Nasz region kusi inwestorów

2018-09-06 10:52:00(ost. akt: 2018-09-06 10:53:53)
— Widać, że rośnie zainteresowanie inwestorów naszym regionem, co również wiąże się z coraz lepszą infrastrukturą komunikacyjną — podkreśla Grzegorz Smoliński, prezes WMSSE.

— Widać, że rośnie zainteresowanie inwestorów naszym regionem, co również wiąże się z coraz lepszą infrastrukturą komunikacyjną — podkreśla Grzegorz Smoliński, prezes WMSSE.

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Rośnie zainteresowanie inwestorów Warmią i Mazurami. Widać to po rosnącej liczbie zezwoleń, które wydaje Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Najchętniej inwestują u nas przedsiębiorcy z branży drzewnej i spożywczej.
W historii Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ostatnie dwa i pół roku są niezwykle udane. Takiego boom inwestycyjnego jeszcze nie było. Przez ostatnie dwa i pół roku WMSSE wydała 60 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy. Inwestorzy zadeklarowali nakłady inwestycyjne w wysokości minimum 2 mld 46 mln zł z oraz zatrudnienie co najmniej 1903 nowych pracowników. Dla porównania średnia roczna wartość deklarowanych nakładów inwestycyjnych w WMSSE w latach 1997-2015 wyniosła 234,4 mln zł. zł. Tak więc skok jest ogromny.


Czemu to przypisać? — Widać, że rośnie zainteresowanie inwestorów naszym regionem, co również wiąże się z coraz lepszą infrastrukturą komunikacyjną — podkreśla Grzegorz Smoliński, prezes WMSSE.

Firmy, które otrzymały ostatnio zezwolenia, to głownie przedsiębiorstwa z kapitałem polskim. Jest ich aż 50. Wśród pozostałych 10 firm z kapitałem zagranicznym są przedsiębiorstwa z kapitałem brytyjskim, austriackim, niemieckim i francuskim.

Wśród firm, które inwestują w region przeważają przedsiębiorstwa branży drzewnej (14 zezwoleń) oraz spożywczej (9 zezwoleń). To akurat nie dziwi, zważywszy, że Warmia i Mazury stawiają na ekonomię wody, produkcję żywności wysokiej jakości oraz drewno i meblarstwo. A gdy mapę inwestycji inwestycji, to najbardziej popularnymi lokalizacjami są Nidzica (9 zezwoleń) , Elbląg (7 zezwoleń) i Bartoszyce, gdzie zdecydowało się zainwestować 6 firm.

Przedsiębiorstwa, które w ostatnich dwa i pół roku otrzymały zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie strefy, to 25 przedsiębiorstw małych, 20 przedsiębiorstw dużych i 15 przedsiębiorstw średnich.

Trzeba też zauważyć, że firmy, które inwestują na terenach strefy, zwykle przekraczają deklarowane nakłady, jak też liczbę tworzonych miejsc pracy. 
Przykładem jest tu choćby fabryka płyt wiórowych firmy EGGER, która buduje się w Biskupcu. Zakład powstaje na 85 ha, które zostały włączone do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Fabryka ma ruszyć pod koniec grudnia tego roku. Spółka zadeklarowała nakłady w wysokości 789 mln zł i zatrudnienie 300 osób, a już wiadomo, że wyda grubo ponad miliard złotych, a pracę w fabryce znajdzie 400 osób. I podobnie jest z innymi inwestorami. 


Wśród firm, które w ubiegłym roku dostały zezwolenie, jest spółka Indykpol. W Olsztynie, na terenach włączonych do strefy, firma chce zainwestować 105 mln zł w rozbudowę zakładu. To da 105 nowych miejsc pracy. W Dobrym Mieście na rozbudowę zakładu 50 mln zł wyda DFM, co da 15 nowych miejsc pracy. W Olsztynku spółka Tymbark chce rozbudować park maszynowy w swoim zakładzie przetwórstwa owoców i warzyw. Wyda na to 70 mln zł.


Dużą inwestycję, wartą co najmniej 110 mln zł, deklaruje na terenach strefy Sklejka-Pisz Paged SA. Rozbudowa firmy ma przynieść 35 nowych miejsc pracy. W Elblągu Wójcik Fabryka Mebli kosztem 50 mln zł chce rozbudować zakład i potem zatrudnić 120 nowych pracowników. 
W Olecku spółka Silvan zajmująca się produkcją wyrobów z drewna też chce się rozbudować. Efektem ma być 105 nowych miejsc pracy. W Działdowie spółka Heinz Glas Działdowo unowocześni zakład. Wyda na to 87 mln zł i dzięki temu stworzy 50 nowych miejsc pracy.

A niektóre z tych inwestycji zostały już zrealizowane, tak jak choćby w Iławie, gdzie w miniony wtorek została otarta nowa hala magazynowa w Centrum Logistyczne spółki Szynaka Meble. Dzięki tej inwestycji powstało najnowocześniejsze centrum logistyczne w północnej Polsce. A jego łączna powierzchnia wynosi ponad 8 ha, co można porównać do 8 boisk piłkarskich.
— A już niedługo, bo 20 września odbędzie się symboliczne wybicie łopaty pod nową inwestycję w Nidzicy — mówi prezes Smoliński.

Spółka PORTA KMI POLAND rusza tu z budową centralnego magazynu wyrobów gotowych oraz bazy logistyczno-magazynowej. Inwestycja będzie kosztować 16 mln zł, a dzięki niej pracę znajdzie 12 osób.

W Nidzicy firmy, które ostatnio dostały zezwolenia, zadeklarowały inwestycje o łącznej wartości prawie 165,8 mln zł.
Warto pamiętać, że przedsiębiorcy inwestujący na terenie WMSSE, mają prawo do pomocy publicznej w postaci zwolnienia z części podatku dochodowego.

Od 30 czerwca obowiązuje ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, która wprowadziła nowy mechanizm udzielania przedsiębiorcom pomocy publicznej na realizację projektów inwestycyjnych. Polska stała się jedną wielką strefą ekonomiczną. Na razie nie ma jeszcze jeszcze przepisów wykonawczych, w związku z tym nie ma też decyzji o udzieleniu pomocy publicznej już na nowych zasadach.
Andrzej Mielnicki


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zorientowany #2573922 | 83.15.*.* 6 wrz 2018 12:46

  chyba tanią siłą roboczą

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Wow #2573878 | 46.77.*.* 6 wrz 2018 11:59

  Super! w końcu ekskluzywne życie za 500 Eur. (1/3 płacy minimalnej w Niemczech) LOL

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Czyli że jak? #2573843 | 5.135.*.* 6 wrz 2018 11:17

  Że urzędnicy zwalniają zachodnie firmy z podatków, dają im grunty w specjalnej strefie za darmo lub pół darmo, w dodatku budują tam drogi i uzbrojenie, a na to wszystko harują mieszkańcy i płacą w swoich podatkach? Czy to nie jest czasem okradanie miasta i jego mieszkańców?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. hahahahahhahahahahhahahhahah #2573824 | 193.46.*.* 6 wrz 2018 10:56

   hahahhahahahhahahhahhahahhahahhahahahahh ahahahhahaha

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)