19

  dosc przekretow w wykonaniu POwskich POmyj i PSLowskiej sitwy/Nalezy przegonic to talatajstwo raz na zawsze.Nie chcemy byc okradani przez te mafijne uklady

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. DONPEDRO #2576772 | 95.160.*.* 10 wrz 2018 07:36

  Możecie sobie narzekać ale to dzienki Panu Piotrowi Grzymowicz w Olsztynie żyje się dobrze, to dzienki niemu przybyli do Olsztyna potężni inwestorzy tacy jak Galeria Olsztyńska, Lidl, Kaufland, Biedronka, Stokrotka dając tysionce poważnych miejsc prace!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

 3. Mnie sie podoba ten narwany mały Ratlerek #2576682 | 109.241.*.* 9 wrz 2018 21:33

  z SLD. On podobno ma pierwsze miejsce na liście ... bo podobno musi ratować Warmie i Mazury przed PIS. Ten Ratlerek to wyjątkowy .........p.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kpt. Skretino będzie rozdawal sześciopaki #2576677 | 109.241.*.* 9 wrz 2018 21:30

   a dzieci nie będą musiały się w domach uczyć....... tylko będą mogły chuliganić i oglądać ..... w internecie. Głosujcie na Nowoczesnych POpaprańców a dostaniecie PO sześciopaku

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. DONPEDRO #2576554 | 95.160.*.* 9 wrz 2018 18:15

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Możecie sobie narzekać ale to dzienki Panu Piotrowi Grzymowicz w Olsztynie żyje się dobrze, to dzienki niemu przybyli do Olsztyna potężni inwestorzy tacy jak Galeria Olsztyńska, Lidl, Kaufland, Biedronka, Stokrotka dając tysionce poważnych miejsc prace!

   Pokaż wszystkie komentarze (23)