Masz dług w ZUS? Możesz rozłożyć go na raty

2018-09-03 11:17:42(ost. akt: 2018-09-03 13:22:12)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na rozłożenie swojego długu wobec ZUS na raty. W województwie warmińsko-mazurskim w II półroczu 2017 roku zostały zawarte 596 układy (w oddziale ZUS w Elblągu – 156, natomiast w Olsztynie – 440), na łączną kwotę przekraczającą 38 mln. zł W I półroczu tego roku ZUS podpisał z płatnikami 759 umów (w oddziale ZUS w Elblągu – 204, natomiast w Olsztynie – 555), które opiewały na kwotę prawie 36 mln zł.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych pomaga klientom, którzy mają problem z terminowym opłaceniem składek. W przypadku trudności finansowych przedsiębiorca może wystąpić do Zakładu z wnioskiem o podpisanie układu ratalnego.

Każdy przedsiębiorca, który ma problem z terminowym opłacaniem składek może liczyć na pomoc doradcy ds. ulg i umorzeń. Taki doradca jest dostępny w każdej placówce ZUS. Ich zadaniem jest wskazanie najdogodniejszego sposobu uregulowania zadłużenia, a także zapewnienie pomocy w zgromadzeniu i przygotowaniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku. Przedsiębiorca ma prawo rozłożyć swój dług na raty, odroczyć termin płatności a nawet starać się o umorzenie zaległości.

Dzięki udzielonej uldze przedsiębiorca będzie mógł spłacić zaległe składki w dłuższym terminie, a prowadzone wobec niego postępowanie egzekucyjne ZUS zawiesi.

Wnioski o rozłożenie zadłużenia na raty można składać: elektronicznie, pisemnie, bądź ustnie - do protokołu lub telefonicznie (aby złożyć wniosek w tej formie płatnik musi mieć profil na platformie PUE). Zakres dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku ustalamy zawsze indywidualnie i jest on zależny od rodzaju prowadzonej działalności i formy opodatkowania. Warunkiem udzielenia układu ratalnego jest wystąpienie do ZUS z odpowiednim wnioskiem oraz dostarczenie dokumentów niezbędnych do oceny sytuacji finansowej płatnika.


Od 1 stycznie wprowadzono indywidualne numery rachunków składkowych, czyli e-Składka.


Po zmianie sposobu płatności należnych składek, bieżące wpłaty w pierwszej kolejności są księgowane na najstarsze zobowiązania. Jeśli przedsiębiorca ma zaległości, a bieżąca wpłata jest za mała, może się okazać, że wypadnie z ubezpieczenia. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, może to oznaczać utratę prawa do korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Przedsiębiorcy mogą w takiej sytuacji złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie lub gdy nie mogą spłacić całego zadłużenia skorzystać z układu ratalnego.
System opłacania składek na jedno konto bankowe, bardzo sprawdził się.

Pod koniec ubiegłego roku, każdy płatnik otrzymał informację o stanie swojego konta składkowego. To dzięki niemu, przedsiębiorcy dowiedzieli się, że na ich kontach są niedopłaty i należy je uregulować, żeby w pełni korzystać ze świadczeń z ZUS.

Źródło: ZUS Olsztyn


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Hindos #2571824 | 188.147.*.* 4 wrz 2018 14:03

  Hm... A ja myślałem żeby mieć gdzieś dług to trzeba najpierw pożyczyć. A długi tak z niczego...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Rudek #2571263 | 188.146.*.* 3 wrz 2018 21:48

  Ładnie i pięknie ale nie do końca. Po zlikwidowaniu działalności pozostał dług ok 10 tyś. Sam zgłosiłem się do ZUS aby w ratach spłacić zaległość, poszło sprawnie, ale po dwóch miesiącach miła niespodzianka, przyszło pisemko, że została zajęta hipoteka w ramach gwarancji spłaty. W ZUS dowiedziałem się, że to standardowa czynność. Uważam, że to nie w porządku, tym bardziej, że przy podpisywaniu nie było o tym mowy, co innego gdybym się nie wywiązywał z zobowiązania. Jak widać ZUS tak samo jak za komuny ma każdego za złodzieja.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. JONKOWO -- ZANIM KUPISZ DOM ZASTANÓW SIĘ #2571077 | 188.146.*.* 3 wrz 2018 18:23

  https://gazetaolsztynska.pl/530618,Batali a-mieszkancow-Jonkowa-Gdy-leje-woda-wply wa-im-do-domu-VIDEO.html

  odpowiedz na ten komentarz

 4. maro #2571012 | 95.160.*.* 3 wrz 2018 16:12

  Tak jak ktoś powiedział "ZUS jest niewątpliwie organizacją przestępczą tylko nie zorganizowaną"

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)