Mężczyźni vs. kobiety. Skąd różnice i jak różnią się nasze mózgi?

2018-08-12 08:03:05(ost. akt: 2018-08-11 21:49:06)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Z jakich planet pochodzą mózgi kobiety i mężczyzny? I dlaczego mężczyźnie nie można powierzać dwóch zadań jednocześnie, a kobieta opowiadając o wczorajszym spotkaniu, narrację zacznie od 1989 roku?
Kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa. Gdybyście dostawali złotówkę za każdym razem, gdy usłyszeliście albo przeczytaliście ten tekst, moglibyście pewnie za uzbieraną sumkę wyjechać na niezłe wakacje. A już na pewno kupilibyście książkę „Wszystko, co mężczyźni wiedzą o kobietach”. Tak, tak. To właśnie ta, w której żadna ze stron nie jest zapisana. Bo przecież mężczyźni nic o kobietach nie wiedzą. Ba! Kobiety o mężczyznach wiedzą niewiele więcej. A może i mniej. Jakbyśmy byli nie tylko z innych planet, ale nawet galaktyk!
Powodów różnic między kobietami i mężczyznami szukano na różnych polach. Natura? Jasne! Przecież ewolucja, ewolucja i jeszcze raz socjalizacja. Czyli jednak kultura? Pewnie! W końcu gender i te sprawy...

Przez lata karierę robiła teoria, wedle której różnic między kobietami i mężczyznami powinniśmy szukać nie tyle, że tak sobie pozwolę to ująć, pomiędzy nogami, ile... w mózgu. Bo to właśnie tam, zdaniem licznych naukowców, widać najwięcej. Czyli?

Ot, takie ciało modzelowate na przykład. Nazwa może na to nie wskazuje, ale to ważny element naszego mózgu. I tak się składa, że wybadano, że u kobiet jest ono większe. Tymczasem, zdaniem naukowców, dzięki niemu możliwy jest większy przepływ informacji między obiema częściami mózgu. Panie mają więc być sprawniejsze językowo i lepiej odczytywać mowę ciała. Kto wie, może wyspecjalizowałyśmy się w tym w naprawdę zamierzchłych czasach, kiedy siedząc przy ognisku w jaskini, miałyśmy szansę opowiadać sobie najróżniejsze historie. A mężczyźni w tym czasie posługiwali się krótkimi komunikatami. Wszak na polowaniu nie ma czasu na gadanie.

Długo twierdzono, że z powodu mniejszego mózgu kobiety są mniej inteligentne. Takie teorie brano na poważnie nawet w czasach, kiedy Maria Skłodowska-Curie odbierała Nobla! Kolejne badania dowodziły jednak, że mały nie znaczy gorszy („Mały, ale wariat” — znacie to przecież). Bo podobno jednak kobiece mózgi zużywają mniej energii, a więc są bardziej efektywne.
Wiele wskazuje na to, że na różnice między płciami w najistotniejszy sposób wpływa proces socjalizacji. Kilka lat temu dr Ragini Verma i jej zespół informowali bowiem o tym, że pomiędzy mózgami dziewczynek i chłopców do 13 roku życia nie ma zbyt wielu istotnych różnic. Naukowcy przekonywali natomiast, że dorośli mężczyźni działają dokładniej od kobiet, bo mają więcej połączeń w móżdżku. Z tych samych badań wynikało także, że kobiety więcej myślą i planują. Zmiany te jednak zwiększały się wraz z rosnącym wiekiem badanych.

Jakiś czas temu ukazały się kolejne rewelacje na temat różnic pomiędzy mózgiem kobiecym i męskim. I wynika z nich, że podziały na płeć są w tym przypadku bez większego znaczenia. Dlaczego? Bo różnice te są dostrzegalne dopiero przy porównaniach. Gdybyśmy dostali do przyporządkowania jeden tylko mózg, nie umielibyśmy określić, do przedstawiciela jakiej płci należy.

