Ciężki plecak jest groźny dla dzieci

2018-08-29 20:15:15 (ost. akt: 2018-08-29 19:05:08)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Skrzywiony kręgosłup, problemy ze stawami — nieumiejętne noszenie tornistrów i zbyt duża ich waga mogą być groźne dla dzieci. Olsztyński sanepid apeluje, by rodzice sprawdzali, czy plecy ich pociech nie są przeciążone.
Olsztyński sanepid przeprowadził ważenie tornistrów dzieci w 2016 roku. Wówczas kontroli dokonano w osiemnastu szkołach podstawowych i dwudziestu gimnazjach na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego. Przypomnijmy, waga plecaka z jego zawartością nie powinna przekraczać 10-15 procent masy ciała dźwigającego go ucznia.

— W szkołach podstawowych przebadano 3799 uczniów — podali inspektorzy. — Z raportu wynika, że u ponad 43 procent dzieci plecaki szkolne nie są za ciężkie. Jednak u ponad 42 procent uczniów tornistry są na granicy dopuszczalnej wagi. Jedynie 14 procent dzieci ma przeładowane plecaki.

Natomiast w gimnazjach już 80 procent uczniów miała lekki plecak. U niemal 18 procent uczniów waga była na granicy, a jedynie 1,3 procent uczniów miała za ciężki tornister. W szkołach gimnazjalnych przebadano 2469 uczniów.
Wyniki badań z 2016 roku pokazały pozytywny trend, jeśli chodzi o ciężar, jaki dźwigają uczniowie z Warmii i Mazur. Wcześniejsze badanie tego typu odbyło się w 2009 roku i wtedy ponad 56 procent uczniów miało zbyt ciężkie plecaki. Badania przeprowadzono wówczas w szkołach podstawowych w klasach pierwszych, drugich, trzecich i szóstych.

Po dwóch latach wraca temat przeciążonych szkolnych plecaków. Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, opublikował list do rodziców uczniów. Radzi w nim, jak „odchudzić” plecak, a tym samym zapobiec niekorzystnym zjawiskom mogącym mieć wpływ na zdrowie młodego człowieka. Chodzi o zaburzenia prawidłowego rozwoju kręgosłupa czy niekorzystny wpływ przeciążonego tornistra na stawy biodrowe, kolanowe i stopy.

— Tornister powinien posiadać usztywnioną ścianę przylegającą do pleców, a ciężar zawartości powinien być rozłożony symetrycznie — radzi inspektor Janusz Dzisko. — Cięższe rzeczy należy umieszczać na dnie, a lżejsze wyżej. Tornister powinien być wyposażony w równe, szerokie szelki, których długość powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców. Zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.

Co ważne, a o czym wielu młodych ludzi zapomina, szkolny plecak należy nosić na obu ramionach. Ponadto rodzice powinni systematycznie kontrolować zawartość plecaka — pozwoli to zapobiec zabieraniu przez uczniów nadmiernej liczby rzeczy, które często są zbędne.

Odpowiednie pakowanie tornistrów i sposób ich noszenia to jedno. Pamiętajmy jednak, że... — ...oprócz prawidłowo dobranego, spakowanego i użytkowanego tornistra każdemu dziecku należy codziennie zapewnić odpowiednią dawkę aktywności fizycznej — przypomina Janusz Dzisko. — Ważnym elementem w kształtowaniu właściwej sylwetki ciała młodego człowieka jest również zorganizowanie prawidłowego stanowiska pracy, zarówno w szkole, jak i w domu oraz wyrobienie właściwych nawyków ruchowych dotyczących zachowania symetrii ciała przy wykonywaniu czynności ruchowych i statycznych.

ŁR

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wiesia #2592305 | 77.65.*.* 1 paź 2018 17:44

  Szafki! Szkoly Musze zadbany o to by uczniowie mieli szafki i nie musieli podrecznikow dzwigac !

  odpowiedz na ten komentarz

 2. vena #2570326 | 95.160.*.* 2 wrz 2018 18:50

  Ręce mi opadają jak czytam komentarze. Jak zwykle cała wina zrzucana jest na nauczycieli. Oto moje uwagi po niemal 40 latach pracy w tym zawodzie: 1. Większość dzieci przychodzi do szkoły już z wadami postawy. 2. To nie nauczyciele wymyślają książki, ich zawartość, ilość, ciężar. Musimy !!! realizować program. Jesteśmy z tego rozliczani. 3. To chyba wydawnictwa wpadły na pomysł drukowania książek na kredowym papierze ( a to znacznie zwiększa ciężar). 4. Latami walczyłam z dziećmi i rodzicami jeżeli chodzi o zawartość tornistrów. Dzieci potrafią nosić codziennie wszystkie podręczniki jakie mają, bo im się nie chce ich wyjąć, np. j. angielski jest 2 razy w tygodniu, a u dziecka w tornistrze 5 dni. Małe dzieci noszą często po 2-3 piórniki - po co? Nie wiem. Do tego zdarzają się zabawki, kanapki z całego tygodnia itp. Mimo moich uwag - mała poprawa. 5. Tornister - zwróćmy uwagę z czego jest wykonany, ile ma zbędnych dodatków, gadżetów. Czasami sam tornister waży tyle co dziecko - no, ale modny. Drodzy państwo, czynników jest wiele, a my mamy na to mały wpływ. Niestety.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Marysia #2567801 | 83.6.*.* 30 sie 2018 11:41

  Niepotrzebnie dzieci noszą codziennie tyle książek w swoich plecakach, to prawda. Można tak zorganizować naukę w szkole, by nie musiały tego robić. Jednak jesli chodzi o kregosłup, to powodów jego skrzywienia jest wiele.... Spójrzcie na swoje dzieci jak funkcjonują w codziennym życiu, jak siedzą, czy są aktywne ruchowo, czy tylko " w smartfonie", czy odżywiają się jak trzeba, itp. Przyczyn chorób kręgosłupa jest mnóstwo i tylko mniejsza część z nich spowodowana jest przez złe nawyki nabyte w szkole, jak np. dostosowanie ławek szkolnych do wzrostu dzieci. Cała ta akcja nie spowoduje wyprostowania pleców polskich uczniów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Bywatel #2567776 | 95.160.*.* 30 sie 2018 11:20

  Za brak opieki nad dziećmi powinni być ukarani rodzice

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Janusz Pisiewicz #2567589 | 213.184.*.* 30 sie 2018 08:39

  Ja dźwigałem woreczki a teraz noszę teczki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (13)