Wiatraki przemielą budżety gmin

2018-08-30 17:45:33(ost. akt: 2018-08-30 18:04:24)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Gminy, gdzie są wiatraki, mają problem. Powodem jest znowelizowana ustawa o OZE, która nie tylko zmniejsza podatek od farm wiatrowych, ale weszła w życie z datą wsteczną. To oznacza, że gminy będą musiały zwracać nadpłacone podatki.
W tarapaty finansowe wpadły gminy, na terenie których są wiatraki. Nic dziwnego, że część już wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego, a jak to nie pomoże to będą domagać się odszkodowań przez Trybunałem w Strasburgu. Powodem jest znowelizowana ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii, którą Sejm uchwalił przed wakacjami, a podpisał już prezydent.

Ustawa zmienia zasady opodatkowania elektrowni wiatrowych. Do tej pory przepisy pozwalały obłożyć podatkiem od nieruchomości zarówno część budowlaną, jak i techniczną wiatraka, czyli turbinę ze śmigłami, przy czym brak precyzyjnej wykładni powodował, że różne gminy różnie interpretowały przepisy. To powodowało, że w zależności od gminy właściciele wiatraków płacili różne podatki. Znowelizowana ustaw o OZE ujednolica wykładnię i ograniczą ją do części budowlanej, co jest oczywiście duże korzystniejsze dla właścicieli wiatraków, bo teraz będą płacić dużo niższe podatki. Jednak nie to jest największym problem, bo stawki podatków nie są z żelaza i mogą się zmieniać. Problem leży w tym, że zgodnie z tym, co uchwalił Sejm i podpisał prezydent, przepisy noweli weszły w życie z mocą wsteczną, od 1 stycznia 2018 roku.

I teraz właściciele wiatraków zaczynają się domagać od gmin zwrotu nadpłaconego podatku, a wiele samorządów już dawno wydało te pieniądze. Kalkulując swoje budżety oparły je w dużej mierze o planowane wpływy z podatków od wiatraków.

A w grę wchodzą duże pieniądze. Np. w przypadku Korsz, gdzie dzisiaj kręci się 35 wiatraków a wkrótce ma stanąć kolejnych 19. Obecnie rocznie do kasy gminy z tytułu podatków od wiatraków wypływało bagatela, prawie 7 mln zł. Teraz po zmianie zasad opodatkowania w tym roku będzie to już o 4,5 mln zł mniej. Gmina będzie domagać się od Skarbu Państwa odszkodowania.

— Na ostatniej sesji rada podjęła uchwalę o wystąpieniu do Trybunału Konstytucyjnego z zapytaniem o zgodność znowelizowanej ustawy o OZE w konstytucją — mówi Ryszard Ostrowski, burmistrz Korsz. — Nie tylko zresztą my, bo inne gminy także mają złożyć takie wnioski. Bo mamy przykład działania prawa wstecz, co nie powinno mieć miejsca, absolutnie. Można zmienić przepisy, ale nigdy wstecz.

— Jeśli stanowisko TK będzie dla nas negatywne, to odwołamy się trybunału w Strasbourgu — zapowiada burmistrz Korsz. — Nie odpuścimy, będziemy walczyć w sądach, bo na tych zmianach straciliśmy ponad 4,5 mln zł. To są duże pieniądze, a tym bardziej że w oparciu o nie zostały zaplanowane nasze inwestycje na ok. 11 mln zł. Umowy są już podpisane, niektóre już trwają, nie ma szans, żeby to cofnąć.

Inne samorządy też chcą rekompensaty z budżetu państwa z tytułu utraconych dochodów. Jeśli nie dostaną to także będą występować do sądów przeciwko Skarbowi Państwa.

Gmina Płoskina, gdzie jest 10 wiatraków, na zmianie opodatkowania farm wiatrowych straci rocznie prawie, 1,6 mln zł. Stanowi to ponad 17 proc. dochodów własnych gminy. Teraz musi zwrócić właścicielowi wiatraków nadpłacony podatek za pierwsze półrocze tego roku.

— Około 780 tys. zł, ale są gminy które muszą zwrócić właścicielowi wiatraków nawet 6 mln zł — mówi Zbigniew Kowalski, wójt gminy Płoskinia. — Rozumiemy, że przepisy mogą się zmienić, ale nie z datą wsteczną. To wywraca budżety gmin, bo teraz mówi się choćby nam, że nie macie półtora miliona złotych. Ja nazywam to kradzieżą, bo prawo nie może działać wstecz.

— My jakoś damy sobie radę, bo mamy zapas finansowy, choć bez kredytu się nie obejdzie — dodaje wójt Kowalski. — Ale te gminy, gdzie jest dużo wiatraków, które nie przewidziały takich zmian, będą mały kłopoty finansowe, skończy się komisarzem, bo te zmiany zrujnują ich budżety. Nagle w ciągu roku okazuje się, że budżet jest dziurawy, a inwestycje trwają, faktury trzeba zapłacić.

W takie sytuacji znalazły się wszystkie gminy, gdzie kręcą się wiatraki. To, że zmiana przepisów będzie miała wpływ na dochody tych samorządów, uderzy w ich budżety podnosił już wcześniej Związek Gmin Wiejskich RP. Na problem zwracało też uwagę Biuro Legislacyjne Senatu, które podnosiło, że niedziałanie prawa wstecz to jedna z najbardziej elementarnych zasad prawa.

Także Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich uważa, że konieczna jest interwencja w zakresie zrekompensowania gminom utraconych dochodów, które mogą być efektem nowej ustawy o OZE. Związek wystąpił w tej sprawie do marszałków Sejmu i Senatu i kilku ministrów.

— Chodzi już o zrekompensowania gminom utraconych dochodów, bo już nie ma szans na zmianę terminu wejścia ustawy w życie — tłumaczy Janusz Sypiański, dyrektor biura Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich.

AM

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zyb #2569169 | 83.9.*.* 31 sie 2018 19:05

  Im mniej pieniędzy w łapach urzędniczych nierobów tym lepiej. Chyba że ktoś widział gdzieś urzędasów pracujących pełne 8 godzin :-D :-D :-D chyba na Wyspach Bergamutach

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. sss #2569155 | 37.47.*.* 31 sie 2018 18:44

   Jeśli TK to przyklepie to powodzenia w sprowadzeniu inwestorów zagranicznych. Już nawet na Białorusi przepisy są pewniejsze.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz

  2. Kris #2569137 | 37.47.*.* 31 sie 2018 18:12

   A gdzie są pieniądze unijne,,skoro jesteśmy 15 lat A nie PIS zniszczył demokrację i wolna Polska,złamanie konstytucji i wprowadzanie chorych przepisów nowelizacji ustawy po cichu.

   odpowiedz na ten komentarz

  3. Janusz Pisiewicz #2568876 | 213.184.*.* 31 sie 2018 13:01

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Dobra Zmiana zapewniła wiatraki. Teraz czas zapewnić wiatry.

   1. Do jakiego TK #2568823 | 193.46.*.* 31 sie 2018 11:57

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. TK nie ma jest magister marionetka......

   Pokaż wszystkie komentarze (15)