W tym roku bociany odleciały wcześniej. Dlaczego?

2018-08-30 07:13:03 (ost. akt: 2018-08-30 08:47:04)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

W tym roku bociany postanowiły opuścić swoje gniazda i wyruszyć w podróż do ciepłych krajów o wiele wcześniej, niż zwykle.
Zdecydowana większość bocianów już opuściła już Polskę. Odlot tych ptaków świadczy o nadchodzącej jesieni. Dlatego właśnie ich jesienna wędrówka rozpoczynająca się w połowie sierpnia wywołała falę spekulacji. Jedni mówią o szykującej się mroźnej zimie, inni o gwałtownym zakończeniu lata. A co tak naprawdę skłoniło bociany do wcześniejszego odlotu?

Zdaniem ornitologów trudno jednoznacznie wskazać przyczynę tego zjawiska. - Zastanawiamy się nad przyczyną tak wczesnej wędrówki i wyjaśnień może być kilka – mówi Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Zwykle w ostatnich dniach sierpnia, bądź też na początku września bociany zbierają się w grupy, czyli tworzą tzw. sejmiki, po czym wyruszają razem w drogę. W tym roku miało to jednak miejsce dwa tygodnie wcześniej niż zazwyczaj i są to jedne z najwcześniejszych migracji bocianów od wielu lat. - Na ogół maksimum ich odlotów przypada na drugą dekadę sierpnia - mówi Jarosław Banach z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

- Obecnie zdecydowana większość ptaków już odleciała. Część ptaków nadal zbiera się do odlotu, lecz główna "fala migracyjna" wyruszyła w okolicach 10-15 sierpnia- dodaje.

Jak przypuszczają ornitolodzy, może się to wiązać z ciepłą i wczesną wiosną. – Warto przypomnieć takie powszechnie rozpoznawalne wskaźniki fenologiczne – dodaje pan Jarosław. - Kasztany, które zamiast w maju zakwitły już w kwietniu, czy lipy które zamiast w lipcu, jak wskazuje nazwa miesiąca, zakwitły już na początku czerwca.


To z pewnością przyczyniło się do przesunięcia terminów migracji. Bociany w tym roku zawitały do nas nieco wcześniej. To mogło spowodować szybsze przystąpienie do lęgów, odchowanie potomstwa i wpłynąć na wcześniejszy termin migracji jesiennej.

Panująca susza i towarzysząca jej skromność pokarmu również mogły mieć wpływ na wcześniejszy odlot bocianów.

- Bociany żywią się głównie owadami, które są wrażliwe na suszę – tłumaczy pani Monika.

- Z kolei mniejsza liczba owadów - to mniejsza liczba płazów i gadów - drugiego ważnego składnika w diecie bocianów. Dodatkowo brak wody spowodował mniejszą ilość nasion, co mogło wpłynąć na mniejszą liczbę drobnych gryzoni - czyli kolejnych przysmaków bocianich. Oczywiście to nie jest tak, że bociany nie miały czego jeść, ale niedobory aprowizacyjne mogły zaważyć na przyspieszeniu decyzji o wylocie na zimowiska- stwierdza.

Jednak jak uspokaja pan Jarosław - Takie zmiany terminów przylotów i odlotów nie są niczym niezwykłym, na ogół wynikają z warunków meteorologicznych.

- Wcześniejsze nadejście ciepłych wiosennych dni i niemal tropikalne letnie upały mają ogromny wpływ na ptasi świat – tłumaczy pani Monika. - Nie wiemy, czy kolejne lata przyniosą utrzymanie trendu wcześniejszych migracji, czy może tegoroczny rok był dla bocianów wyjątkowy. Będziemy to uważnie obserwować.

MLS

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. julka #2570369 | 83.20.*.* 2 wrz 2018 20:07

  Bociany odleciały bo nie chciały słuchać i oglądać konwencji wyborczej "dobrej zmiany"

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Dariusz #2568600 | 77.113.*.* 31 sie 2018 08:58

  Na Podlasiu zawsze odlatywaly okolo 15 sierpnia... przynajmniej przez ostatnie 40 lat.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. josek #2568513 | 95.160.*.* 31 sie 2018 07:31

  wiedzą gdzie są głodujące dzieci

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 4. ona #2568231 | 83.31.*.* 30 sie 2018 18:58

  Bociany odleciały wcześniej ,bo wcześniej przyleciały,zawsze tak ok 15 sierpnia,jedynie jaskółki w tym roku to wcześniej odleciały,i szybko się uwinęły z wychowaniem młodych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 5. oblatywacz #2568178 | 83.28.*.* 30 sie 2018 17:54

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Obawiają się nowych wladz sądowych.

Pokaż wszystkie komentarze (21)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.