Autorzy badań „Sex beyond the genitalia: The human brain mosaic”, starają się jednak wytłumaczyć odmienności nie tylko w zachowaniach kobiet i mężczyzn, ale także — na przykład — w skłonności do zapadania na określone choroby. Duże znaczenie skłonni są oni przypisywać w tym względzie hormonom.
Amerykańscy badacze stawiają sprawę więc jasno: ludzkich mózgów nie można podzielić na dwie odrębne klasy, czyli mózg męski oraz mózg żeński. Morfologicznie są one podobne, różnić się mogą na poziomie funkcjonowania. Choć tu już, jak to zwykle bywa, pełnej zgody nie ma.

W ubiegłym roku głośno było o wynikach prac naukowców z Amen Clinics w Stanach Zjednoczonych. Korzystając z tomografii, dowiedli oni, że w rejonach odpowiedzialnych za koncentrację, samokontrolę i przetwarzanie emocji mózgi kobiet są bardziej aktywne niż mózgi mężczyzn.

Z kolei kilka lat temu krakowscy badacze pochylali się nad mózgami obu płci, by sprawdzić, jak reagujemy na zagrożenie i na przyjemne bodźce. Zauważyli wówczas, że na widok obrazów sugerujących zagrożenie, u mężczyzn włączały się obszary mózgu związane z oddychaniem, biciem serca i trawieniem. Zdaniem badaczy oznacza to więc, że organizm szykował się wówczas do podejmowania działań, pozwalających uniknąć niebezpieczeństwa lub się z nim zmierzyć. U kobiet w tym samym czasie były aktywne części mózgu odpowiedzialne za doświadczanie emocji.

A co z przyjemnymi bodźcami? I one uruchamiały u kobiet i mężczyzn inne obszary w mózgu. Dlatego kobiety potrafią pozytywny obraz wiązać z określonymi wspomnieniami (na przykład obraz pary młodej przywołuje wspomnienie własnego ślubu). Mężczyźni podchodzą do tego mniej emocjonalnie.
Niezależnie od tego, czy jesteśmy kobietą, czy mężczyzną, warto pamiętać, że nie ma dwóch takich samych mózgów. I że zmieniają się one pod wpływem doświadczenia. Oznaczałoby to więc, że kluczowe nie jest to, w co obdarzyła nas natura w momencie narodzin, ale sposób, w jaki funkcjonujemy w świecie, jak o swój mózg dbamy, jak go stymulujemy i jakich bodźców mu dostarczamy.

dbp

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. babcia #2554373 | 188.146.*.* 12 sie 2018 21:19

  Kolejny artykuł GO niefachowy, a przy tym antagonizujący kobiety i mężczyzn! Bez amerykańskich badań powiem Wam, że kobiety stają się coraz gorsze, często gorsze o mężczyzn. Kilka razy już byłam pełna podziwu wobec cierpliwości mężczyzn w stosunku do kobiet.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. pytanko? #2554304 | 91.240.*.* 12 sie 2018 17:41

  Dlaczego kobieta ma jeden zwój mózgowy więcej od faceta? Odp.: aby podczas używania mopa marki Vileda nie wypiła wody z wiadra.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Jan #2554191 | 5.60.*.* 12 sie 2018 12:41

  Moja lokówko-suszarką wysuszyła sobie pół muzgu

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Naukowcy-Srowcy #2554180 | 83.6.*.* 12 sie 2018 12:15

   Te wypociny to ble,ble , ble. Przecież nie od dziś wiadomo, że kobieta ma krótki rozum w zamian za długie włosy a braki nadrabia tym co ma między nogami

   Ocena komentarza: warty uwagi (19) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. hahahhh #2554116 | 37.47.*.* 12 sie 2018 09:18

    kolejne bzdury hahahhh raczej autor tego żyje w innym świecie i ćpa niezłe gó..no hahhh

    Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz