Za śmieci zapłacimy blisko 40 złotych?

2018-09-04 20:02:55(ost. akt: 2018-09-04 15:55:15)
śmieci

śmieci

Autor zdjęcia: archiwum GO

Jest już projekt noweli ustawy śmieciowej. I kto nie segreguje śmieci, od nowego roku zapłaci cztery razy więcej niż ten, kto segreguje odpady. Wyższe opłaty mają nas zmusić do sortowania śmieci i tym samym do ochrony środowiska.
W miniony piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego został opublikowany projekt nowelizacji ustawy śmieciowej. Jak już wcześniej sygnalizowaliśmy, czekają nas spore zmiany. Przede wszystkim mocno dostaną po kieszeni ci, którzy nie segregują śmieci. Wciąż bowiem mamy z tym wielki problem.

Według statystyk GUS, w 2014 roku w Polsce recyklingowi poddano około 21 proc. odpadów komunalnych. W krajach starej Unii norma to nawet 60 proc. Najlepiej z tym radzą sobie Austriacy, Niemcy, kraje Beneluksu i Skandynawowie.

Polaków do segregacji odpadów mają zmobilizować wyższe opłaty za brak segregacji śmieci. Zgodnie z projektem, jeśli nie segregujemy śmieci, to zapłacimy za ich wywóz cztery razy więcej niż za śmieci sortowane. To zdaniem Ministerstwa Środowiska, ma zachęcić Polaków do sortowania śmieci, do selektywnej zbiórki, a nie wrzucania wszystkiego do jednego kubła.

Co ważne, ta czterokrotna różnica będzie obligatoryjna dla gmin, bo dziś nie ma aż tak wielkiej różnicy w opłatach. W Olsztynie za śmieci niesegregowane płaci się miesięcznie 14,41 zł od osoby, a za śmieci segregowane — 9,80 zł. Różnica ta wynosi więc tylko 4,61 zł. W przypadku wejścia w życie nowych przepisów, przy obecnych stawkach, to za śmieci niesegregowane zapłacimy 39, 20 zł miesięcznie od osoby, a więc ta różnica wyniesie już prawie 30 zł.

Do projektu nowelizacji ustawy została dołączona ankieta przeprowadzona przez resort środowiska (w kwietniu 2015 roku), na którą odpowiedziało 2176 gmin (87,74 proc. gmin w Polsce). Wynika z niej, że średnio 16 proc. właścicieli nieruchomości nie zbiera selektywnie odpadów, a wyższą opłatę śmieciową zapłaci ponad 6 mln 150 tys. osób. Wówczas wzrost w dochodach wszystkich gmin w Polsce wyniesie średnio 110,8 mln zł na rok, czyli w przeliczeniu na gminę średnio 44, 7 tys. zł na rok.

Warto też dodać, że zmienią się zasady ustalania ryczałtowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok od domku letniskowego lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Projekt przewiduje wprowadzenie stałej ryczałtowej opłaty wynoszącej 96 zł na rok (średnia stawka od osoby wynosząca 8 zł razy 12 miesięcy). Z tego ryczałtu wyłączone będą jednak rodzinne ogrody działkowe.

Czy dużo wyższe opłaty za niesegregowanie śmieci rozwiążą problem? — Podwyżki opłat dla mieszkańców za odpady niesegregowane są jak najbardziej zasadne — uważa Piotr Maciejewski, niezależny ekspert ds. gospodarki odpadami. — Jest to motywacja ekonomiczna do segregowania i jednocześnie do podwyższania poziomu odzysku surowców wymaganych przez Unię Europejską — podkreśla ekspert.

Zdaniem eksperta, ma to sens tylko i wyłącznie z egzekwowaniem — od producentów i firm wprowadzających na rynek produkty i opakowania — opłat związanych z ich zbieraniem i przetwarzaniem, zgodnie z zasadą, że zaśmiecający płaci, która jest istotą artykułu 8a dyrektywy unijnej dotyczącej rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Dyrektywa ta weszła w życie 4 lipca tego roku.

Dlatego konieczne jest doprecyzowanie art. 22 naszej ustawy o odpadach i egzekwowanie jego zapisów w trosce o ochronę środowiska, jak też kieszeń samych mieszkańców. Zgodnie z ustawą koszty zbierania i przetwarzania odpadów powinni ponieść producenci lub wprowadzający towary na rynek, przekazując do systemu gospodarki odpadami tzw. opłatę recyklingową za odpady wprowadzone na rynek.

Ekspert porównał opłaty w Polsce z opłatami na Zachodzie. W przypadku tworzyw sztucznych, które dziś tak często płoną na składowiskach, opłaty w innych krajach wnoszone przez producentów i wprowadzających produkty na rynek są zdecydowanie wyższe. I tak: w Austrii jest to 610 euro do każdej wprowadzonej tony plastiku, w Hiszpanii — 377 euro, w Czechach — 206 euro, a w Polsce tylko... 0,6 euro.

am

Komentarze (43) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kB #2573803 | 5.172.*.* 6 wrz 2018 10:39

  I będzie tak, że im drożej tym ludzie będą mieli gdzieś pilnowanie porządku i czystości, bo i tak muszą płacić, a jak płacą dużo to znaczy, że ktoś ich skubie i gdzieś ta kasa idzie. Ja nie widzę powodów czemu śmieci mają drożeć, zwłaszcza w miejscach typu Ełk -gdzie jest segregowania i powinna z tego tytułu w części sama się utrzymać ze sprzedaży surowców wtórnych. Poza tym jeden element - kto pokryje koszty zakupu odpowiednich pojemników i co z obecnymi KP-7, które np. wspólnoty kupiły, żeby zmniejszyć koszty dzierżawy takich pojemników? Może warto byłoby wpisać do ustawy, że jak GMINA BIERZE KASĘ TO GMINA DAJE POJEMNIKI! Ludzie - coś za coś. Jeszcze przed "reformą" miałem koszt na poziomie 40% obecnego - była umowa, firma z papierami i było git, ale nie - trzeba było zrobić "LEPIEJ"...lepiej nie mówić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Nni #2573217 | 37.47.*.* 5 wrz 2018 19:53

  Tak i będzie więcej śmieci po rowach leżało ludzi zmuszą co to obuz ludzie nie długo to za powietrze każą płacić

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. coś #2572730 | 88.156.*.* 5 wrz 2018 13:04

  coś im się po...….., na terenie naszego województwa wprowadzono system, który nie wymusza segregacji w domach, zmieszane śmieci są przywożone i segregowane w jednym miejscu wyznaczonym przez Związek Gmin, które wybudowały już tego rodzaju działań specjalne obiekty, gdzie ta segregacja odbywa się i jak widziałem (okolice Ełku) odzysk surowców wtórnych jest tam już w procencie dużo wyższym jak wymagane normy UE itd. itd., Szanowna Redakcjo warto bardziej szczegółowo zapoznać się z tematem!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 4. chciałem #2572710 | 88.156.*.* 5 wrz 2018 12:55

  nie powtarzacie głupot - chciałem segregować, ale w Olsztynie za segregowane jest czterokrotnie wyższa opłata jak za nie segregowane

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. A ten kto porwadzi działalnośc dostanie najba #2572535 | 88.156.*.* 5 wrz 2018 10:48

  Teraz za metr sześcienny ( odbierany raz w tygodniu ) płacę 450zł , po podwyżce 1800 zł. Dziękuję dobra zmiano !!.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (43)