Kijowski odchodzi, na chwilę zastąpi go Hass

2018-08-29 16:30:00 (ost. akt: 2018-08-30 12:09:57)
Zbigniew Marek Hass, dyrektor Jaracza w latach 1990-2003, obecnie wykładowca i kierownik działu nauczania Studium Aktorskiego

Zbigniew Marek Hass, dyrektor Jaracza w latach 1990-2003, obecnie wykładowca i kierownik działu nauczania Studium Aktorskiego

Autor zdjęcia: Fot. arch. GO

Nadal nie wiadomo kto będzie kierował olsztyńskim Teatrem im. Stefana Jaracza.Wiadomo tyle, że dyrektorem nie jest już Janusz Kijowski, a do czasu wybrania nowego dyrektora teatrem pokieruje Zbigniew Marek Hass.
Przypomnijmy, że jeszcze niedawno sytuacja w Jaraczu wyglądała na prostą, jak konstrukcja cepa. Na stanowisku dyrektora miał pozostać Janusz Kijowski, który kierował teatrem od 14 lat. Konkurs nie był przewidziany. Ta decyzja Urzędu Marszałkowskiego, który razem z Ministrem Kultury współkieruje Jaraczem, wzbudziła niezadowolenie wśród niektórych pracowników tej instytucji. ta W efekcie doszło do ostrego sporu Kijowskiego z częścią zespołu. Pracownicy teatru podzielili się.

W takiej sytuacji Urząd Marszałkowski ogłosił konkurs na nowego dyrektora. Zgłosiło się 15 osób, z których do drugiego etapu konkursu zakwalifikowano 11. Okazało się jednak, że w Teatrze Jaracza działają dwa związki zawodowe, a w komisji konkursowej jest reprezentowany tylko jeden — OPZZ, choć od 2010 roku w olsztyńskim teatrze działa Związek Zawodowy Aktorów Polskich. Ponieważ ZZAP nie był w komisji reprezentowany, konkurs zawieszono do wyjaśnienia. Tymczasem w środę (29.08. 2018) Janusz Kijowski ogłosił na Facebooku, że środa jest ostatnim dniem jego pracy w Teatrze Jaracza.
Co będzie dalej? 
— To jest sytuacja bezprecedensowa, która spowodowała niesamowity chaos — mówi Maciej Tobiszewski, radny PiS i członek komisji kultury Rady Miasta. — Tłumaczenie Urzędu Marszałkowskiego, że urzędnicy nie wiedzieli o istnieniu drugiego związku zawodowego w teatrze jest dziecinne.


Na razie marszałek powołał osobę pełniąca obowiązki dyrektora. Jest nim Zbigniew Marek Hass, dyrektor Jaracza w latach 1990-2003, obecnie wykładowca i kierownik działu nauczania Studium Aktorskiego. — Moim zadaniem jest zaplanowanie repertuaru na zaczynający się we wrześniu sezon — powiedział nam Hass. — Na razie mamy jedną premierę. To „Anna Karenina”, którą reżyseruje Janusz Kijowski. I to wszystko. Moim zadaniem jest odnowienie kontaktów z twórcami i przygotowanie w miarę możliwości kolejnych spektakli. Chcę też załagodzić konflikt personalny, który wybuchł w teatrze. 


Hass na tym stanowisku może pozostać nawet przez rok, bo zgodnie z przepisami przez tyle czasu można być "pełniącym obowiązki". Hass nie ma zamiaru startować w konkursie. Chce przeprowadzić Teatr Jaracza przez trudny okres i przekazać nowemu dyrektorowi. Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym Urzędu Marszałkowskiego, konkurs na dyrektora jest nadal w toku i są prowadzone prace nad rozstrzygnięciem powstałych wątpliwości. Sprawa musi zostać wnikliwie zbadana, dlatego w tej chwili nie ma możliwości określenia bliższego terminu posiedzenia komisji konkursowej. W komunikacie czytamy, że komisji konkursowej oraz zarządowi województwa zależy jednak na dotrzymaniu wskazanego w ogłoszeniu terminu (czyli 31 października 2018), w którym zostanie wyłoniony nowy dyrektor teatru. Chociaż w tej sytuacji nie jest wykluczone, że termin może zostać zmieniony. Zbigniew Marek Hass może zajmować stanowisko pełniącego obowiązki do 31 sierpnia 2019 roku.

Radna PO Ewa Zakrzewska żałuje, że w ogóle doszło to takiej sytuacji. — Bardzo lubiłam i ceniłam Teatr Jaracza pod batutą Janusza Kijowskiego — powiedziała nam. — A jeżeli już doszło do konkursu na dyrektora, powinien odbyć się i zostać rozstrzygnięty w zaplanowanym czasie. Ubolewam, że doszło do konfliktu, który podzielił zespół teatralny. Ewa Mazgal

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ubiegłoroczna kandydatka na aktorkę #2576966 | 95.49.*.* 10 wrz 2018 11:49

  Strzeżcie się Adamskiego. Ten "niby-aktor" i "niby-reżyser" to w rzeczywistości napalony erotoman (na szczęście głównie gawędziarz) , który sam siebie wykreował na celebrytę, żeby robić wrażenie na panienkach- siuśmajtkach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. mieszkanka #2568713 | 88.156.*.* 31 sie 2018 10:20

  Panie Januszu, straszny ten wasz koniec. Od ludzi pracujących za waszej kadencji w teatrze wiemy,że gdybyście byli przyzwoitymi ludźmi to moglibyście być jeszcze ze dwie kadencje. Sami wszystko spiep......liście. Żółć pana zalewa czemu daje pan wyraz na facebooku.Po co? Kończ waść, wstydu oszczędź. A ja panu życzę żeby się zawsze wam śnili ludzie, których skrzywdziliście. Oni z tego co obserwuję mają się dobrze. A pan i partnerka? No cóż wreszcie Olsztyn się was pozbył.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. pijak pijaka zastąpi #2568258 | 81.99.*.* 30 sie 2018 19:31

  może trzeźwiejszy od poprzedniego

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. Babcia #2567759 | 178.36.*.* 30 sie 2018 11:08

  Kijowski traktowal teatr i aktorow jak prywatny folwark. Czerpal z niego pelnymi garsciami dla siebie, swojej partnerki i kolesi. Dobrze, ze odszedl precz.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

 5. Kazdy lepszy niż ten Kijowski #2567743 | 109.241.*.* 30 sie 2018 10:54

  KODorasta - rozkapryszone dziecko resortowe - tatus i sekretarz KW ZSL w OLSZTYNIE. Co on wiedział o wsi a teraz synalek wyzywa zwykłych ludzi od CHAMÓW

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (15)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD