Seks bez gorsetu — miłość to nie tylko namiętność

2018-09-01 21:00:00 (ost. akt: 2018-09-01 20:53:44)
Dobry związek cementuje namiętność, a ważna jest również więź pomiędzy partnerami

Dobry związek cementuje namiętność, a ważna jest również więź pomiędzy partnerami

Amour, liebe, love, ljubav... miłość. Wymawiana w różnych językach i okazywana w różny sposób. Dobry związek cementuje namiętność, a ważna jest więź pomiędzy partnerami. Kiedy jesteśmy młodzi kojarzy nam się z randką gdzieś w plenerze, sercem wyrytym z inicjałami na drzewie i pierwszym pocałunkiem. Młodzieńczy, niewinny wizerunek miłości, o którym zachłyśnięci nastolatkowie tak naprawdę wiedzą niewiele. O tym młodzieńczym zauroczeniu mówią eksperci, nazywając je „sycylijskim piorunem” (chociaż mogą nim być trafieni również i nieco starsi). Główne elementy charakterystyczne? Motylki w brzuchu i huśtawka uczuć. 
Zakochanie to silne emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Amerykański psycholog Robert Sternberg równo trzy dekady temu zaproponował trójczynnikową koncepcję miłości. O pierwszej z nich — namiętności już wspomnieliśmy. Druga to intymność, czyli bliskość, w której chodzi o pragnienie dbania o dobro partnera, przekonanie, że można na niego liczyć. To również wzajemne zrozumienie i oczywiście przeżywanie szczęścia w jego obecności. Trzeci składnik miłości to zaangażowanie, które cementuje związek. 


W internecie aż roi się od recept na udaną miłość. Czy takie jednak istnieją? John Townsend w książce „Recepta na miłość”, wymienia kilka czynników, na które szczególnie należy zwrócić uwagę. To umiejętność tworzenia więzi, prawdomówność, naprawianie tego, co zostało zepsute i zarazem akceptowanie tego, co jest oraz szukanie tego, co przyciąga.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD