Emerytury "matczyne" także dla ojców? Ministerstwo opublikowało projekt ustawy

2018-09-04 16:58:35(ost. akt: 2018-09-04 15:16:30)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Nie tylko matce będzie przysługiwało świadczenie z tytułu wychowania co najmniej czwórki dzieci. Ministerstwo rodziny opublikowało projekt ustawy w sprawie tzw. emerytur matczynych.
Chodzi o zapowiadane przez premiera Mateusza Morawieckiego zapewnienie środków utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub go nie podjęły ze względu na wychowywanie dzieci w rodzinach wielodzietnych.

MRPiPS proponuje, by takie świadczenie przysługiwało osobom, które „urodziły i wychowały bądź wychowały co najmniej czworo dzieci i nie nabyły prawa do emerytury lub też ich emerytura wypłacana przez organ rentowy jest niższa od najniższej emerytury”.

Z zasady z prawa do świadczenia skorzystają kobiety. W przypadku śmierci matki dzieci lub porzucenia dzieci przez matkę po pieniądze będzie mógł sięgnąć ojciec.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przysługiwać na wniosek osoby zainteresowanej; kobieta musi mieć ukończone 60, a mężczyzna 65 lat.

Wysokość świadczenia nie będzie mogła być wyższa od najniższej emerytury. W przypadku osoby, która ma ustalone prawo do emerytury lub renty, świadczenie będzie przysługiwać w wysokości uzupełniającej do wysokości najniższej emerytury.

Prawo do świadczenia ustanie np. w przypadku uzyskania dochodu przez osobę uprawnioną.

Świadczenie wypłacane będzie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Przyznanie prawa do rodzicielskiej emerytury będzie uznaniowe i będzie odbywało się w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez prezesa ZUS i prezesa KRUS.

Świadczenie nie będzie przysługiwać osobie, którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub której sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej. Tak samo będzie w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowania małoletnich dzieci np. ze względu na długotrwałe odbywanie kary więzienia. Świadczenie nie będzie przysługiwać również, gdy już po przyznaniu świadczenia osoba, która je pobiera jest tymczasowo aresztowana, trafiła do więzienia lub przebywa w całodobowych placówkach odwykowych dla osób uzależnionych.

Resort rodziny chce, by ustawa weszła w życie z początkiem przyszłego roku.

Źródło: Kurier PAP - www.kurier.pap.pl

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. matka #2574565 | 83.24.*.* 7 wrz 2018 07:24

  Ja urodziłam i wychowałam "tylko" trzech synów. Po 14 latach małżeństwa musiałam się rozwieść, bo mąż "olał" rodzinę i potrzeby dzieci. Harowałam jak wół, żeby zapewnić godne życie dzieciom- praca i dodatkowe płatne zajęcia, latem zbieranie grzybów. Wyprowadziłam chłopaków na ludzi, wykształciłam, mam z nich pociechę. A może takim matkom też należy się dodatek. Jeżeli ktoś pracuje, nie oznacza to, że zaniedbuje dzieci. Takim matkom jest stokrotnie ciężej niż tym, które tylko zajmują się dziećmi. Przepracowałam 35 lat i mimo dość wysokich zarobków, emerytury dostaję nieco ponad 1.600 zł. Skoro "państwo" już tak rozdaje, to proszę przyznać wszystkim matkom, które wychowały dzieci dodatek w wysokości najniższej emerytury. To byłoby sprawiedliwe. "Kupowanie" głosów wyborczych rozdawnictwem jest ohydne. Nie nazwę matek niepracujących leniami, bo opieka nad dzieckiem jest również ciężką pracą, ale czemu dyskryminuje się kobiety, które i wychowywały i pracowały? One miały dużo ciężej. DAĆ WSZYSTKIM MATKOM DODATEK W WYSOKOŚCI NAJNIŻSZEJ EMERYTURY!!! Dopiero wtedy byłoby sprawiedliwie. Jak rozdawać, to rozdawać... KTO ZA...?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. moja mama #2572858 | 193.46.*.* 5 wrz 2018 14:21

  całe życie pracowała i wychowała w międzyczasie naszą trójke, jest schorowana obolała i po operacjach i ma emeryture 1300 .... a Wy promujecie inkubatory nie potrafiące nic oprócz rodzenia TFU....wrogowie ojczyzny

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Jak na załączonym zdjęciu widać !!! #2572606 | 88.220.*.* 5 wrz 2018 11:55

   I taki buhaj jak na zdjęciu zajmuje się tylko kryciem swojej samicy rozpłodowej i jest utrzymywany przez podatnika śmiejąc się w twarz z tych ,którzy ciężko tyrają !!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  2. logo #2572522 | 83.9.*.* 5 wrz 2018 10:35

   Problemy Grecji przy naszych będą niczym. Tumaństwo wybrało partie kretynów, którzy rozwalą ten kraj. Z jednej strony podwyższają podatki tak że z wypłaty na nic nie zostaje z drugiej rozdaje z naszych podatków tym co nigdy nie pracowali. K...wa trzeba być debilem aby w tej krainie legalnie pracować i utrzymywać lewusów.

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

  3. Janush #2572434 | 5.172.*.* 5 wrz 2018 08:38

   Musimy pogonić PiS za te rozdawnictwo!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (19)