Policjanci protestują, a obywatele zyskują? Mandatów jest zdecydowanie mniej

2018-08-30 21:22:14(ost. akt: 2018-08-30 21:27:00)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: KPP NML

Takiej skali protestu chyba nikt się nie spodziewał. Policjanci są dumni z zaangażowania kolegów, politycy przebąkują o gotowości do rozmów. A wpływy z mandatów — także na Warmii i Mazurach — spadły o prawie 80 procent.

Jeszcze niedawno niemal każde wykroczenie, na którym policjanci przyłapali obywateli, kończyło się mandatem. Nie zawsze funkcjonariusze nakazywali zapłacić maksymalną stawkę za błąd. Często kwota mandatu była symboliczna, ale była. Policjanci wychodzili z założenia, że nieuchronność kary jest najważniejsza. Ważniejsza niż jej wysokość.


Efekty widać we wpływach do budżetu państwa. Z danych warmińsko-mazurskiego NSZZ Policjantów wynika, że od 10 lipca (wtedy rozpoczął się protest) do 10 sierpnia tego roku policjanci z regionu nałożyli tylko 1125 mandatów. W aż 6084 przypadkach zastosowali wyłącznie pouczenia. Dla porównania w tym samym okresie 2017 roku liczby te były diametralnie różne. Mandatów było aż 11482, a pouczeń zaledwie 705.

— Widać, że policjanci trzymają linię. Nie ma większych różnic między wynikami na Warmii i Mazurach a tymi z reszty kraju. Teraz pouczeniami kończy się aż 80 procent sytuacji — mówi Sławomir Koniuszy, szef policyjnych związkowców w regionie.

NSZZ Policjantów poinformował, że w całym kraju w ciągu miesiąca wpływy z mandatów do budżetu tylko w lipcu spadły o ponad 11 mln zł.

— Pragnę podkreślić, iż o sposobie zakończenia interwencji decyduje policjant prowadzący interwencje, w ramach obowiązujących prawem środków karnych. W interwencjach nie zakończonych postępowaniem mandatowym może być to bądź pouczenie bądź skierowanie wniosku o ukaranie do sądu — komentuje podkom. Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

Funkcjonariusze domagają się podwyżek pensji i zmian w systemie emerytalnym. Chcą 800 zł podwyżki do uposażenia, zapowiadają, że mogą być one rozłożone w ratach na dwa lata. Domagają się również rezygnacji z granicy 55. roku życia uprawniającego do przejścia na emeryturę. To jeden z parametrów koniecznych do osiągnięcia, aby odejść na emeryturę po 25 latach służby.

— To zniechęca porządnych młodych ludzi ze średnim wykształceniem do wstępowania do policji — tłumaczy Sławomir Koniuszy. — Nam zależy na tym, aby te młode, zdolne osoby przyszły do służby od razu po ukończeniu szkoły średniej. Ale im się to nie kalkuluje. Oni musieliby prawie 40 lat zasuwać, żeby przejść na emeryturę.

Związkowcy już dawno zapowiadali, że jeśli protest polegający na częstszym stosowaniu pouczeń nie pomoże, to go rozwiną. Teraz komentują, że władze odpowiedzialne za sytuację policji nie robią nic, aby poprawić stan tej służby.

Dlatego czekamy do 4 września i wtedy prawdopodobnie ruszymy z protestem włoskim. Wszystko jest już dograne. Czekamy jeszcze tylko na oceny prawne, bo nie chcemy policjantów stawiać w trudnej sytuacji albo narażać ich na jakąkolwiek odpowiedzialność — mówi Koniuszy. I zapewnia, że także protest włoski ma być bardziej odczuwalny dla decydentów niż obywateli.

— Nie chcemy uderzać w mieszkańców. Oni są po naszej stronie, popierają nas i nie zamierzamy tego zmieniać. Będziemy walczyć z kreowaniem wirtualnej rzeczywistości polegającej choćby na tworzeniu fikcyjnych statystyk. Ale przyznaję, że trudno będzie działać tak, żeby nigdzie nie przełożyło się to na mieszkańców. Na pewno będziemy się starali, aby tego uniknąć — podkreśla związkowiec.

Wczoraj MSWiA zapewniło, że zarówno minister Joachim Brudziński, jak i wiceminister Jarosław Zieliński „są cały czas otwarci na rozmowy ze stroną związkową. Trwa dialog, którego celem jest zapewnienie funkcjonariuszom jak najlepszych warunków służby”. Związkowcy wytykają, że z tej gotowości nic nie wynika.

Minister uprawia demagogię. Dialog nie powinien być mierzony liczbą spotkań, tylko efektami. W żadnym punkcie nie osiągnęliśmy porozumienia — mówi Sławomir Koniuszy.

MK

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Twoj dzielnicowy #2574194 | 178.218.*.* 6 wrz 2018 18:25

  Klamia jak zwykle, powiedzcie lepiej na ktore postulaty zwuazkowcow jestescie otwarci. Spotykac sie i pie....ic o d..ie marynie to mozna do konca kadencji pisu. Badzcie pewni ze zaden policjant ani nikt z jego rodziny nie zaglosuje na.was.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. aga #2570202 | 95.160.*.* 2 wrz 2018 15:31

  wszyscy tacy mądrzy to idźcie do "POLICJI" popracować i zobaczcie jak tam fajnie jest.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. lisek #2570044 | 89.228.*.* 2 wrz 2018 12:04

  Jaka praca, taka płaca. Mandatowo i mandatowo, nic poza tym policja nie chce czynić aby było bezpiecznie. W moich oczach jest to tylko organ do zarabiania kasy. Wcale nie czuję się bezpiecznie, dzielnicowego nie znam, po zgłoszeniu policja tez przyjeżdża od niechcenia, liczy się tylko akcja, po której będzie wpływ do kasy, nieważne jest pilnowanie porządku takie, które nie przynosi wpływów.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Wyborcy #2569645 | 83.9.*.* 1 wrz 2018 15:56

  Kandydatem PiS w wyborach na prezydenta Ełku jest Andrukiewicz. Wiadomość na stronach PiS i Pana Posła Kossakowskiego.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 5. Logo #2569525 | 83.9.*.* 1 wrz 2018 11:48

  i jak tu mieć szacunek do prawa polskiego. Przez lata wmawiają że za wykroczenie mandat się należy jak psu kość i nie jest powiązany z łataniem dziury budżetowej, a nagle okazuje się że można dawać pouczenie i nic się nie stanie. Czy przez ten miesiąc nie dawania mandatów drastycznie zwiększyła się ilość wypadków? NIE Dlatego jak następnym razem usłyszysz brednie o wyższości mandatu zaśmiej im się w twarz.

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (34)