Pasym jako pierwszy ma swój PSZOK

2018-08-10 09:29:50(ost. akt: 2018-08-10 09:33:15)

Autor zdjęcia: UMiG Pasym

We wtorek 7 sierpnia odicjalnie został otwarty Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Pasymiu. W obecności zaproszonych gości burmistrz Cezary Łachmański oficjalnie otworzył i przekazał mieszkańcom Gminy Pasym PSZOK.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Burmistrz, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Pasymiu Pani Brygida Starczak, Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pani Sylwia Jaskulska oraz przedstawiciel Generalnego Wykonawcy Prezes Spółki ZGKiM Pasym Pan Ireneusz Rosik.
Pasymski PSZOK został wybudowany w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków za kwotę 1 030 000 zł brutto, z czego kwota dofinansowania ze środków Unii Europejskiej wyniosła 499 926,87 zł. Jest to pierwsza tego typu inwestycja w powiecie szczycieńskim.
Plan uporządkowania gospodarki śmieciowej narodził się już na początku kadencji Burmistrza Cezarego Łachmńskiego, gdyż zgodnie z obowiązującym prawem gminy powinny posiadać PSZOKi od 2013 roku, czyli od dnia obowiązywania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Aby móc przystąpić do prac projektowych należało dodatkowo zmienić obowiązujący od 2013 roku plan miejscowy dla działki, która została wybrana na lokalizację obiektu. 10 maja 2017 roku gmina otrzymała pozwolenie na budowę pasymskiego PSZOKu, co umożliwiło jej aplikowanie o środki finansowe z zewnątrz.
Pod koniec grudnia 2017 roku w Olsztynie została podpisana umowa z Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego reprezentowanym przez Marszałka Województwa Gustawa Marka Brzezina o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. W tym konkursie tylko gmina Pasym i Jeziorany otrzymały dofinansowanie na realizację tego typu inwestycji.
Pasymski PSZOK powstał z finansowym wsparciem pozyskanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014–2020, Oś Priorytetowa 5 Środowisko Przyrodnicze i racjonalne wykorzystanie zasobów, Działanie 5.1 Gospodarka odpadowa. 23 marca 2018 r. została podpisana umowa na realizację inwestycji z Prezesem Zarządu Spółki ZGKiM Pasym Panem Ireneuszem Rosikiem. Wykonawca został wyłoniony w drugim przetargu.
- Panie Burmistrzu, Szanowni Państwo. Otwieranie nowych inwestycji, mających na celu poprawę warunków życia mieszkańców, to za każdym razem wysiłek, ale i powód do satysfakcji dla samorządowców - zwracał się w liście gratulacyjnym Gustaw Brzezin Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. - Tak jest i tym razem przy okazji oddania do użytku Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Pasymiu. W takiej gminie położonej w granicach Pojezierza Olsztyńskiego, turystycznej atrakcji Polski, mekki żeglarzy, wodniaków, rzeszy gości, waga nowej inwestycji jest nie do przecenienia. Wierzę, że pozytywnie wpłynie ona na stan środowiska i ułatwi funkcjonowanie mieszkańcom.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pasymiak #2553171 | 77.253.*.* 10 sie 2018 14:26

    Bardziej potrzebna modernizacja oczyszczalni ścieków ,bo wieczorami nie da się otworzyć okna w domu . Lata mijają ,a smród coraz większy . Mam nadzieję ,że nowa inwestycja nie dobije nas zupełnie . Smród ,robactwo i latające śmieci na wietrze ,to norma w innych częściach Polski . Pożyjemy zobaczymy . Prośba do władz o zajęcie się oczyszczalnią ścieków !

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz