Facebook bardzo wielopłciowy

2018-08-21 12:00:00(ost. akt: 2018-08-21 15:21:52)
W dzisiejszych czasach to właściwie nie jest jakaś specjalnie ekscytująca informacja, choć prawicowi publicyści zareagowali na nią nieco nerwowo. Mowa o wprowadzeniu na randkowej aplikacji Facebooka do 5 płci do wyboru.
A są to poza dwoma nam znanymi także: kobieta transpłciowa, mężczyzna transpłciowy, płeć niejednoznacznie określona. I nie jest to ostatnie słowo FB, bo lista może się jeszcze wydłużyć. Te kilka płci to jednak mały pikuś, bo swojego czasu FB planował wprowadzenie listy 56 płci, łącznie z „płcią bezpłciową”, której przedstawiciele nie uznawali się za żadną z pozostałych 55 płci.

Chyba coś tym jednak nie wypaliło, przynajmniej u nas, bo nadal mamy do wyboru tylko 2 płcie z opcją wpisania sobie dowolnej innej płci. W sumie więc już teraz na FB możemy się określić jako bigender czyli „płeć dwupłciowa” lub pangender czyli płeć, która składa się z po trochu z wszystkich płci.

Mnie osobiście, to nie boli. Nie muszę też być entuzjastą tej wielopłciowości. To jednak nijak nie zmienia faktu, że każdy człowiek ma wolne prawo do bycia i czucia się kim tylko chce (w graniach prawa oczywiście i przy ograniczeniu, że wolność jednego człowieka, kończy się tam, gdzie zaczyna drugiego).
Bo bycie człowiekiem, to jest najbardziej ludzka, z ludzkich cech.

Igor Hrywna